12 strategii, które pomogą Ci osiągnąć sukces w dowolnej dziedzinie

Niezależnie od tego, w jakiej branży działasz i jakie cele sobie wyznaczyłeś, możesz korzystać z uniwersalnych modeli osiągania sukcesu. Podobnie jak w przypadku diety odchudzającej, której podstawę stanowią regularne i zdrowe posiłki, tak w osiąganiu sukcesów w różnych dziedzinach istnieją powtarzalne modele – modele geniuszy. Oto kompendium strategii ludzi sukcesu!

 

 

Miej cel i wiedz, co chcesz osiągnąć

Nie osiągniesz sukcesu, nie wyznaczając sobie konkretnych i mierzalnych celów. Musisz wiedzieć: – co chcesz osiągnąć,
– w jakiej dziedzinie,
– jak zmierzysz efekty,
– jak wpłynie to na inne konteksty Twojego życia.

Już w 1996 r. naukowo potwierdzono istotność sprecyzowanego celu w drodze do osiągnięcia sukcesu. Badając, dlaczego tak wielu ludzi nie potrafi wytrwać w noworocznych postanowieniach, Roy F. Baumeister i i Todd F. Heatherton doszli do wniosku, że odpowiadają za to trzy kluczowe czynniki: brak jasno i konkretnie wyznaczonego celu; nieumiejętność monitorowania postępu; brak umiejętności samoregulacji w kontekście determinacji niezbędnej do wytrwania w postanowieniu w obliczu pojawiających się przeszkód.

Każdy kolejny cel jest większy od poprzedniego

Nie urośniesz, stawiając sobie zbyt nisko poprzeczkę. Każdy Twój kolejny cel powinien być większy od poprzedniego. Osoby kierujące się ambicją odnoszą lepsze wyniki w nauce, a to przekłada się na wyższe zarobki i ogólną satysfakcję z poziomu życia (Timothy A. Judge i John D. Kammeyer-Mueller, On the Value of Aiming High: The Causes and Consequences of Ambition).

Oprócz dedukcji potrzebna jest synergia

Geniusze myślą synergicznie, potrafią łączyć odrębne części rzeczywistości w spójną całość. Jeżeli masz trzy składniki, np. telefon, komputer i odtwarzacz MP3, idąc śladem Steve’a Jobsa, możesz stworzyć iPhone’a, czyli nową jakość.

Rama zwycięstwa i rama feedbacku

Rama feedbacku polega na stawianiu przed sobą wyidealizowanego celu i sprawdzaniu na kolejnych etapach, czy stan faktyczny odpowiada temu, co chcemy osiągnąć. Jeżeli tak nie jest, należy zastanowić się, co można ulepszyć, i wprowadzić w życie, aby postawiony cel urzeczywistnić.

Rama zwycięstwa to model myślenia, w którym odrzucasz schemat: chcę utrzymać to, co zyskałem do tej pory. Zamiast tego podążasz za modelem: co mogę zrobić, aby ulepszyć to, co już osiągnąłem? Wyobraź sobie firmę, która jako swoją strategię obiera utrzymanie stanu faktycznego. To jest myślenie reaktywne, które pozostawi ją z tyłu w kontekście zmieniającego się rynku i idącej naprzód konkurencji.

Systematyczna praca

Ludzie odnoszący sukcesy systematycznie ćwiczą swoje kompetencje. Ich rozwój nie jest pojedynczym zrywem, ale zdecydowanie bardziej stylem życia. Jednorazowe działanie rzadko kiedy przynosi oczekiwane rezultaty. Nawet najbardziej wyjątkowe uniesienie emocjonalne nie zastąpi efektywności, jaką daje systematyczna praca nad sobą. Nastaw się na maraton, a nie sprint.

Szczegółowość

Niezwykle ważna jest umiejętność zagłębiania się w szczegóły danego zagadnienia. Ludzie sukcesu operują poziomami logicznymi i myślą dedukcyjnie. Dzięki temu dysponują coraz większą ilością informacji.

Zgodnie z danymi Occupational Information Network (O*NET) – Centrum Statystycznego Departamentu Pracy USA, które w skali od 0 do 100 ocenia zawody pod kątem istotności bycia zorientowanym na szczegóły, zawody z wynikiem 98 lub więcej cieszą się zarobkami powyżej 65 tys. dol. rocznie.

Całe życie, a nie krótka chwila

Myślenie długoterminowe to myślenie w perspektywie kilkunastu lat lub nawet całego życia. Prawdziwe wyzwania są zawsze w przyszłości. Dzięki długoterminowemu myśleniu możesz w swoim życiu dokonać prawdziwych transformacji, które pozwolą osiągnąć trwały sukces. Zastanów się, co będziesz robił za kilkadziesiąt lat, a nie myśl wyłącznie o tym, co stanie się pojutrze.

Skup się

Ludzie sukcesu koncentrują się na wykonywanej czynności i poświęcają jej czas. Biznes sam się nie poprowadzi, związek sam się nie rozwinie i nie nabędziesz samoistnie nowych umiejętności. Każda z tych rzeczy potrzebuje Twojej pracy, zaangażowania i czasu. Obejrzenie motywacyjnego filmu również na niewiele się zda, jeżeli nie poświęcisz czasu na swój rozwój.
Koncentrację, czyli zdolność skupienia uwagi, możesz ćwiczyć. Badania Cognitive advantages of chewing gum udowodniły, że w określonych sytuacjach i krótkoterminowej perspektywie (15–20 minut) proste żucie gumy pomaga skupić się na wykonaniu danego zadania. Na koncentrację możemy również wpływać muzyką, aromaterapią i substancjami takimi jak kofeina. Ważnym czynnikiem jest również otoczenie. Badanie Anny V. Fisher, Karrie E. Godwin i Howarda Seltmana wykazało, że dzieci przebywające w bardzo udekorowanych klasach gorzej koncentrują się w trakcie wypełniania testów. Koncentracji w miejscu pracy nie sprzyja również bałagan na biurku.

Elastyczność

Istotnym czynnikiem jest elastyczność i adaptacyjne podejście do życia. Całe Twoje otoczenie nieustannie ewoluuje. To od Twoich umiejętności adaptacyjnych zależy, czy będziesz umiał odnaleźć się w zmieniającej się rzeczywistości. Twój mózg jest jak komputer i to od oprogramowania, które do niego włożysz, zależy, czy będziesz efektywny i skuteczny. Skoro aktualizujesz oprogramowanie swojego komputera, dlaczego nie miałbyś unowocześnić oprogramowania swojego mózgu?

Synestezja

Synestezja to zdolność doświadczania jednego zmysłu poprzez bodźce charakterystyczne dla innego zmysłu. W polskiej literaturze jej mistrzem był Bolesław Leśmian, który w swoich wierszach pisał o tym, jak w sąsiedniej studni rdzawi się szczęk wiadra. W strategiach geniuszy synestezja polega na korzystaniu z różnych części mózgu, po to aby maksymalnie go wykorzystać. Im bardziej angażujesz mózg, tym więcej kreatywnych pomysłów będzie Ci on dostarczał.

Czego się nauczyłem?

Ktoś mądry kiedyś powiedział, że słabe umysły spotykają w życiu porażki, uczące się trafiają na wyzwania, a silne – na okazje. Te słowa potwierdzają badania przeprowadzone przez uczonych z Michigan State University. Wykazały one, że w mózgu osób popełniających błąd uruchamiają się dwa sygnały: pierwszy – o samym fakcie pomyłki, a drugi – dotyczący uświadomienia sobie tego przez popełniającego błąd. Mózgi ludzi uważających, że na błędach można się uczyć, wzmacniały drugi sygnał, dzięki czemu można było szybciej go sobie uświadomić. Umysły takich osób były wyczulone na popełnianie błędów i tym samym na usprawnianie działania. Ludzie sukcesu uczą się na podstawie swoich porażek. Nie bój się błędów! Im więcej ich popełnisz, tym więcej się nauczysz!

Mieć misję

Einstein mówił: Chcę się dowiedzieć, jak Bóg stworzył ten świat. Nie interesuje mnie to czy tamto zjawisko. Chcę poznać myśli Boga. Reszta to szczegóły. Takie myślenie determinuje geniuszy. Skupiają się na misji, która przerasta ich ego, i wychodzą poza intelektualne schematy epoki, w której się urodzili. Każdy z nich był kreatorem i przykładał się do tego, aby świat poszedł naprzód.

Co chcesz zostawić na świecie po swojej śmierci? Wyobraź sobie, że masz magiczną różdżkę i możesz wyeliminować każdy problem, który istnieje na świecie. Co byś chciał wyeliminować?

Artykuł ekspercki od ExcellenceVale

Autor: dr Mateusz Grzesiak

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności