lederboard

10 zalet coworkingu


Pracujesz zdalnie? A może dopiero zaczynasz myśleć o własnym biznesie? Nie możesz skupić się w domu? Wszystko Cię rozprasza? Denerwuje Cię otoczenie? Dzieci i rodzina nie dają chwili wytchnienia? A może sąsiad już drugi rok robi remont swojego mieszkania? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedzieliście twierdząco tzn. że warto zainteresować się coworkingiem.

 

Na początku warto byłoby wspomnieć czym jest coworking. Pojęcie to, mimo że zyskuje na popularności, nadal nie jest znane wszystkim.

Coworking to możliwość wynajęcia przestrzeni do pracy. Biura coworkingowe swoim klientom udostępniają nie tylko biurko i fotel, ale także szereg udogodnień, które pozwalają na wydajną i efektywną pracę.

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba biur coworkingowych zwiększyła się niemal czterokrotnie. Obecnie to ponad 10.000 biur coworkingowych na świecie. A czym jest coworking? To nie tylko nowy globalny trend, ale próba zdefiniowania na nowo pojęcia pracy. To nie tylko miejsce do pracy, to także ludzie, którzy korzystają z biur coworkingowych i usługi, które biura coworkingowe oferują swoim klientom.

Coworking jest odpowiedzą na dzisiejszy sposób zatrudnienia jak i pracy. W biurach coworkingowych odnajdą swoje miejsce zarówno przedstawiciele wolnych zawodów jak i freelancerzy, którzy pracują wykonując konkretne projekty i zlecenia. To także miejsce dla wielu osób, które pracują na własny rachunek będąc samozatrudnionymi, posiadając małe bądź też mikro przedsiębiorstwa. Koszty wynajęcia całego biura dla tej wielkości działalności są często zbyt wysokie.

Coworking może się opłacić zarówno tym dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z przedsiębiorczością, jak i już bardziej doświadczonym, obniżając koszty prowadzonej działalności.

 

W biurach coworkingowych możemy rozliczyć się za realnie przepracowany czas lub w ramach określonego abonamentu, wszystko zależy od biura i pakietu jaki wybierzemy. A gdy już wiemy czym jest coworking, rozważmy kilka jego zalet:

1. Współpraca

Niewątpliwym trzonem i podstawą coworkingu jest właśnie współpraca. To dzięki niej możemy osiągać lepsze efekty tym samym nakładem pracy. Dzięki różnorodności, jaką można spotkać w biurach tego typu, możemy obok siebie spotkać tłumacza, psychologa czy programistę. Ta różnorodność pozwala czasem na zbudowanie zespołu, który wspólnie może stworzyć nowy projekt. Są tu także freelancerzy, którzy chcą popracować nad swoimi zleceniami wśród innych. Kto wie, może kolejne zlecenie właśnie wpłynie od jednej z osób, która siedzi biurko obok?

DSC_1222_1

2. Skupienie się na pracy

Tak samo jak do typowego biura tak i do tego coworkingowego przychodzimy, aby wykonać swoją pracę. Atmosfera potrafi być o wiele mniej sztywna niż w korporacji, ale najważniejszym celem jest wykonanie zadań. Muzyka lub radio w tle? Nie ma sprawy, pod warunkiem, że nie przeszkadza to pozostałym użytkownikom przestrzeni coworkingowej. Rozmowy telefoniczne? Tylko w miejscu do tego przeznaczonym, tak aby nie przeszkadzać innym. Większość biur coworkingowych posiada swoje regulaminy, zarówno te pisane, jak i zwyczajowe z niepisanymi zasadami, które mają ułatwiać każdemu pracę oraz regulować pewne zachowania wśród coworkingowej społeczności. Warto jednak pamiętać, że warto czasami na chwilę oderwać się od swojego biurka, chociażby żeby wymienić doświadczenia lub zjeść z kimś śniadanie i potem wrócić do wydajnej pracy.

3. Wymiana doświadczeń

Z biur coworkingowych korzystają najróżniejsze osoby. Nie są to tylko młode osoby, które szukają pomysłu na rozwój swojego startupu. Niejednokrotnie to osoby z korporacji, które po godzinach spędzonych w biurze chcą popracować nad czymś „swoim”. Zdarzają się tu osoby z dużym doświadczeniem w danej dziedzinie, które chcą spróbować czegoś nowego. Kto wie, może dzięki innym użytkownikom coworkingu uda nam się dowiedzieć jak rozwiązać nasz problem lub spojrzeć na projekt, nad którym pracujemy z zupełnie innej strony?

4. Optymalizacja kosztów

Bardzo ważnym czynnikiem jest optymalizacja kosztów, jak i czasu, który poświęcamy na różnorodne umowy i opłaty. Nie musimy przejmować się wieloma rachunkami i pilnować terminów płatności. Każdemu zdarza się zapomnieć zapłacić rachunek, bo codzienny natłok informacji powoduje, że nie jesteśmy w stanie spamiętać wszystkiego. Korzystając z biur coworkingowych nie przejmujemy się stosem umów i zmian abonamentów czy taryf. W biurach coworkingowych płacimy jedną, stałą opłatę, w której mamy wliczone wszystko czego
potrzebujemy do pracy. Nie tylko jest to biurko i fotel, ale także dostęp do Internetu, wszelkie
media, urządzenia biurowe, a także wiele więcej.

5. Coworking to nie praca w domu

Dom czy mieszkanie jest miejscem do życia, a gdy zaczynamy żyć pracą tracimy równowagę. Nie każdy posiada warunki by w domu urządzić sobie gabinet, w którym można zamknąć obowiązki związane z pracą i równocześnie móc w nim odciąć się od obowiązków domowych. Czasami jedynym efektywnym rozwiązaniem jest skorzystanie właśnie z biura coworkingowego nawet na kilka godzin, aby wykonać swoją pracę, a potem wrócić do domu, do rodziny i ukochanego zwierzaka.

12291714_470747286443669_282960539214723635_o

6. Miejsce do regeneracji

Szczególnie ważne w efektywnej pracy biurowej są przerwy, czy to na kawę czy też na rozluźnienie mięśni, a nawet krótką drzemkę. W niektórych biurach odpocząć można w specjalnie do tego dostosowanej strefie relaksu, wypić kawę z nowymi znajomymi z biura, pograć w gry planszowe czy nawet w gry retro na konsoli w stylu znanego wszystkim „Pegasusa”.

7. Coworking uczyni Cię szczęśliwszym

Wedle ostatnich ankiet i badań przeprowadzonych przez GCUC, coworking poza zwiększeniem zaangażowania i motywacji do pracy (84% ankietowanych), zmniejsza poczucie samotności (u 83% ankietowanych), wpływa także pozytywnie na rozwój własnej sieci relacji biznesowych (82%), ale także sprawia, że osoby czują się szczęśliwsze (aż 89% ankietowanych). Trudno się dziwić tym wynikom. Ludzie są stworzeni do przebywania w grupie i samodzielna praca w domu potrafi wpływać negatywnie na ich samopoczucie. Idealnym remedium na ten stan jest właśnie coworking.

8. Taniej i lepiej niż w kawiarni

Kawiarnia jest dobrym miejscem na relaks, na spotkanie ze znajomymi, omówienie kilku spraw czy na spotkanie z drugą połową, ale nie jest dobrym miejscem do pracy. Można próbować przesiedzieć kilka godzin zamawiając co jakiś czas kawę lub ciastko, ale nie tylko ucierpi na tym nasz budżet, lecz także i sami właściciele kawiarni nie będą na nas przychylnie patrzeć, w końcu zajmujemy miejsce dla innych potencjalnych klientów.
Poza tym gwar rozmów, problemy z dostępem do Internetu lub gniazdka czy ciągle zmieniające się otoczenie może nas rozpraszać i przeszkadzać w wykonaniu swoich zadań. Na spotkanie z klientem również warto wykorzystać ustronne miejsce, jakim jest sala spotkań. Postronne osoby nie dowiedzą się o omawianym projekcie, a my sami zyskamy w oczach klienta zapraszając go do niejako swojego biura.

9. Dodatkowe usługi

Większość biur coworkingowych oferuje także pakiet różnorodnych usług. Poza wynajęciem biurka można także skorzystać z sali konferencyjnej, sali spotkań z klientami czy też usługi wirtualnego biura – czyli udostępnienia adresu biura coworkingowego do rejestracji działalności gospodarczej.

12314403_470747309777000_515536710661403240_o

10. Wirtualne biuro

To usługa polegająca na udostępnieniu adresu biura coworkingowego do rejestracji działalności gospodarczej. Osoba, która zakłada działalność gospodarczą może podpisać umowę z biurem coworkingowym i następnie posługiwać się jego adresem do rejestracji swojej firmy. Dzięki temu cała korespondencja związana z działalnością firmy jest dostarczana na adres biura coworkingowego. Jest to szczególnie wygodna opcja dla osób, które dużo podróżują i nie chcą później tracić czasu na odbieranie awizo, czy też dla osób, które żyją poza miejscem swojego zameldowania (wynajmowane przez nas mieszkanie nie może być siedzibą naszej działalności).

Korespondencja jest odbierana i przechowywana w biurze, a następnie wydawana reprezentantowi firmy lub skanowana i przesyłana mailowo (jeśli klient upoważni do tego biuro). Ceny takiej usługi zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

 

 

*** Autorem artykułu jest Adam Przykucki, przedsiębiorca, pomysłodawca i współwłaściciel Concept
Space, biura coworkingowego i mini centrum biznesowego mieszczącego się w Gdyni.

Dla czytelników serwisu Concept Space przygotowało specjalny rabat na wszystkie usługi, wystarczy podczas kontaktu mailowego lub telefonicznego użyć hasła „Imperium Kobiet”.

Więcej informacji o Concept Space oraz ofertę znajdą Państwo na stronie http://www.conceptspace.pl/
oraz na profilu na FB: https://www.facebook.com/ConceptSpace/

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności