Rozwój technologii w dzisiejszych czasach wywiera wpływ na wiele dziedzin życia. Internet bardzo szybko stał się popularny na całym świecie. Teraz jest powszechnie używany przy niezwykle wielu czynnościach. Uzależnienie rynku i wielu dziedzin życia od niego stwarza również kilka poważnych zagrożeń. Pojawia się zatem konieczność stosowania odpowiednich zabezpieczeń podczas korzystania z internetu – narzędziem, które temu służy, jest właśnie VPN.
Zanim zaczniesz zagłębiać się w zagadnienia związane z siecią VPN, musimy mieć jakąś podstawę, aby dokładnie zrozumieć zasadę jej działania. Przedstawimy więc tutaj kilka informacji, z którymi powinieneś być zaznajomiony przed dalszą lekturą.
Jak w zasadzie działa internet? Sieć globalna i cyberprzestrzeń.
Czasami pojęcie internetu wydaje się nam banalnie proste. Przecież każdy doskonale wie, czym jest internet. Jednak czy na pewno? Zasadę działania internetu dużo lepiej opisują jego alternatywne nazwy – sieć globalna lub sieć sieci. Najprościej mówiąc – internet jest sposobem na łączenie ze sobą komputerów na całym świecie. Wszystkie te połączenia zostały ze sobą w pewien sposób zespolone, tworząc tym samym cyberprzestrzeń. Obrazowo, internet możemy porównać do systemu linii kolejowych – krzyżują się one ze sobą, umożliwiając transportowanie ludzi (w przypadku internetu – danych) z punktu A do punktu B, zahaczając po drodze o jakieś stacje pośrednie. Połączenia między poszczególnymi komputerami to właśnie linie kolejowe, które jako całość tworzą internet – wszystko to razem znajduje się w cyberprzestrzeni.
Czym jest VPN?
Trzymając się metafory systemu linii kolejowych, Virtual Private Network – w skrócie VPN – jest prywatną linią kolejową, po której poruszają się pociągi przewożące ludzi tylko z jednej, konkretnej firmy. Firma ta posiada własne stacje kolejowe i tylko na nich pociągi się zatrzymują. Konto pracownika w sieci VPN jest biletem kolejowym. Szyfrowanie danych możemy porównać do ochrony na dworcu, która dba o to, aby działanie kolei przebiegało płynnie, bez ingerencji niepożądanych osób.
Jakie zagrożenia czyhają na Twoją firmę w sieci?
Niebezpieczeństwa w cyberprzestrzeni są związane przede wszystkim z kradzieżą danych. Skutkiem tego może być na przykład duża ilość niepotrzebnych wiadomości na twojej skrzynce mailowej. To jest jednak nie tyle szkodliwe, co frustrujące. O wiele większe zagrożenie stwarza wykradnięcie danych konta bankowego lub przechwycenie wrażliwych informacji z wiadomości e-mail, lub magazynu danych. Jeśli Twoja firma nie jest zabezpieczona VPN-em, stwarza to ryzyko wycieku poufnych danych firmy lub klienta. W przypadku ataku hakerskiego informacje te nie będą w żaden sposób chronione.
Szyfrowanie i ochrona danych – znaczenie VPN dla twojej firmy
Virtual Private Network (VPN) – w skrócie, jest to prywatne połączenie w internecie. Zastosowanie go uniemożliwia śledzenie i przechwytywanie Twojej aktywności w sieci.
Sieć VPN może być dedykowana firmie lub indywidualnemu użytkownikowi. Jeśli chodzi o firmę, spełnia ona kilka funkcji:
– ochrona danych wysyłanych i odbieranych przez internet (jest to podstawowa funkcja, jaką pełni sieć VPN);
Funkcje dodatkowe:
– zabezpieczenie systemu wewnętrznego firmy;
– zapewnienie większej kontroli administratorowi.
Osiąga to poprzez szyfrowanie danych. W przypadku firm absolutną koniecznością jest szyfrowanie na poziomie wojskowym. Wynika to z tego, że dane, którymi dysponuje firma, są niezwykle wrażliwe.
Dlaczego używanie sieci VPN jest koniecznością?
Ujmując to najbardziej ogólnie – sieć VPN chroni dane twojej firmy, zapewniając jej praktycznie całkowite bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Oto pięć powodów, dla których Twoja firma powinna stosować VPN-a.
1. Ochrona aktywności w cyberprzestrzeni.
VPN stanowi dodatkowy środek ostrożności, który daje absolutną gwarancję bezpieczeństwa. Największe ryzyko ataków hakerskich stwarzają codzienne aktywności – ponieważ śledzenie i przechwycenie ich jest najłatwiejsze. Dzięki Wirtualnej Sieci Prywatnej (VPN) możemy zabezpieczyć swoją skrzynkę mailową i inne drogi komunikacji firmy przez internet.
2. Uniemożliwienie działań szpiegowskich.
Protokoły szyfrowania oferowane przez firmy oferujące usługi VPN sprawiają dostawcy usług internetowych lub rządy nie są w stanie podjąć żadnych działań szpiegowskich. Co za tym idzie – strategia Twojej firmy i wszystkie jej plany są całkowicie bezpieczne.
3. Uniemożliwienie pozyskiwania danych rynkowych przez konkurencję.
VPN pozwala wyeliminować ryzyko, że konkurencyjne firmy uzyskają dane mogące w jakiś sposób zaszkodzić naszemu przedsiębiorstwu. Może to być na przykład liczba klientów, których pozyskujemy przez naszą stronę internetową.
4. Połączenie z internetem zawsze jest bezpieczne.
Twoje połączenie z internetem jest całkowicie bezpieczne – dosłownie zawsze. Bez względu na urządzenie, którego używasz. Nie ma również znaczenia czy korzystasz z otwartej sieci Wi-Fi w kawiarni lub łącza udostępnionego w hotelu. Godzina także jest nieistotna, ponieważ Wirtualna Sieć Prywatna działa bez przerwy – gdziekolwiek jesteś.
5. Łatwiejsza administracja.
Używanie sieci VPN umożliwi Ci zarządzanie kontami pracowników w łatwy i szybki sposób. Intuicyjny w obsłudze panel pozwala na tworzenie, usuwanie i zmianę haseł w dowolny sposób.
Podsumowanie
Każda firma w jakimś stopniu wykorzystuje w swojej działalności rozwiązania związane z siecią globalną. Dane przedsiębiorstw i ich klientów są niezwykle cenne, co stwarza poważne ryzyko ataków hakerskich. Te z kolei, oprócz konsekwencji związanych z samym ujawnieniem danych, pociągają za sobą również ogromne straty finansowe. Po ataku hakerskim dane klientów mogą zostać upublicznione lub przekazane konkurencji, co w związku z RODO niesie ze sobą nałożenie na firmę bardzo wysokiej kary pieniężnej. Klienci tracą zaufanie do przedsiębiorcy, nie wierząc, że ich dane są w jego rękach bezpieczne. To skutkuje niższym przychodem, a więc kolejnymi kłopotami finansowymi firmy. Oparcie się na cyberprzestrzeni w biznesie wiele ułatwia – ale jest również bardzo ryzykowne. Warto więc zainwestować w sieć VPN, aby wszystkie poufne informacje były chronione w sposób uniemożliwiający ich wykradnięcie przez kogokolwiek.