Hala magazynowa – jak postawić taką w zaledwie 2 miesiące?

Hale magazynowe budowane ze stali walcowanej znajdują zastosowanie w coraz to nowych gałęziach gospodarki. Z tego rodzaju konstrukcji stalowych korzystają coraz częściej firmy produkcyjne, handlowe, transportowe, a także gospodarstwa rolne. Sprawdźmy dziś, jakie są zalety stalowych hal magazynowych, jak długo trwa ich budowa i jaki jest koszt takiej inwestycji.

 

 

Hale magazynowe dla przemysłu i rolnictwa

Producenci hal stalowych oferują dziś cały szereg rozwiązań przystosowanych do konkretnych branż. Dzięki takim wyspecjalizowanym projektom można znacznie zmniejszyć koszty eksploatacji hali magazynowej. Przykładem takiej optymalizacji kosztów mogą być hale stalowe rolnicze, czyli przechowalnie konkretnych gatunków warzyw lub owoców. Dzięki takim elementom rolniczej hali magazynowej jak odpowiedni system wentylacji, izolacja ścian i dachu oraz liczba otworów okiennych i dachowych, możemy w znacznym stopniu regulować temperaturę wewnątrz hali. W wielu przypadkach jesteśmy w stanie osiągnąć w hali magazynowej pożądaną temperaturę bez konieczności instalacji dodatkowych systemów grzewczych czy chłodniczych.

Hale magazynowe w przemyśle i rolnictwie wykorzystywane są najczęściej jako:

  • klasyczne magazyny i hale przemysłowe,
  • magazyny chłodnie,
  • przechowalnie warzyw i owoców (długoterminowe składowanie),
  • magazyny materiałów sypkich (np. zboża),
  • garaże na maszyny rolnicze.

Ile trwa budowa hali magazynowej?

Sprawdźmy, teraz jakie zalety posiadają hale magazynowe i inne konstrukcje stalowe. Jednym z największych plusów stalowych hal magazynowych jest krótki czas budowy. Konstrukcje stalowe biją w tej kategorii na głowę budynki murowane. Czas budowy hali magazynowej jest oczywiście uzależniony od jej wielkości, stopnia przygotowania terenu oraz wybranego projektu. Sam montaż hali magazynowej o powierzchni około 2000 m2 trwa zwykle od 6 do 12 tygodni. Analogicznie, budowa większych projektów może zająć nieco dłużej, a mniejszą halę magazynową można ukończyć nawet w ciągu miesiąca. Oczywiście przy założeniu, że teren pod budowę hali jest odpowiednio przygotowany. Jeśli wykonawca hali stalowej zajmuje się również pracami ziemnymi i stworzeniem fundamentów to do czasu budowy magazynu musimy doliczyć około 4 tygodni. Duże znaczenie ma również to, czy wybierzemy gotowy projekt hali stalowej, czy też postawimy na indywidualne, skrojone pod nasze potrzeby rozwiązanie. W tym drugim przypadku musimy się oczywiście liczyć z nieco dłuższym czasem budowy.

Hale magazynowe – czy warto?

Krótki czas budowy to jednak nie jedyna zaleta stalowych hal magazynowych. Bardzo dużym plusem są niskie koszty eksploatacji tego rodzaju budynków. Dodatkowo większość nowoczesnych hal magazynowych posiada modularną konstrukcję. Oznacza to, że w razie potrzeby magazyn możemy stosunkowo łatwo rozbudować. Z konstrukcją hal magazynowych wiąże się jeszcze jedna, bardzo poważna zaleta. Tego rodzaju budynki można w większości przypadków zdemontować i przenieść lub sprzedać. Pozwoli to na odzyskanie dużej części kosztów, które ponieśliśmy w związku z zakupem i montażem hali.

Od czego zależy cena hali magazynowej?

Również koszt budowy hali magazynowej uzależniony jest od szeregu czynników. Wiele z nich powinniśmy wziąć pod uwagę, jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Na to ile kosztuje hala magazynowa, wpływa między innymi:

  • Lokalizacja hali – rodzaj gruntu definiuje częściowo jakie fundamenty powinniśmy zastosować. Dodatkowo jeśli hala ma być zlokalizowana w obszarze narażonym na silne wiatry i obfite opady śniegu to konstrukcja powinna być odpowiednio wzmocniona. To oczywiście pociąga za sobą dodatkowe koszty.
  • Aktualna cena materiału na światowych rynkach.
  • Projekt hali magazynowej – tańszą opcją jest skorzystanie z gotowego projektu, których producenci mają w swojej ofercie całkiem sporo. Z gotowymi projektami hal możecie zapoznać się na przykład na stronie firmy Frisomat. Oczywiście większość wykonawców może stworzyć dla nas indywidualny projekt hali magazynowej.
  • Rodzaj i liczba instalacji wewnątrz hali, przyłącza mediów, koszty zagospodarowania terenu wokół hali.

 

Źródło zdjęcia: stock.adobe.com
Autor: PHILL THORNTON PHOTO

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności