lederboard

Krzysztof Sadecki: Dlaczego tak ? Czyli od pomysłu do sukcesu

– Najważniejszymi korzyściami, które wpływają na wybór założenia własnej działalności gospodarczej jest możliwość spełnienia zawodowego oraz osobistego, większe zarobki, elastyczny czas pracy, możliwość zatrudniania pracowników zapobiegając jednocześnie bezrobociu, rozwój własnych idei, realizacja indywidualnych pomysłów, różnorodność gospodarcza i inne. – mówi Krzysztof Sadecki w wywiadzie dla Law Business Quality. 

Wielu młodych ludzi chce dzisiaj studiować zarządzanie i zakładać własne firmy. Wydaje się, że powodem tego jest fakt, że pragną oni zrządzać kimś a nie jedynie być zarządzanym… Chcą być podmiotem działalności gospodarczej, a nie przedmiotem operacji biznesowych innych ludzi. (proszę rozwinąć myśl i co wg Pana jest powodem tego).

Na rynku polskim pojawia się coraz więcej młodych przedsiębiorców. Może to wynikać z faktu, że Polacy coraz częściej są otwarci na nowe możliwości, coraz więcej z nich jest gotowa ponieść dużą odpowiedzialność za prowadzenie własnego biznesu. Kieruje nimi najczęściej chęć osiągania wyższych dochodów, swobodnego decydowania o swoim losie, elastyczności godzin prac, swobody podejmowania decyzji biznesowych oraz satysfakcja ze spełniania marzeń. Polacy widzą, że sami potrafią zapewnić sobie lepszą przyszłość niż pracując dla innych i realizując czyjeś plany.

Często młodzi ludzie wyjeżdżają z Polski szukając pracy w innym kraju. A przecież u nas też jest wiele możliwości i obszarów realizacji siebie w życiu gospodarczym w biznesie. Dlaczego boimy się rozpoczynać wszelkie inicjatywy gospodarcze w Polsce? 

– Celem emigracji polskich rodzin jest nie tylko poszukiwanie pracy ale także możliwość korzystania z opieki socjalnej, która zapewnia bezpieczeństwo rodziny. Polska razem z rozwojem gospodarczym powinna zwrócić uwagę również na pomoc obywatelom oraz politykę prorodzinną. Polacy boją się więc nie tylko ryzyka podjęcia prowadzenia własnej działalności z powodów wysokich podatków, ryzyka ale także ze względu na brak zabezpieczenia socjalnego rodziny w przypadku niepowodzenia. Czynniki ekonomiczne oraz społeczne są ze sobą ściśle powiązane i powinno zwrócić się na to szczególną uwagę.

Czy Pana zdaniem infrastruktura prawno- administracyjna w Polsce jest barierą w budowaniu i rozwoju własnego biznesu w naszym kraju?

– W ostatnim czasie wychodzi się z inicjatywą upraszczania procedur związanych z zakładaniem własnej firmy. Dzisiaj można wypełnić wniosek w postaci formularza CEIDG-1, który składa się w formie elektronicznej lub papierowej i wystarczy, aby dokonać jednocześnie zgłoszenia własnej firmy do ZUS, GUS i urzędu skarbowego. Nie trzeba więc już odwiedzać tych trzech instytucji, tak jak to trzeba było robić jeszcze kilka lat temu przy zakładaniu własnego biznesu. To nie jedyny udogodnienie dla przedsiębiorców wprowadzone w ostatnich latach. Od 1 lipca 2011 roku wszystkie czynności wchodzące w procedurę rejestracji własnej działalności gospodarczej są nieodpłatne.

Z drugiej jednak strony, według raportu Centrum im. Adama Smitha, w latach 1996-2000 dokonano zmian w 106 spośród 162 aktów prawnych odnoszących się bezpośrednio do działalności gospodarczej.

Plusy i minusy własnej działalności gospodarczej?

– Najważniejszymi korzyściami, które wpływają na wybór założenia własnej działalności gospodarczej jest możliwość spełnienia zawodowego oraz osobistego, większe zarobki, elastyczny czas pracy, możliwość zatrudniania pracowników zapobiegając jednocześnie bezrobociu, rozwój własnych idei, realizacja indywidualnych pomysłów, różnorodność gospodarcza i inne. Minusy są często postrzegane jako wymóg przyswojenia wiedzy na temat założenia działalności, prowadzenia księgowości, prawa pracy itp. Kolejny minus upatruje się w braku własnych funduszy „na start”, wysokich podatkach, skomplikowanych procedurach urzędniczych. Własna firma daje dużą niezależność ale i ogromną odpowiedzialność.

Jest Pan autorem książki pt. „Własny biznes – dlaczego tak?” Kto jest jej adresatem? 

– Tak naprawdę każdy kto chce rozpocząć przygodę z własnym biznesem, jest to źródło podstawowych informacji oraz motywacji do działania.

 Jakie błędy popełniają najczęściej młodzi ludzie przy zakładaniu własnego biznesu i w pierwszym okresie działalności? 

– Nie analizują szczegółowo biznes planu i nie dywersyfikują ryzyka. Na samym początku przygody z biznesem wpadają często w pułapkę kredytową.

Recepta na sukces według Krzysztofa Sadeckiego?

Niech twój pomysł na biznes będzie pomysłem na Ciebie samego. Człowiek, który kocha to co robi, tak na prawdę nigdy nie pracuje.

Źródło: LBQ

fot. Olga Rzepicka

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności