Obsługa prawna firm — co należy o niej wiedzieć?

Obsługa prawna firm jest usługą niezwykle popularną wśród przedsiębiorców, którzy zamierzają prowadzić swoją działalność zgodnie z obowiązującym prawem. Dzięki niej przedsiębiorca może w łatwy sposób, dzięki fachowej wiedzy prawnika, uzyskać rozwiązanie skomplikowanych kwestii prawnych. Obsługa prawna firm może w znacznym stopniu wpłynąć na jakość i efektywność prowadzonej działalności. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie ma zalety i wady!

 

 

Dynamicznie zmieniające się prawo i konieczność dostosowania się do najnowszych przepisów sprawiają, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej staje się niezwykle trudne. Obsługa prawna sprawia, że ciężar zajmowania się skomplikowanymi kwestiami prawnymi jest zdjęty z głowy właściciela danego przedsiębiorstwa. Można ją świadczyć zarówno firmom bardzo małym, jak i tym ogromnym. Niezależnie od branży, obsługa prawna firmy może okazać się czymś niezwykle pomocnym. Zakres usług, które obejmuje, jest niezwykle szeroki. Dopasowuje się jednak go do potrzeb danego przedsiębiorcy.

Pomoc prawna świadczona firmom może obejmować czas przed powstaniem danego przedsiębiorstwa, ale również doradztwo wtedy, gdy firma już powstała i prężnie się rozwija. Kwestie, których w głównej mierze dotyczy obsługa prawna firm to między innymi pomoc w wyborze odpowiedniej formy prowadzenia działalności. Inne możliwości to doradztwo prawne podczas jej prowadzenia, jak i pomoc związana z likwidacją przedsiębiorstwa. Do działań podejmowanych w ramach obsługi prawnej przedsiębiorstw zalicza się nie tylko fachowe doradztwo prawne, w tym między innymi opiniowanie umów. W jej zakres wchodzi także reprezentacja przed organami administracyjnymi, negocjacje i mediacje, tworzenie regulaminów, nadzór nad realizacją kontraktów oraz windykowanie należności.

Więcej na temat usług, które są świadczone przez kancelarie prawne w ramach obsługi prawnej firm, znajdziesz pod adresem https://smadwokaci.pl/obszary-praktyki/prawo-gospodarcze/. Pomoc doświadczonych prawników sprawia, że łatwiejsze jest dostosowanie swojej działalności do aktualnych przepisów, co z kolei umożliwia prowadzenie działań w pełni legalnie. Warto również zauważyć, że każda zawierana umowa może mieć ogromny wpływ na dalszą działalność danego przedsiębiorstwa. Mimo że wzrasta w naszym kraju świadomość obywateli na temat prawa, cały czas jednak konsultujemy się z prawnikami zazwyczaj w ostateczności, kiedy nie ma już innej możliwości na rozwiązanie danego problemu. Jeśli prowadzimy przedsiębiorstwo, konsultacje prawne powinny odbywać się za każdym razem, kiedy nie do końca rozumiemy np. treść umowy. Obsługa prawna może odbywać się zarówno kompleksowo i na stałe, jak i doraźnie — tylko w pewnych określonych kwestiach wymagających wyjaśnienia.

Dzięki niej minimalizujemy ryzyko obciążenia karami finansowymi. Dodatkowo mamy możliwość skupiania się na budowie strategii biznesowej naszej firmy i możemy skoncentrować się w pełni na tworzeniu przyszłych planów. Zagadnienia dotyczące kwestii prawnych nie będą dłużej przyciągać naszej uwagi, ponieważ będziemy mieli zespół wykwalifikowanych specjalistów, którzy zajmują się tego typu sprawami. Warto jednak zaznaczyć, że nawet jeśli powierzyliśmy dane zadania do wykonania innym, należy trzymać rękę na pulsie w kwestii działań podejmowanych przez podmiot, który nas obsługuje.

Stała obsługa prawna firm?

Aby zyskać fachową pomoc prawną, można w danej firmie zatrudnić prawnika lub zlecić obsługę firmie zewnętrznej. Jeśli charakter naszej działalności nie wymaga stałej obsługi prawnej, zatrudnienie prawnika nie musi być konieczne. W takiej sytuacji dobrym sposobem może być zatrudnienie firmy zewnętrznej, które okazuje się rozwiązaniem tańszym. Jeśli natomiast nasze przedsiębiorstwo nieustannie wymaga wyjaśniania wątpliwości związanych z zagadnieniami prawnymi, rozwiązaniem dużo bardziej polecanym i tańszym będzie obsługa stała. Jednorazowe korzystanie z konsultacji i usług może okazać się korzystniejsze, jeśli w naszej firmie wątpliwości dotyczące prawa pojawiają się sporadycznie. Co więcej, jeśli współpracujemy z daną firmą przez dłuższy czas, zdecydowanie łatwiej będzie nam negocjować warunki umowy.

Zlecanie pewnych zadań zewnętrznym firmom staje się coraz częściej praktykowane. Dotyczy to już nie tylko działań związanych z branżą IT, ale również księgowością, marketingiem czy właśnie obsługą prawną. Stała obsługa prawna ma pewne spore zalety. Jeśli wybierzemy stałą obsługę, osoba o fachowej wiedzy i doświadczeniu będzie mogła na bieżąco odpowiadać na nurtujące nas pytania. Jeśli wybierzemy stałą obsługę prawną naszej firmy, w zamian za określony miesięczny abonament prawnik lub kancelaria prawna, będą świadczyli nam usługi określone w umowie. Te, które nie wchodzą w zakres świadczonych usług, podlegają dodatkowej opłacie.

Nie zawsze stała obsługa prawna naszej firmy będzie opcją najlepszą. Czy to oznacza, że lepsze będzie korzystanie z pomocy prawników tylko w określonych sytuacjach, w razie wątpliwości? Takie rozwiązanie również ma pewne wady. Jedną z nich jest na pewno konieczność poświęcenia wielu godzin na poszukiwanie wykwalifikowanych ekspertów. To, czy potrzebna nam będzie stała pomoc prawnika, w dużej mierze zależy od naszej działalności oraz etapu rozwoju naszego przedsiębiorstwa. Niektóre przedsiębiorstwa działają w branżach mniej ryzykownych. W takiej sytuacji, zwłaszcza na początku rozwoju, stała obsługa prawna nie jest konieczna. Jeśli natomiast powiększa się liczba naszych kontrahentów, a przedsiębiorstwo rozwija się, może się okazać, że obsługa prawna naszej firmy będzie niezbędna. Coraz częstsze wątpliwości dotyczące prawa mogą sprawić, że zaczniemy myśleć o stałej obsłudze.

Jak podjąć odpowiednią decyzję?

Jeśli zamierzamy zdecydować się na obsługę prawną naszej firmy, niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju usług. Prowadzenie działalności zahacza bowiem o wiele różnych gałęzi prawa, a osoba, której zamierzamy powierzyć naszą firmę, powinna mieć ogromną wiedzę nie tylko teoretyczną, ale również praktyczną. Istotne jest zatem wybranie prawników lub kancelarii z fachowcami o dużym doświadczeniu w dziedzinie prawa pracy oraz prawa gospodarczego. Zlecenie prowadzenia obsługi prawnej naszej firmy firmie zewnętrznej ma zalety w postaci braku niedogodności takich jak urlopy pracowników czy zwolnienia. Aby zdecydować się na najlepsze rozwiązanie, powinniśmy wziąć pod uwagę między innymi realne potrzeby naszej firmy, uwzględniając jej wielkość oraz możliwości finansowe.

Mimo że powszechnie uważa się, że profesjonalna obsługa prawna firm jest bardzo droga, nie do końca jest to stwierdzenie prawdziwe. Owszem, należy liczyć się z wysokimi kosztami, jednak rozwiązanie to i tak jest dużo lepsze niż konieczność zmagania się z ewentualnymi konsekwencjami, które mogą mieć miejsce w razie podjęcia nieodpowiedniej decyzji, wynikającej z nieznajomości prawa. Warto wziąć pod uwagę i poważnie zastanowić się nad tym, czy obsługa prawna jest rzeczywiście opcją dla nas opłacalną. Niewątpliwą jej zaletą jest bezpieczeństwo. Ponieważ prawnik zajmuje się kwestiami związanymi z zagadnieniami prawnymi, my, jako właściciele, możemy skupić się na prowadzeniu swojego biznesu.

Jeśli już podjęliśmy decyzję i chcemy wybrać odpowiedni podmiot, który zajmie się naszymi kwestiami prawnymi, powinniśmy rozważyć i dokładnie określić nasze potrzeby. Warto zwrócić uwagę na zakres usług i specjalizację danego prawnika czy kancelarii prawnej. Wybierając daną kancelarię, powinniśmy zrobić głęboki reseach w sieci. Warto poczytać opinie lub zajrzeć na strony internetowe.

Serdecznie dziękujemy kancelarii adwokackiej z Poznania (https://smadwokaci.pl/) za pomoc merytoryczną w stworzeniu artykułu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności