lederboard

20 minut i wzrok jak nowy!

Nieostre widzenie to problem, który dotyka sporej części z nas. Wada wzroku w praktyce równa się konieczności noszenia okularów przez całe życie… Ale czy na pewno? Dzięki refrakcyjnej wymianie soczewki przekonasz się, że można widzieć ostro, jednocześnie zapominając o okularach!

 

Na czym polegają wady wzroku?

Krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm są pewnego rodzaju zmorą naszych czasów. Na czym dokładnie polegają? Obecnie niemal połowa dorosłych Polaków ma którąś z wad wzroku – a co gorsza, nie każdy z nas jest tego świadomy.

W prawidłowo funkcjonującym oku światło z otaczającego nas świata jest skupiane przez naturalną soczewkę, a potem ogniskuje się na siatkówce – bardzo ważnej i niezwykle skomplikowanej warstwie narządu wzroku. W ten sposób możliwe jest ostre widzenie. Niestety, czasem może się zdarzyć, że coś zaburzy drogę wiązek światła – i wtedy zazwyczaj mamy do czynienia z wadami wzroku. W przypadku:

  • nadwzroczności – światło ogniskuje się za siatkówką,
  • krótkowzroczności – przed siatkówką,
  • astygmatyzmu – w dwóch lub więcej jej punktach.

Nieprawidłowo padające na siatkówkę światło sprawia, że komórki, które się w niej znajdują przekazują do naszego mózgu zniekształcony obraz – i przez to widzimy niewyraźnie.

Czym jest refrakcyjna wymiana soczewki?

Osoby, którym wada wzroku utrudnia codzienne funkcjonowanie zazwyczaj noszą okulary, ewentualnie stosują soczewki kontaktowe – w pewnym sensie są więc „skazane” na korzystanie z nich. Okazuje się jednak, że istnieje bardzo ciekawa alternatywa!

Refrakcyjna wymiana soczewki to jedna z nowoczesnych metod korekcji wad wzroku, których celem jest przywrócenie pacjentowi ostrego widzenia bez konieczności stosowania okularów i szkieł kontaktowych. To krótki, zaledwie kilkunastominutowy zabieg, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym (jest więc całkowicie bezbolesny). Na czym polega? Istotą jest usunięcie starej soczewki pacjenta i wstawienie w jej miejsce sztucznej, wykonanej z przyjaznych dla organizmu materiałów.

Odpowiednio dobrana sztuczna soczewka umożliwia właściwe „nakierowanie” wiązek światła wpadających do oka – tak, by ogniskowały się precyzyjnie w jednym punkcie siatkówki. Tym samym pacjent odzyskuje ostre widzenie, a okulary ani soczewki kontaktowe nie są mu potrzebne. Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki znajduje się w ofercie Specjalistycznego Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica.

Kliknij i sprawdź ofertę → https://vidiummedica.pl/refrakcyjna-wymiana-soczewki/

Takie małe, a ile potrafią!

Istnieją różne rodzaje wszczepianych soczewek. W wyborze pacjentowi pomaga lekarz. A jest w czym wybierać – dzisiejsze soczewki charakteryzują się wysokim stopniem zaawansowania. Do najczęściej stosowanych zaliczamy:

  • Soczewki jednoogniskowe – które pozwalają skorygować wzrok do jednej odległości: albo do bliży, albo do dali. W tym przypadku pacjentowi będą potrzebne okulary – do patrzenia w dal albo do czytania.
  • Soczewki wieloogniskowe – korygują wzrok i do bliży, i do dali – więc po ich zastosowaniu pacjent nie będzie już musiał korzystać z okularów.
  • Soczewki toryczne – pozwalają na dodatkową korekcję astygmatyzmu, a do tego również występują w wersji jedno- i wieloogniskowej.

To jednak nie wszystko – soczewki można również dodatkowo „doposażyć”, np. w:

  • strukturę asferyczną – która umożliwia lepsze widzenie przy słabym oświetleniu (np. zmierzch, nocna jazda samochodem);
  • filtr światła niebieskiego – który chroni nasze oczy przed nadmiernymi ilościami światła niebieskiego (emitowanego np. przez ekrany komputerów czy smartfonów). Dzięki temu obniżamy ryzyko wystąpienia u nas AMD – czyli zwyrodnienia plamki żółtej.

Inne sposoby leczenia wad wzroku

Refrakcyjna wymiana soczewki to tylko jedna z kilku nowoczesnych metod usuwania wad widzenia. Do pozostałych zaliczamy:

  • Laserową korekcję wzroku – zabieg, w którym za pomocą wiązki lasera lekarz modeluje powierzchnię rogówki. W ten sposób zmienia się kąt wpadających promieni światła – teraz trafiają one dokładnie na siatkówkę i możliwe jest ostre widzenie (bez potrzeby korzystania
    z okularów czy soczewek kontaktowych). Zabieg jest całkowicie bezbolesny, bardzo bezpieczny i trwa tylko kilkanaście minut.
  • Wszczepienie soczewek fakijnych – metoda trochę podobna do refrakcyjnej wymiany. Główna różnica jest taka, że soczewki fakijne wszczepia się pomiędzy tęczówkę, a naturalną soczewkę pacjenta (która nie jest usuwana). To pozwala ostro widzieć, a okulary nie są już potrzebne – ich funkcję pełnią „od środka” właśnie soczewki fakijne. Zabieg jest krótki i bezbolesny. Daje trwały efekt, a do tego jest odwracalny – w razie potrzeby implant można wymienić na mocniejszy.

Refrakcyjna wymiana soczewki – dla kogo?

Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg szczególnie polecany osobom, które nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku – np. z powodu zbyt wysokiej wady widzenia – ponieważ pozwala skorygować dowolną ilość dioptrii. Co więcej, jest też idealnym rozwiązaniem dla osób, u których wystąpiła już starczowzroczność – soczewki wieloogniskowe pozwalają uniknąć okularów do czytania. Warto wiedzieć, że wykonanie refrakcyjnej wymiany soczewki uniemożliwia wystąpienie u pacjenta w przyszłości zaćmy. Choroba ta po prostu nie może się rozwinąć w sztucznej soczewce.

Po więcej informacji na temat refrakcyjnej wymiany soczewki i leczenia wad wzroku zapraszamy na stronę Vidium Medica – https://vidiummedica.pl/.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności