lederboard

Agnieszka Kruk: Coach – zawód czy pasja?

Czym jest coaching? Kto powinien skorzystać z takiej usługi? Jak znaleźć coacha, który pomoże nam znaleźć nowe możliwości? Na te i inne pytania odpowiada nasz ekspert – Agnieszka Kruk!

 

 

Czasem znajdujemy się w miejscu, z którego trudno ruszyć naprzód. Sytuacja taka jest niekomfortowa zwłaszcza dla osób, które chcą zmienić coś w swoim życiu, pragną się rozwijać, ale nie do końca znają swoje dobre strony, predyspozycje i zdolności. Zamiast więc szukać przypadkowych rozwiązań, które przecież nie zawsze mogą przynieść nam satysfakcjonujące wyniki, warto zwrócić swe kroki w stronę coachingu:

– Jest kilka rodzajów ludzi; wśród nich są tacy, którzy działają i tacy, którzy działać nie będą. Jedni odczuwają potrzebę zmian, są gotowi do tego aby działać i aby w ich życiu nastąpiły zmiany. To są ludzie, którzy szukają rozwiązań i trafiają np. na osobę taką jak ja, czyli coacha, z którym wyznaczą cel i krok po kroku pójdą do przodu – mówi Agnieszka Kruk, przedsiębiorca, wieloletni menadżer w firmach różnych branż, certyfikowany coach, trener pewności siebie oraz przywództwa zrzeszony w międzynarodowej organizacji John C. Maxwell. Członek Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu. – Posłużę się też powiedzeniem indiańskim: „Możesz konia doprowadzić do wodopoju, lecz pić za niego się nie da. Możesz pokazać ludziom możliwości, ale oni sami muszą chcieć je wykorzystać”.

Coaching to metoda, która już od kilku lat zyskuje na znaczeniu. Satysfakcjonujące rezultaty osiągniemy jednak dopiero wówczas, gdy zdecydujemy się na współpracę z osobą rzetelną, godną zaufania, a przy tym mogącą pochwalić się dyplomami czy certyfikatami dokumentującymi zdobytą wiedzę – po prostu z profesjonalistą. Warto zaznaczyć, że takie wsparcie przydaje się zarówno w środowisku biznesowym, jak i w przypadku chęci rozwoju przejawianych przez indywidualne osoby. Obie metody znacząco różnią się między sobą:

– Mentor to przede wszystkim osoba, która dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z klientem. Zazwyczaj mentoring jest stosowany w biznesie, gdzie mentor pomaga klientowi w różnych obszarach ze względu na to, że ma wiedzę, którą może się podzielić. Tutaj klient zadaje pytanie i oczekuje odpowiedzi, czy też naprowadzenia przez mentora. W coachingu klient ustala cel na daną sesję, a coach zadaje pytania tak, aby można było się przyjrzeć danemu obszarowi, czy też wyzwaniu z różnych perspektyw. Coach nie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, no chyba, że jest to np. coaching biznesowy czy zespołowy, gdzie coach ma wiedzę potrzebną klientowi i zostało to wcześniej między nimi zakontraktowane, aby tą wiedzą się podzielić – wyjaśnia Agnieszka Kruk, certyfikowany coach.

Warto w tym miejscu zastanowić się nad jeszcze jedną kwestią: nad naszymi oczekiwaniami dotyczącymi coachingu. Aby mieć pewność, że ta metoda pomoże nam znaleźć nową drogę rozwoju, odkryć drzemiący w nas potencjał, poznać nasze kompetencje i mocne strony, dobrze jest wybrać profesjonalnego coacha, osobę, która reprezentuje zarówno gruntowną wiedzę zdobytą w uznawanych ośrodkach, jak i entuzjazm wypływający z autentycznego zaangażowania:

– Profesjonalny coach przestrzega kodeksu etycznego swojego zawodu. Powinien umieć klientowi wyjaśnić, czym jest coaching i jaka jest różnica między taką sesją, a innymi formami pomocy. Coach powinien umieć słuchać, zadawać pytania, nie sugerować klientowi odpowiedzi i być cierpliwy. Nie oceniać oraz zachować poufność. Powinien być osobą otwartą, komunikatywną, a przede wszystkim mieć na celu pomoc klientowi, a nie sam zysk – wylicza Agnieszka Kruk, coach, który działa z pasją.

Sama wiedza to jednak nie wszystko. W tym zawodzie liczy się również autentyczne zaangażowanie, działanie z pasją, dosłownie zarażanie ludzi pozytywną energią i chęcią do zmian:

– Do takich decyzji chyba trzeba dorosnąć, bo rozwojem osobistym interesowałam się już od 2004 roku. Im bardziej poznawałam ten obszar, tym jeszcze więcej chciałam się uczyć. Rozwój posłużył mi najpierw do zmian, jakie chciałam wprowadzić u siebie i w swoim życiu, w 2019 roku stwierdziłam, że nadszedł już czas na to, aby pomagać innym. Najpierw zostałam doradcą rozwoju osobistego, a potem poszłam dalej i skończyłam szkołę coachingu, weszłam do organizacji Johna Maxwella, gdzie uczę się dalej od najlepszych międzynarodowych trenerów. Obecnie kończę szkołę trenerów mentalnych Jakuba B. Bączka. Mówiąc krótko: chęć zmiany samej siebie i chęć pomagania innym spowodowała, że jestem tu, gdzie jestem – mówi Agnieszka Kruk, uznany coach.

Coaching zatem to nie tylko zawód, ale też pełna pasji droga wiodąca do kreatywnego rozwoju – swojego i innych. Mając przy boku wsparcie profesjonalnego coacha mamy pewność, że ta wyprawa będzie owocną!

Joanna Bielas

https://www.facebook.com/AgnieszkaKrukPL

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności