lederboard

2015 rok rekordowy dla deweloperów


W całym 2015 r. deweloperzy sprzedali ponad 51,8 tys. mieszkań – o ponad 20% więcej niż w 2014 r. i o 48% więcej niż w 2007 r. – wynika z w najnowszego raporcie REAS „Rynek mieszkaniowy w Polsce – IV kwartał 2015 roku”.

 

Ubiegły rok zamknął się najwyższym w historii polskiej branży deweloperskiej wynikiem sprzedaży – osiągniętym zarówno w całym roku, jak i w kwartale – poinformowano w komunikacie, przesłanym mediom 25 stycznia.

O ponad 4,4 tys. wzrosła rok do roku liczba mieszkań wprowadzonych do sprzedaży, osiągając poziom 51,9 tys. Liczba lokali dostępnych w sprzedaży na koniec grudnia na 6 największych polskich rynkach mieszkaniowych wyniosła 48,7 tys., co w porównaniu z poziomem sprzedaży oznacza lekką przewagę popytu nad podażą – wynika z raportu.

Jak czytamy w komunikacie, na sześciu rynkach o największej skali obrotów (w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi) od października do grudnia ub. roku sprzedano łącznie 14,4 tys. mieszkań – o ponad 9 % więcej niż w poprzednim kwartale.

Według REAS, jednym z najważniejszych bodźców stymulujących sprzedaż pod koniec roku były zmiany w programie MdM zwiększające przywileje rodzin wielodzietnych oraz rozszerzające grono beneficjentów o nabywców z rynku wtórnego.

„We wszystkich miastach objętych monitoringiem wzrósł udział liczby złożonych wniosków w liczbie mieszkań sprzedanych. Czynnikiem mobilizującym była obawa przed wyczerpaniem puli dopłat w wyniku konkurencji ze strony nabywców z rynku wtórnego. Istotny był też udział rodzin 3+, które, według danych BGK, w okresie od września do grudnia złożyły 18 razy więcej wniosków o dopłaty niż przez pierwsze osiem miesięcy 2015 roku” – podkreślił cytowany w komunikacie Kazimierz Kirejczyk, prezes zarządu REAS.

deweloperzy2

Według REAS, przy tak wysokim zainteresowaniu nabywców naturalnym wydawało się przyspieszenie lub chociaż utrzymanie tempa uruchamiania nowych inwestycji. Tymczasem w ostatnim kwartale 2015 r. deweloperzy wprowadzili do sprzedaży „tylko” 11,4 tys. lokali – o 9 % mniej niż w poprzednim badanym okresie. Gdyby tempo wprowadzeń utrzymało się na poziomie z trzeciego kwartału, padłby kolejny historyczny rekord. Liczba mieszkań wprowadzonych do oferty w ciągu całego 2015 r. jest bowiem tylko o niecałe 2 tys. mniejsza od tej zanotowanej w 2007 – najlepszym roku poprzedniego boomu mieszkaniowego.

„Świeżość i bogactwo oferty oraz jej dobre dopasowanie do preferencji nabywców było jednym z ważnych czynników wspierających sprzedaż w ostatnich miesiącach” – ocenił Kazimierz Kirejczyk.

„Mimo delikatnego wyhamowania w ostatnim kwartale, w 2016 r. należy spodziewać się utrzymania przez deweloperów dotychczasowego tempa podaży – głównie ze względu na chęć wprowadzenia na rynek dużej liczby lokali spełniających kryteria programu MdM, których termin zakończenia realizacji przypadałby na połowę 2018 r.” – dodał.

Jak wynika z raportu, na koniec grudnia w ofercie dostępnych było 48,7 tys. mieszkań. Przy utrzymaniu obecnego tempa sprzedaży dostępne mieszkania sprzedałyby się w niecałe 10 miesięcy. W sytuacji tak dobrej koniunktury dojrzałość rynku i rozważna polityka deweloperów pozwoliły ustrzec się błędów z okresu poprzedniego boomu. Utrzymanie zarówno wielkości oferty, jak i cen mieszkań na stabilnym poziomie pozwala zakładać kolejny dobry rok dla deweloperów, choć rezultat z 2015 r. będzie trudny do powtórzenia – ocenia REAS.

REAS jest firmą doradczą specjalizującą się w zagadnieniach związanych z rynkiem mieszkaniowym. Od 1997 r. prowadzi największy w Polsce program badania krajowego rynku deweloperskiego angażując we współpracę deweloperów, banki, inwestorów oraz inne podmioty działające na rynku mieszkaniowym. Zespół specjalistów REAS świadczy też kompleksowe usługi doradcze dla deweloperów mieszkaniowych. Spółka angażuje się przy tym w rozwój niedocenianych dotychczas sektorów, takich jak mieszkania na wynajem, dla seniorów i dla studentów.

Więcej o raporcie – na stronie http://www.reas.pl/

FOT. CC0 pixabay

(gm)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności