lederboard

Ekspert: na światowe rynki wróciła niepewność


Początek 2016 r. przyniósł serię zawirowań na globalnych rynkach finansowych, spowodowaną problemami gospodarczymi w USA i Chinach, spadającą ceną ropy naftowej oraz istotną przeceną wartości banków – podkreśla ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego dr Maciej Stańczuk.

 

 

Indeks giełdowy największych banków europejskich (Stoxx Europe 600 Banks) stracił od początku roku ponad 30 proc. Co prawda nie można jeszcze mówić o kryzysie, ale z pewnością świat wkroczył w czas ogromnej niepewności, która niestety nie ominie Polski – zaznaczył dr Stańczuk w informacji, przesłanej mediom 17 lutego przez Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Zadaniem naszego rządu w tej sytuacji musi być lepsza komunikacja z rynkami, od których będzie zależeć powodzenie ambitnych planów reform – ocenił ekspert.

Dr Stańczuk zauważył, że po raz pierwszy od wybuchu światowego kryzysu finansowego 2008 roku obserwujemy powodowaną obawami przed powrotem recesji i rosnącą niepewnością ucieczkę inwestorów z giełd do bezpiecznych przystani, jakimi są papiery skarbowe najsilniejszych państw świata.

gospodarka2

Stańczuk uważa, że na razie nie grozi nam widmo kolejnej odsłony wielkiego kryzysu, jednak warto mieć na uwadze kilka kwestii – między innymi spadek wskaźnika PMI Stanów Zjednoczonych, niepewną sytuację gospodarczą w Chinach, spadki cen ropy czy rekordowo wysoką rentowność obligacji wysokoprzychodowych.

Co ta niepewność oznacza dla Polski? „Nowe wydatki o charakterze socjalnym powinny być pokrywane z oszczędności wygenerowanych przez reformę finansów publicznych. Oczywiście, zwiększenie przychodów w oparciu o poprawę ściągalności podatków jest chwalebne, jednak wciąż nie znamy szczegółowych planów rządu w tym zakresie. W tak niepewnym otoczeniu międzynarodowym bezpieczniej byłoby najpierw zrealizować zwiększone przychody, a dopiero później podjąć decyzję o dodatkowych wydatkach” – uważa ekspert.

Dziś nie można dodatkowych wydatków sfinansować w sposób inny niż poprzez zwiększenie długu, a to może wpłynąć na decyzje agencji ratingowych, z którymi polski rząd musi bezwzględnie poprawić komunikację. Powinno to dotyczyć zwłaszcza tych decyzji, które budzą niezrozumiałe obawy agencji ratingowych – podsumował dr Maciej Stańczuk.

(gm)

Pełna treść komentarza eksperta CA Klubu Jagiellońskiego dostępna na http://cakj.pl/2016/02/16/niepewnosc-na-swiatowych-rynkach/

FOT. C00 pixabay

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności