8,4 proc. – czy taki będzie szczyt inflacji w USA?

Dziś o godz. 14:30 poznamy skalę marcowej inflacji w USA. Dynamika cen prawdopodobnie przyspieszyła z 7,9 proc. w lutym do 8,4 proc., czyli najwyższego poziomu od ponad 40 lat. Może to skłonić Rezerwę Federalną do zacieśnienia polityki monetarnej.

 

Największy wpływ na wzrost inflacji w USA mogą mieć ceny energii. Ich podwyżki wiązały się z inwazją Rosji na Ukrainę. Benzyna podrożała o ok. 50 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Presję wzrostową wywołały również ceny żywności i usług, m.in. wynajmu mieszkań. Inflacja bazowa, czyli z wyłączeniem najbardziej zmiennych składników, prawdopodobnie wzrosła z 6,4 proc. do 6,6 proc., co także stanowi najwyższy odczyt od ponad 40 lat

Prawdopodobna reakcja Fed na podwyżki cen

W ujęciu miesięcznym stopa inflacji prawdopodobnie wzrosła do 1,2 proc., czyli najmocniej od września 2005 r. Wielu analityków spodziewa się, że marzec będzie tegorocznym szczytem inflacji, chociaż wojna jeszcze się nie zakończyła, nadal występują utrudnienia w łańcuchu dostaw, a popyt konsumpcyjny pozostaje na wysokim poziomie, co prawdopodobnie będzie wpływać na wskaźnik CPI przez dłuższy czas.

Inwestorzy już zdają się reagować na silny wzrost cen, ponieważ może to zmusić Rezerwę Federalną do szybkiego zacieśniania polityki monetarnej i podwyższenie kosztu pieniądza. Rentowności 10-letnich obligacji USA wzrosły dziś o poranku powyżej poziomu 2,82 proc. Na Wall Street wczoraj zdawały się dominować spadki.

Silny dolar będzie jeszcze silniejszy?

Z 80-procentowym prawdopodobieństwem stopy procentowe wzrosną w USA o 50 pkt bazowych. Rezerwa Federalna może ogłosić tę decyzję już na najbliższym posiedzeniu – 4 maja. Będzie ona istotna dla m.in. notowań amerykańskiej waluty. Oprocentowanie USD może się bowiem zwiększać wraz z podwyżkami stóp procentowych w USA.

Obecnie indeks dolara znajduje się powyżej 100 pkt, kurs EUR/USD oscyluje zaś poniżej 1,09, a notowania USD/JPY znajdują się przy 6,5-letnim szczycie w rejonie 126,00.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności