G Suite Basic vs Business – który pakiet jest najlepszy dla Twojej firmy?

Kiedy już decydujemy się na korzystanie z G Suite, zasypuje nas ilość informacji dotycząca różnych opcji korzystania z narzędzia. Obecnie mamy do wyboru trzy opcje. Pierwszą jest G Suite Basic, drugą jest wersja Business, najbardziej rozbudowana jest wersja Enterprise.  Rozpiętość cen między poszczególnymi pakietami jest dosyć znacząca. Jednakże dzisiaj nie będziemy rozwodzić się tylko w oparciu o cenę. Postaramy się pomóc w dokonaniu wyboru pakietu idealnego dla Twojej firmy.

 

 

G Suite Basic – podstawowy, ale wystarczający

Podstawowa wersja G Suite to inteligentny pakiet biurowy, zawierający niezbędne aplikacje do pracy biurowej. Tworzone pliki znajdują się w chmurze i dają możliwość pracy na dowolnym urządzeniu. W pakiecie otrzymuje się miejsce na dane. Na swoje pliki można wykorzystać 30 GB (dwa razy więcej niż w darmowej wersji dostępnej dla osób fizycznych). Gdyby okazało się, że brakuje nam raptem kilka GB, bez problemu możemy dokupić dodatkowe miejsce.

Z pakietu można korzystać nie tylko na komputerze, ale również na urządzeniach mobilnych. Co ważne, możemy na swoich danych pracować w czasie, kiedy nie jesteśmy połączeni z Internetem, po synchronizacji wszystkie pliki zostaną zaktualizowane i zapisane w chmurze. Nie trzeba instalować zbędnego oprogramowania na swoim komputerze bądź smartfonie. 100% chmura.

G Suite Basic jest zaprojektowany do pracy w taki sposób, że już od pierwszego dnia po wdrożeniu jesteśmy w stanie w pełni wykonywać swoje obowiązki, bez względu na to, jakie stanowisko obejmujemy. Narzędzia umożliwiające migracje danych są intuicyjne i proste w obsłudze.

Wersja podstawowa ma wystarczająco dobre zabezpieczenia, które chronią nasze dane. Poza pomocą techniczną dostępną w języku polskim, usługi są dostępne przez 99,9% czasu. Co to oznacza dla biznesu? Otóż to, że w trakcie prezentacji nie zaznasz uciążliwej aktualizacji, bądź problemów z nieakatualną lub niedziałającą wersją aplikacji. Są one przygotowane w taki sposób, aby spełniały oczekiwania najbardziej wymagających przedsiębiorstw.

Wideorozmowy i chat

Kolejną ważną różnicą jest ilość osób, które mogą wziąć udział podczas wideokonferencji. Pakiet G Suite Basic pozwala na udział do 100 osób podczas jednej wideokonferencji, natomiast w przypadku wersji Business jest to 150 osób. Prowadzenie takich rozmów umożliwia aplikacja Google Meet (dawniej Hangouts Meet).

Optymalne rozwiązania dla biznesu – G Suite Business

Wersją rozszerzoną pakietu podstawowego jest wersja Business. To opcja pośrodku, między pełnią możliwości pakietu Enterprise, a podstawami oferowanymi przez Basic. Ma wiele funkcjonalności, które sprawiają, że to właśnie ta wersja jest uznawana za opcję najlepszą do prowadzenia biznesu.

Dysk, czy Dyski – oto jest pytanie

Podstawową różnicą jest ilość dostępnego miejsca dla danych. Nie jest to już 30 GB, jak to miało miejsce w wersji podstawowej. Jeśli tylko nasza organizacja liczy więcej niż 5 użytkowników, przysługuje nam nieograniczona przestrzeń na pliki. Dosłownie no-limit! Szczególnie dobrze sprawdza się to w przypadku przedsiębiorstw, które przyjmują duża liczbę wiadomości z załącznikami, czy mają rozbudowany system przechowywania danych. Jeśli jesteś agencją kreatywną, która tworzy materiały wideo w wysokiej jakości i szukasz przestrzeni na swoje pliki to uwierz, że lepiej trafić nie mogłeś.

Kolejną opcją, która nie jest dostępna w pakiecie Basic, jest Vault, który jest wykorzystywany do archiwizacji danych czy pozyskiwania danych elektronicznych. Co więcej, Google Drive, który występuje w pakiecie Basic w zwykłej funkcjonalności tutaj daje możliwość tworzenia Dysków współdzielonych. Co to za rodzaj dysku? Otóż Dysk współdzielony pozwala przypisywać do niego osoby z np. wybranego działu. Tym sposobem możemy utworzyć Dysk Marketing, gdzie zostaną dodane wszystkie osoby z działu marketingu. Utworzone pliki na Dysku współdzielonym nawet po odejściu pracownika i usunięciu jego konta pozostają do dyspozycji całej reszty osób przydzielonych do tego Dysku.

Wspominając o Dysku nie można zapomnieć, że wersja Business oferuje zaawansowane opcje administracyjne, dzięki którym możliwe jest kontrolowanie znajdujących się w nich treści, czy tworzenie odpowiednich raportów. Sprawdza się to doskonale w przypadku zespołów, które są rozliczane nie tylko z przepracowanych godzin, ale i efektów pracy.

Bezpieczeństwo danych w G Suite

W wersji Business możliwe jest wzmocnienie zabezpieczeń nie tylko dla poczty, ale i dla całej domeny. Jeśli zależy nam na ochronie danych oraz kwestie prawne mają dla nas ogromne znaczenie, to wersja Business zda egzamin wzorowo. Pakiet ten pozwala na zmianę lokalizacji przechowywania naszych danych – domyślnie USA, jednakże w pakiecie Business możemy zdecydować, by była to Europa.

W przypadku bezpieczeństwa warto zwrócić uwagę jeszcze na jeden niezwykle ważny aspekt. W przypadku dostępu osób niepowołanych, czy utraty danych, w wersji Business możliwe jest odzyskanie danych, bez względu na to, jak dawno doszło do zmian. W przypadku wersji podstawowej kopie danych przechowywane są tylko przez 25 dni.

Jak mieć ciastko i zjeść ciastko

Obie wersje pakietu G Suite są wersjami „napakowanymi” funkcjonalnościami, z których może skorzystać każdy, w zależności od swojego zapotrzebowania. Obie wersje mają odpowiedni sposób zabezpieczeń, czy proponują rozwiązania, które usprawnią pracę firmy. Wersja Basic przyda się szczególnie tym, którzy cenią sobie profesjonalizm poprzez domenę w adresie e-mail, chcą przechowywać dane na bezpiecznym dysku, a w razie potrzeby stworzą prezentację lub dokument który otworzą na dowolnym urządzeniu. Jeśli jednak przedsiębiorcy zależy na zwiększonej przestrzeni dyskowej i zaawansowanych opcjach administracyjnych pod kątem bezpieczeństwa danych to G Sute Business może być strzałem w dziesiątkę. Możliwości pakietu dają szansę na prostsze zarządzanie biznesem, a także sprawi, że działania zespołu będą bardziej ukierunkowane i ułatwione.

Jak wygląda to cenowo? Pakiet G Suite Basic jest już za jedyne 5,2 euro, gdzie G Suite Business to koszt 10,4 euro. Zarówno jeden jak i drugi może być rozliczany na podstawie polskiej faktury VAT, którą otrzymasz u certyfikowanego Partnera Google – Fly On The Cloud.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności