Deloitte: polskie firmy innowacyjne technologicznie wciąż mocne w Europie Środkowej


Aż 19 spółek z Polski znalazło się w najnowszej – 16. edycji rankingu Deloitte najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w Europie Środkowej.

 

 

Na pozycji lidera zestawienia głównego „Technology Fast 50” znalazła się czeska firma Simplity, tuż za nią uplasowała się polska spółka Sky Cash Poland. Trzecia pozycja przypadła zeszłorocznemu zwycięzcy, węgierskiej spółce Szallas.hu. Kategorię „Wschodzące Gwiazdy” zdominowały polskie firmy rozwijające innowacyjne technologie oparte o Big Data i aplikacje na urządzenia mobilne – poinformowała media wieczorem w środę 28 października Deloitte Polska.

Jak wynika z raportu Deloitte, w zestawieniu uplasowało się 19 firm z Polski. Aż 12 z nich znalazło się w głównej kategorii „Technology Fast 50”, a 7 w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”. Na drugim miejscu pod względem liczby spółek w kategorii głównej znalazła się Rumunia z dziesięcioma firmami. Trzecie miejsce pod tym względem przypadło Chorwacji z ośmioma podmiotami. Poza tym w kategorii głównej swe miejsce znalazły także przedsiębiorstwa ze Słowacji (5), Czech (5), Węgier (4), Litwy (2) i Serbii (2) i Bułgarii (2).

Zwycięzcą Deloitte Technology Fast 50 została zajmująca się oprogramowaniem czeska spółka Simplity, która jeszcze w ubiegłym roku zajmowała szóste miejsce w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”. Na drugim miejscu uplasował się także debiutant – polska spółka Sky Cash Poland z Warszawy, zajmująca się płatnościami mobilnymi. Trzecie miejsce należy do zwycięzcy zeszłorocznej edycji Szallas.hu. W pierwszej dziesiątce uplasowały się jeszcze dwie polskie firmy: Netguru (5) oraz Traffic Trends (10).

ceFast50_cover

W głównym rankingu Deloitte Technology Fast 50 znalazło się aż 38 nowych firm, 3 awansowały, 8 spadło, a jedna utrzymała pozycję sprzed roku.

Jak podkreślono w informacji dla mediów, średni wzrost przychodów laureatów kategorii głównej wyniósł 560 proc. (przychody 2011 versus 2014 rok). Był to wynik niższy od osiągniętego rok wcześniej (698 proc.).

– Firmom technologicznie innowacyjnym daleko do rezultatów osiąganych kilka lat wcześniej, gdy średnie wzrosty przychodów laureatów sięgały ponad tysiąc procent. Wystarczy przypomnieć, że w edycji z 2012 r. było to 1026 proc. Jednocześnie mimo tego spadku osiągnięty wzrost nadal jest znacznie i nieporównywalnie szybszy niż firm działających w innych specjalizacjach. Widać z tego, że warto inwestować w technologię, a myślenie innowacyjne jest drogą do szybkiego wzrostu – powiedziała cytowana w materiale prasowym Magdalena Burnat Mikosz, Partner Zarządzająca zespołami Innovation Consulting i R&D and Government Incentives, Deloitte.

Średni wzrost przychodów polskich firm, które znalazły się w głównej kategorii programu, wyniósł prawie 540 proc.

Przedstawiciele polskiego biznesu obecni w zestawieniu pochodzą z całego kraju. Najwięcej swoich reprezentantów (9) ma stolica, czterech Poznań i po jednym: Gliwice, Gdańsk, Kraków, Wrocław, Piaseczno i Grodzisk Wielkopolski.

W tym roku zmieniono możliwe obszary, w których może prowadzić działalność aplikująca firma. Według Deloitte, nowe przyporządkowanie lepiej oddaje specyfikę rynku firm technologicznie innowacyjnych i poszerza krąg spółek. Nowe segmenty to: oprogramowanie, sprzęt komputerowy, komunikacja, media, czyste technologie oraz life sciences, w których zawiera się, m.in. biotechnologia, branża farmaceutyczna czy technologia medyczna. Podobnie jak w ub. Roku, tegoroczny główny ranking „Technology Fast 50” zdominowały firmy zajmujące się oprogramowaniem. Stanowią one ponad połowę całego rankingu (rok wcześniej – 52 proc.).

W ocenie Deloitte kategorię „Wschodzące Gwiazdy” można nazwać polską: na 12 miejsc rankingowych z naszego kraju jest ich aż 7. Liderem jest Code Wise, polska firma istniejąca od 2011 r., która osiągnęła wzrost przychodów w wysokości 4555 proc. To blisko dwukrotnie więcej niż ubiegłoroczny zwycięzca tej kategorii.

– Najnowsze zestawienie Wschodzących Gwiazd pokazuje, że najszybciej rosną obecnie firmy wdrażające innowacje w dziedzinie oprogramowania wykorzystującego analizę Big Data oraz możliwości urządzeń mobilnych. Rozwijanie innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących nowe technologie może być receptą na dynamiczny wzrost – podsumowuje Magdalena Burnat-Mikosz.

 

(gm)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności