Przedsiębiorczość stylem życia…

Nowoczesne podejście do prowadzenia biznesu wymaga dzisiaj od każdej osoby przedsiębiorczej nowego spojrzenia na własną działalność, spojrzenia z perspektywy łączenia pracy z przyjemnościami.

Takie połączenie w biznesie staje się samym w sobie pożądanym celem do osiągnięcia. Dlatego nasuwa się pytanie: jak działać, aby połączyć pracę z przyjemnościami, z pożytkiem, a zatem bez wzajemnej szkody dla jednego czy drugiego? Jak nie dzielić codziennego życia na tryby 8-godzinne – pracę, obowiązki i wypoczynek? Co zrobić, aby przedsiębiorczość stała się naszym stylem życia, a nie jedynie koniecznością, ciężką pracą, po której musimy wypocząć? Można zauważyć, iż zdecydowana większość naszego społeczeństwa wyraźnie oddziela obowiązki służbowe od relaksu, twierdząc, że połączenie pracy i przyjemności jest po prostu niemożliwe. Czy tak jest naprawdę?

Nowa umiejętność

W sytuacji, kiedy nasze emerytury, mimo iż uzyskane po kilkudziesięciu latach ciężkiej pracy, będą wyjątkowo niskie, błędnym staje się założenie, iż ten czas zasłużonej emerytury będzie czasem beztroskiego, błogiego wypoczynku. W kontekście takiego paradoksu wykształcenie w sobie umiejętności łączenia biznesu i przyjemności staje się wręcz koniecznością, nieodzownym elementem każdej, nawet najmniejszej inicjatywy przedsiębiorczej. Dlatego też, jeśli biznes wynika z pasji i silnego ,,dlaczego“, czyli po co go prowadzimy, a oferowane usługi świadczone są w sposób rzetelny, produkty są najlepszej jakości, a poziom obsługi klienta utrzymany jest na wysokim poziomie, to wówczas prowadzenie biznesu nie jest wyłącznie samą pracą, ale jest czymś więcej, czymś, co stanowi podstawę przedsiębiorczości – jest po prostu swoistą przyjemnością.

Istota przedsiębiorczości

Istotą przedsiębiorczości jest biznes rozwijany z pasją, to nie jest wykonywanie pracy w powszechnym słowa tego znaczeniu, to dawanie wartości innym, dawanie tego, czego akurat potrzebują, co zaspokoi ich potrzeby, ułatwi im funkcjonowanie na różnych płaszczyznach życia, rozwiąże ich problemy. A kiedy to otrzymają i poczują, że nie zostali w żaden sposób oszukani czy wykorzystani, to będą pożądali tych wartości więcej, zaś swoimi doświadczeniami, opinią i wiedzą na ich temat bez wątpienia podzielą się z innymi.

Oczywiście nie zmienia to faktu, że chcąc z powodzeniem kreować swój biznes, jesteśmy zobligowani dbać o niego nieustannie, niezależnie od pory dnia i nocy, dni tygodnia czy świąt. Tylko bowiem w sytuacji, gdy działamy z pasją i z silnym „dlaczego“, możliwym jest uzyskanie stanu, w którym biznes staje się synonimem przyjemności, a z kolei czerpanie przez nas tej przyjemności pełnymi garściami generuje zyski z biznesu.

Praktyczna wskazówka

Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorczość ma być jedynie ciężką pracą utożsamianą z nadludzkim wysiłkiem fizycznym i umysłowym prowadzącym ostatecznie do skrajnego wyczerpania wszelkiej energii i zasobów naszego organizmu. Przedsiębiorca bowiem także potrzebuje czasu na wypoczynek, życie prywatne czy rodzinne, fun i rozrywkę… Pozostaje zatem pytanie: kto w biznesie daje praktyczny przykład połączenia pracy z przyjemnościami? Kto nie dzieli czasu pomiędzy pracę i przyjemności? Bez wątpienia niekwestionowaną ikoną tego działania jest multimiliarder sir Richard Branson, który do perfekcji opanował tę umiejętność. Pytany o swój klucz do sukcesu w biznesie, wskazuje: „Nie rozdzielam pracy i zabawy. To wszystko jest częścią mojego codziennego życia”. Przykładów działalności w biznesie Bransona można by przytoczyć wiele, ale najistotniejszym ich wspólnym mianownikiem jest to, że każda z nich nie tylko przynosi zyski, ale również sprawia wiele radości i daje ogromną satysfakcję przede wszystkim ich właścicielowi – pomysłodawcy.

Podsumowując, można rzec, iż wyłącznie wtedy, gdy działamy w biznesie z pasją, to podejście łączące pracę i przyjemności będzie proste do zastosowania w praktyce. Biznes, a przede wszystkim jego rozwój staje się bowiem częścią nas samych, naszym codziennym stylem życia. Natomiast jeśli nie wystarczy nam dostatecznej determinacji do owego podejścia, wówczas warto zainspirować się osobowościami ze świata biznesu.

Adam Grzelak

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności