Inwestowanie w mieszkania pod wynajem krótkoterminowy – czy to się opłaca?

Przeznaczeniem mieszkania kupionego w charakterze inwestycji nie musi być tylko wynajem długoterminowy – dobrze zarządzany wynajem krótkoterminowy może być równie opłacalny. To trend, który na stałe zaczyna wpisywać się w rynek nieruchomości. Co więcej, jest ciekawym rozwiązaniem, nie tylko na okres letni. Według ekspertów homla.pl wciąż trwa złoty okres na inwestowanie w mieszkania na wynajem dla turystów, zwłaszcza że z roku na rok liczba bukowanych przez nich miejsc noclegowych w Polsce wzrasta.

 

 

Inwestowanie w nieruchomości wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem. Jest to bowiem jedna z najbezpieczniejszych form ulokowania kapitału, która jednocześnie zapewni stały zysk. Pod wpływem popularności portali internetowych, zajmujących się pośrednictwem w wynajmie, jak i zwiększającym napływem turystów korzystających z baz noclegowych, coraz więcej osób decyduje się na wynajem krótkoterminowy. Jest to ciekawe i opłacalne rozwiązanie. Stanowi również dobrą alternatywę wynajmu długoterminowego – ten pierwszy zapewnia zwroty z najmu sięgające nawet od 8 do 10%, gdzie w drugim przypadku osiąga się je w wysokości 3-4%. Z czego wynikają takie kalkulacje? Wynajem krótkoterminowy prowadzi się maksymalnie do tygodnia – w tym czasie wynajmując mieszkanie czteroosobowej rodzinie, po konkurencyjnej cenie do oferty hotelowej, najemca jest w stanie zarobić nawet 1400 zł. Co natomiast przyciąga turystów do prywatnych kwater? Przede wszystkim większa niezależność i komfort – przyjezdnych nie obowiązują sztywne godziny check-in check-out, często mają do dyspozycji własną kuchnię, balkon czy ogród. Czy jednak wynajem krótkoterminowy zapewni stały zwrot, również poza sezonem wakacyjnym? O tym, jak duże jest zapotrzebowanie na miejsca noclegowe przez turystów oraz jaka jest ich tendencja, pokazują poniższe statystyki.

Według raportu GUS „Wykorzystanie turystycznych obiektów noclegowych w I kwartale 2018 roku” w pierwszych trzech miesiącach 2018 roku, w porównaniu do I kwartału 2017 roku, widoczny był wzrost ogólnej liczby turystów korzystających z bazy noclegowej – o 7,0% oraz liczby udzielonych noclegów – o 8,2%. Jednocześnie zanotowano wzrost liczby turystów zagranicznych o 12,4% oraz liczby pokoi przez nich wynajętych o 10,3%. Co więcej, w pierwszym kwartale 2018 roku w turystycznych obiektach noclegowych zatrzymało się 6,3 mln wczasowiczów, którym udzielono 15,8 mln noclegów. W analogicznym okresie roku poprzedniego z miejsc noclegowych skorzystało 5,9 mln osób i udzielono 14,6 mln noclegów. Jakie miasta cieszą się największą popularnością w zakresie miejsc noclegowych, a które wykazały największą tendencję wzrostową? W okresie od stycznia do marca 2018 r. najwięcej noclegów udzielono w województwach małopolskim, zachodniopomorskim i dolnośląskim. Natomiast w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego największy wzrost liczby udzielonych noclegów wystąpił w województwie łódzkim.

Łódź przez wielu jeszcze do niedawna uważana za mocno industrialne miasto niewątpliwie zyskuje na atrakcyjności, stając się przyjaznym miejscem, z różnorodną, przystępną ofertą kulturalno-rozrywkową. Jej walory turystyczne dostrzegają nie tylko rodacy, ale i zagraniczne media. Potwierdzeniem na to jest obecność w czołówce najlepszych i najciekawszych miejsc do odwiedzenia przez miłośników podróży, według prestiżowego rankingu Lonely Planet Best in Travel, który wskazał najatrakcyjniejsze miejsca do odwiedzenia w 2019 roku . W tegorocznym zestawieniu Łódź znalazła się na 2. miejscu, zostawiając za sobą Malediwy czy park narodowy Great Smoky Mountains w USA. Dzięki renomowanemu odznaczeniu Łódź z pewnością przyciągnie wielu nowych turystów, a to z kolei stworzy świetną perspektywę biznesową nie tylko dla przedsiębiorców, ale i właścicieli nieruchomości, oferujących bogatą ofertę noclegową.

– Zakup mieszkania pod inwestycję to jedno z najbardziej opłacalnych i pewnych rozwiązań ulokowania własnego kapitału. Widzimy tendencję, że coraz więcej nabywców postanawia postawić na wynajem krótkoterminowy. Projektując nasze nowe osiedle Primo w łódzkim Śródmieściu, przewidzieliśmy oczekiwania Klientów, decydujących się na późniejszy wynajem zakupionego mieszkania. Lokale są ustawne i funkcjonalne, dzięki czemu pozwalają na dowolną aranżację wnętrza, zgodnie z aktualnymi potrzebami najemców – niezależnie od tego czy jest to para czy kilkuosobowa rodzina. Co więcej nasza nieruchomość położona jest w dogodnej lokalizacji, w centrum miasta, tuż przy Dworcu Łódź Fabryczna, zapewniając wynajmującym doskonałą bazę wypadową w docelowe miejsce – tłumaczy Anna Skotnicka-Ryś, Kierownik Sprzedaży Profbud.

***
Profbud – firma deweloperska, która stawia na najwyższą jakość realizowanych projektów mieszkaniowych. Oferuje swoim Klientom mieszkania „szyte na miarę”. W ciągu 8 lat swojej działalności spółka zrealizowała wysokiej jakości projekty w atrakcyjnych lokalizacjach. Wszystkie inwestycje Profbud charakteryzują się sprawdzonymi rozwiązaniami architektonicznymi, wysokiej klasy materiałami, nowoczesnymi technologiami oraz nieszablonowym designem. Do flagowych projektów realizowanych obecnie na terenie Warszawy należą Osiedle Stella na Bemowie, Haven House na Gocławiu oraz Ligia na Ursusie. Firma buduje również nowoczesne Osiedle Primo w Łodzi. Za osiedle Awangarda na warszawskim Bemowie, Profbud otrzymała certyfikat European Quality Certificate® 2018. W 2018 roku planuje budowę 1200 lokali. Profbud jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności