Raport „Paying Taxes 2016”: awans Polski na 58. miejsce


Jak wynika z najnowszego raportu „Paying Taxes 2016”, przygotowanego przez firmę doradczą PwC i Grupę Banku Światowego, Polska awansowała o 29 pozycji i znalazła się na 58. miejscu. Polski system podatkowy jest coraz prostszy, ale wciąż wymaga reform – to główne wnioski z badania.

 

Na pierwszym miejscu rankingu „Paying Taxes 2016” uplasował się Katar, na ostatnim – 189. – Boliwia.

Wyniki raportu wskazują, że przeciętnie polski przedsiębiorca dokonuje 7 płatności podatku w ciągu roku (w poprzedniej edycji raportu 18), poświęcając na to 271 godzin rocznie (poprzednio 286); natomiast całkowita stopa podatkowa dla Polski wynosi 40,3% (w ubiegłorocznym badaniu wskaźnik ten plasował się na poziomie 40,1%) – czytamy w komunikacie prasowym, przesłanym właśnie mediom przez PwC i Grupę Banku Światowego (World Bank Group, WBG).

Według raportu, na tle danych dla wszystkich krajów Unii Europejskiej Polska wypada stosunkowo dobrze z liczbą rocznych płatności (średnia dla UE i EFTA to 11,5) oraz całkowitą stopą podatkową (w UE i EFTA 40,6%). Zdecydowanie słabiej wygląda jednak porównanie liczby godzin spędzonych na sprawach podatkowych – średnia dla krajów UE i EFTA to 173 godziny.

Zdaniem ekspertów PwC i WBG od momentu prowadzenia raportu „Paying Taxes”, czyli od 2004 r., polski system podatkowy sukcesywnie poprawia swoją pozycję w tym zestawieniu.

W dużej mierze wiąże się to z obecnością Polski w UE i koniecznością dostosowania prawa podatkowego do norm unijnych. Korzystając z najlepszych rozwiązań dostępnych w innych krajach UE powoli pokonujemy dystans dzielący nas od krajów zachodnich, ułatwiając przedsiębiorcom załatwienie spraw podatkowych. Spory awans w zestawieniu Paying Taxes zawdzięczamy m.in. wprowadzeniu na szeroką skalę elektronicznych rozliczeń z fiskusem w ramach programu e-podatki – podkreślono w komunikacie prasowym.

– Podatki są konieczne, aby finansować usługi publiczne oraz rozwój. Konstrukcja systemu podatkowego może mieć wpływ na konkretne decyzje firm w zakresie płacenia podatków. Dobrą informacją jest, że gospodarki na całym świecie, w tym także i w Polsce, podejmują działania poprawiające kondycję otoczenia podatkowego. Wiąże się to jednocześnie z ułatwieniami dla biznesu oraz zrównoważonymi przychodami dla państwowych budżetów – zaznaczył cytowany w informacji dla dziennikarzy Augusto Lopez-Claros, dyrektor w Grupie Banku Światowego.

– Wyniki tegorocznego badania Paying Taxes potwierdzają, że polski system podatkowy zmienił się na lepsze. Nie możemy jednak zapominać, że nadal jest bardzo wiele do zrobienia. Na przykład jednym z wyzwań jest wprowadzenie jednego wzoru deklaracji podatku od nieruchomości, czy patrząc szerzej zmiana nastawienia – na bardziej pozytywne – administracji podatkowej do podatników. Rozwiązanie tych kwestii może zapewnić nam nie tylko awans w rankingu Paying Taxes, ale przede wszystkim może pozytywnie stymulować rozwój polskiej przedsiębiorczość, od której zależy przecież ekonomiczna przyszłość naszego kraju – ocenił z kolei Tomasz Barańczyk, partner zarządzający działem prawno-podatkowym PwC.

Raport Paying Taxes opracowywany corocznie przez firmę doradczą PwC i Bank Światowy pokazuje stopień skomplikowania systemów podatkowych w 189 krajach na świecie. Opisuje też działania administracji podatkowej, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom podatników i mogą stymulować gospodarkę poprzez znoszenie barier administracyjnych.

(gm)

 

*** PwC jest siecią firm działającą w 157 krajach. Zatrudnia ponad 208 tys. osób dostarczających klientom najwyższą jakość usług w zakresie audytu, doradztwa biznesowego oraz doradztwa podatkowego i prawnego.

*** Grupa Banku Światowego składa się z pięciu instytucji: Banku Światowego, czyli Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (The International Bank for Reconstruction and Development – IBRD) oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (The International Development Association – IDA), Międzynarodowej Korporacji Finansowej (The International Finance Corporation – IFC), Wielostronnej Agencji Gwarancji Inwestycji (The Multilateral Investment Guarantee Agency – MIGA) oraz Międzynarodowego Centrum Porozumień i Arbitrażu (The International Center for Settlement of Investment Disputes – ICSID). Dzięki współpracy tych instytucji w ponad 100 krajach, państwa otrzymują finansowe i doradcze wsparcie, co pozwala im m.in. skutecznie stawiać czoła najważniejszym wyzwaniom w obszarze rozwoju.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności