Wielu specjalistów z branży human resources oraz coachingu twierdzi, że całkowite odcięcie od pracy jest niemożliwe nawet podczas wakacji. Pracownicy, mimo urlopu, nie potrafią zapomnieć o zawodowych zobowiązaniach, więc wyjeżdżając na zaplanowany wypoczynek „zabierają ze sobą” także obowiązki. Dlaczego nie potrafimy wykorzystywać czasu wolnego od pracy i o tym czy work-life balance jest w ogóle możliwy, mówi Karolina Cwalina, PCC ICF, life&business coach.
Wykonuj swoje obowiązki skrupulatnie w ciągu 8 godzin, kiedy jesteś w biurze, nie odbieraj telefonu służbowego po 18.00, nie loguj się w domu na służbową pocztę, a weekendy poświęcaj rodzinie i przyjaciołom – to najczęstsze rady, które mają pomóc w zachowaniu balansu między pracą i sprawami osobistymi. Przez niektórych traktowane jako przepis na wprowadzenie równowagi do codziennego rytmu dnia, przez innych uznawane są za nierealne do spełnienia.
Work-life balance – jak wyznaczyć granicę między pracą a życiem prywatnym?
Koncepcja równowagi między tymi dwiema sferami życia pojawiła się już w latach 80., a w dalszych latach wzrastała jej popularność. Artykuły zawierające porady jak planować czas, aby życie prywatne nie było spychane na boczny tor czy umiejętne układanie planu obowiązków często pojawiają się na łamach prasy i w internecie, a firmy coraz częściej organizują szkolenia dla pracowników z tego zakresu.
– Mówiąc o work-life balance należy podkreślać, że nie chodzi o liczenie godzin, które przeznaczamy na prace i sprawy osobiste. Równowaga ma przejawiać się w tym co czujemy, w naszym wewnętrznym spokoju i poczuciu, że wszystkie sfery, którymi się zajmujemy, są zadbane, ale nie wykluczają się wzajemnie. Praca i życie osobiste nie są odrębnymi częściami, one tworzą nasze życie, dlatego balans między nimi wymaga świadomości celu i sensu naszych dążeń – zauważa Karolina Cwalina, PCC ICF, life&business coach.
Urlop, czyli czas pozornie wolny od pracy
Badania przeprowadzone przez Instytut Badawczy Randstad w 2015 roku wykazało, że ponad 60 procent Polaków myśli o pracy także w czasie urlopu, a nawet jest skłonna wykonywać wtedy obowiązki zawodowe.
– To wynik tego, że myślimy o tym, iż jesteśmy niezastąpieni i przez kilkanaście dni naszego wolnego firma sobie nie poradzi – wyjaśnia Karolina Cwalina, PCC ICF, life&business coach.
– Z własnego doświadczenia wiem, że trudno całkowicie odciąć się od zawodowego życia zwłaszcza, jeśli prowadzi się własny biznes i koordynowanie wszystkich działań spoczywa na twoich barkach. Ale i w takiej sytuacji można wypracować sposób, aby wszystko sprawnie działało nawet podczas urlopu. Ja na przykład poświęcam w ciągu dnia godzinę na odpisywanie na maile i sprawdzanie czy nie wydarzyło się nic niespodziewanego. Dzięki temu, jestem spokojna, bo mam kontrolę nad tym co się dzieje, a resztę czasu mogę poświęcić na odpoczynek i wakacyjne przyjemności – tłumaczy Karolina Cwalina.
Inaczej jest z osobami, które są zatrudnione – bardzo często nie korzystają one z przysługującego im urlopu i odkładają go na później. Gromadząc dni wolne na niespodziewaną sytuację.
– Niestety takie rozwiązanie nie wpływa dobrze na wydajność w pracy. To jak żyjemy, w bardzo dużym stopniu wpływa na wiele rzeczy m. in. na to jak wykonujemy obowiązki zawodowe, jak wyglądają nasze relacje z klientem, jaka jest jakość świadczonych przez nas usług i wiele innych. Tak samo jak pracy – potrzebujemy odpoczynku. Kariera i życie prywatne to dwie najważniejsze sfery naszego życia, które wzajemnie się przenikają i wpływają na nasze samopoczucie, które z kolei decyduje o tym jak sprawnie realizujemy nasze cele. Zachęcam do tego, aby oprócz poszerzania kompetencji, dotrzymywania deadlinów i wspinania się na kolejne szczeble kariery, pomyśleć też o swoim zdrowiu i wypoczynku. Rzucenie się w wir pracy często kończy się frustracją i wypaleniem zawodowym. Balans pomiędzy pracą a sprawami osobistymi tworzy dobre warunki do rozwoju potencjału i efektywności człowieka – podsumowuje Karolina Cwalina, PCC ICF, life&business coach.
http://www.karolinacwalina.pl