Jakie oświetlenie sprawdzi się w dużym salonie?

Duży salon czasem stanowi kłopotliwe wnętrze, zwłaszcza jeśli myśli się o jego właściwym urządzeniu. Mimo wszystko, nie warto się poddawać, a nawet podejść do przygotowań z entuzjazmem, bo spora przestrzeń daje pole do popisu. Warto pamiętać, że jednym z ważniejszych elementów wystroju okazuje się oświetlenie.

 

Plan na duży salon

Przestrzeń w dużym salonie warto odpowiednio rozplanować. Kiedy już będzie wiadomo, co znajdzie się w której jego części, łatwiej będzie dopasować oświetlenie. Oczywiście, główne źródło światła powinno się znaleźć w centralnej części, a skoro do zagospodarowania jest duża powierzchnia, można wybrać coś sporego. W zależności od tego, jaką stylistykę ma reprezentować wnętrze, można pomyśleć o lampach zwisających lub szerokich żyrandolach (w stylu glamour mogą być one bardzo ozdobne). Dobrze będzie pomyśleć o żarówkach w technologii LED, ponieważ w ten sposób uzyska się dobrą jakość barwy i wydajność przy mniejszym zużyciu energii.

Można podzielić wnętrze na część telewizyjną (na przykład kącik z telewizorem i sofą), część reprezentacyjną (stolik kawowy i wygodne fotele czy krzesła), kącik do pracy (prosty blat zastępujący biurko) i relaksacyjną (fotel idealny do czytania książki czy rozwiązywania krzyżówki). W pierwszych dwóch warto postawić na oświetlenie górne (przy telewizorze sprawdzi się światło punktowe), do pracy przyda się ciepłe światło i stojąca lampka biurkowa, a do czytania dopasowana lampa stojącą (można dobrać do niej na przykład żarówki LED E14).

Oświetlenie współgrające z przestrzenią

W dużym salonie można spokojnie wykorzystywać kilka źródeł światła i wykorzystywać je niezależnie od siebie. Przydadzą się także funkcjonalne profile do GK, które pozwolą na stworzenie oświetlenia dopasowanego do konkretnego wnętrza. Można więc pomyśleć o taśmach LED, niewielkich lampkach rozmieszczonych w różnych miejscach pokoju, a także kinkietach. Warto, by wszystkie pasowały do dobranego oświetlenia górnego, na przykład lampy wiszącej czy żyrandola.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *