Adam Budzyński: Liczy się wygoda i komfort życia

DECOROOM to warszawska pracownia specjalizująca się w projektowaniu i aranżacji wnętrz, która w ostatnim czasie została partnerem raportu ThinkCo „Budowane na wynajem”. Z Prezesem Adamem Budzyńskim rozmawiamy o rozwoju rynku najmu instytucjonalnego.

 

 

 

Ile mieszkań na wynajem wykańczacie rocznie?

Rocznie w naszej pracowni realizujemy coraz więcej projektów mieszkań na wynajem. Są to zarówno inwestycje klientów indywidualnych, którzy kupują mieszkania na krótki termin, lokale przeznaczone do wynajmu na Airbnb, jak i inwestycje dużych deweloperów. Obecnie np. pracujemy nad inwestycją Funduszu LRC, gdzie wykańczamy jednocześnie kilkaset mieszkań.

Z raportu wynika, że do końca czerwca bieżącego roku w całej Polsce oddano niemal 4 tys. lokali przeznaczonych na wynajem. Liczba ta wzrośnie do ponad 11 tys. w 2023 roku, natomiast w 2025, zgodnie z planami działających na polskim rynku inwestorów, dojdzie nawet do 37 tys. Czy myśli Pan, że pandemia nie wpłynie na te prognozy?

Pandemia odcisnęła swoje pięto na wielu branżach, choć muszę przyznać, że jak na zaistniałe okoliczności np. tak duży projekt, który realizujemy dla Funduszu LRC rozwija się bardzo dynamicznie. Co więcej niezależnie od sytuacji ludzie wciąż potrzebują mieszkań, a z uwagi na sytuację, która nie sprzyja potencjalnym kredytobiorcom, mieszkania na wynajem stają się najlepszym wyjściem dla znacznej części społeczeństwa. Zauważamy również pewną zmianę na rynku – zmniejszyła się co prawda liczba najemców zagranicznych, ale wzrosła liczba polskich turystów, którzy podróżują po polskich miastach i korzystają z najmu krótkoterminowego.

Jak wygląda proces projektowania mieszkań na wynajem? Od czego zaczynacie?

Do takich projektów podchodzimy całościowo. Na wczesnym etapie projektowym konieczne jest zaplanowanie pełnej funkcjonalności pomieszczenia przy uwzględnieniu rozkładu gniazdek, przełączników i oświetlenia. W obiektach budowanych na wynajem często pojawiają się oferty lokali z pełnym wykończeniem podłóg, ścian i sanitariatów oraz z całkowicie wyposażoną (w meble i AGD) kuchnią. Inwestycje projektowane pod wynajem powinny cechować się uniwersalnością zastosowanych rozwiązań. W naszych realizacjach rekomendujemy ponadczasowe materiały o podwyższonej wytrzymałości i przedłużonej gwarancji producentów. Wszystko po to, aby lokale oddane do użytku przetrwały próbę czasu. Ważne w takich inwestycjach są również części w wspólne, w których mieszkańcy będą mogli spędzać czas, oglądać mecze, uprawiać sport itd. Spójne wykończenie mieszkań i przestrzeni wspólnych pozwala uzyskać kompatybilny charakter wszystkich pomieszczeń w budynku.

Czy pandemia wpłynęła na postrzeganie wnętrz przez Polaków? Jeśli tak to czy ta tendencja wpływa również na projekty wnętrz mieszkań pod wynajem?

Na początku pandemii wielu klientów wstrzymało się z podejmowaniem jakichkolwiek decyzji. Kiedy powoli wszystko zaczęło wracać do normy rzeczywiście zauważyliśmy lekką zmianę w ich podejściu. Stawiają oni przede wszystkim na spokojniejsze kolory, cieplejsze barwy bardziej naturalne materiały. Liczy się dla nich przede wszystkim wygoda i komfort życia oraz możliwość pracy zdalnej w swoich czterech kątach, znaczenia nabrał także balkon. Taki trend na pewno będzie zauważalny również w mieszkaniach na wynajem.

Rozmawiała: Ilona Adamska

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności