– Finanse są odzwierciedleniem naszego życia, łączą się z nim i współtworzą. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na przepływ naszych pieniędzy w każdym aspekcie naszych codziennych działań. A co najważniejsze – na nasze podejście do nich, nasze myśli i uczucia, które wiążą się z wydawaniem i zarabianiem. O sile talentów, odkrywaniu własnej wyjątkowości oraz zarządzaniu finansami opowiada w rozmowie z Iloną Adamską Anna Stępień-Kraska, przedsiębiorczyni i inwestorka z darem widzenia ludzkich możliwości.
Skąd wzięła się Pani pasja do edukacji finansowej i jak długo pracowała Pani nad metodami, które teraz stosuje Pani w pracy z klientami?
Edukacja finansowa jest owocem moich pasji, a mianowicie odkrywaniem wyjątkowości w każdym człowieku. Jego talentów, które odpowiednio pielęgnowane stają się mocnymi stronami. Finanse i zarządzanie były dla mnie zawsze czymś oczywistym. Wydawało mi się, że wszyscy wiedzą, jak to się robi i wynajdują coraz to nowe rozwiązania, aby to usprawnić. Okazało się jednak, że to, co mnie wydaje się czymś elementarnym, podstawowym, innym stawia ogromne wyzwanie. Kiedy dotarł do mnie ten fakt, postanowiłam podzielić się swoimi metodami w tym zakresie i okazało się, że działają. Są podstawowe elementy, które powinien zastosować każdy w kwestii swoich pieniędzy, czyli, jak ja to nazywam, Finansowe Fundamenty. Są też kwestie spersonalizowane, wynoszące temat na kolejne poziomy.
Często mówi Pani o harmonizowaniu kluczowych obszarów finansów. Jakie to są obszary i dlaczego ich równowaga jest tak istotna dla budowania silnych fundamentów finansowych?
Harmonia jest istotna we wszystkim. Finanse są odzwierciedleniem naszego życia, łączą się z nim i współtworzą. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na przepływ naszych pieniędzy w każdym aspekcie naszych codziennych działań. A co najważniejsze – na nasze podejście do nich, nasze myśli i uczucia, które wiążą się z wydawaniem i zarabianiem. Kogokolwiek spytam, deklaruje, że przydałoby mu się więcej pieniędzy. Ale w odpowiedzi na pytanie, co dokładnie chce z nimi zrobić, często słyszę: „Nie wiem, ale na pewno się nie zmarnują”. Większość ludzi ogranicza swoje życie do sfery praca i życie, gdzie pierwsze przynosi pieniądze, a drugie je wypuszcza. Nasze życie jest jednak zdecydowanie bogatsze i bardziej złożone. Rodzina, znajomi, rozwój osobisty, zdrowie… W zależności od etapu w życiu te sfery będą się nieco zmieniać i każda z nich wymaga uwagi. Nasze pieniądze są efektem naszych nawyków w każdej sferze naszego życia.
Dlatego tak ważne jest już dzisiaj zdefiniowanie, jakie mamy na danym etapie życia obszary, w których działamy oraz jak chcemy, aby one wyglądały. Trzeba je oczywiście regularnie sprawdzać i korygować razem ze zmianami, jakie następują. W ten sposób możemy rozwijać się harmonijnie, a za tym będą podążać pieniądze, dostosowując się do naszych potrzeb.
Wspomina Pani o Archetypach Finansowych. Czy mogłaby Pani przybliżyć, czym one są i w jaki sposób pomagają klientom zrozumieć ich podejście do pieniędzy?
Archetypy Finansowe odkrywają nasze podświadome, pierwotne wzorce zachowań i podejście do pieniędzy. Kiedy zrozumiemy, co nami steruje, łatwiej nam okiełznać nasze zachowania i dostosować je tak, aby nam sprzyjały. Każdy archetyp ma swoją mocną stronę, która pozwala rozwinąć nasz potencjał w kwestii pieniędzy. Ma również słabą, przez którą popadamy w finansowe tarapaty lub kręcimy się w kółko, na jakimś etapie nie mogąc przekroczyć finansowego szklanego sufitu. Uświadomienie sobie tych zależności pozwala wyjść na prostą zadłużonym, a osobom, które już dobrze sobie radzą, wejść na wyższy poziom swoich możliwości finansowych.
Co Pani zdaniem jest najtrudniejsze dla kobiet w zarządzaniu finansami i jak pomaga Pani im to przezwyciężyć?
Brak wiary w siebie i swoje możliwości. Zafiksowanie się na uczuciu, że nic się nie da zrobić w ich sytuacji, że tak już musi być. Choć mimo wszystko marzą, aby los się odmienił. Moja metoda oparta jest na małych krokach. Zaczynamy od miejsca, w którym się znajdujemy i określenia celu, do którego dążymy. Następnie wyznaczamy jeden krok, działanie, które możemy zrobić dzisiaj w wybranym kierunku, i go robimy. Czasem jest to bardzo namacalne działanie, czasem jest to proces lub metoda coachingowa, szkolenie, które pomaga nam uświadomić sobie nasze blokady. Następnie sprawdzamy ponownie, jakie mamy możliwości, aby przybliżyć się do celu i tak dalej. Metoda małych kroków jest ogromnie efektywna i polecam ją we wszystkich dziedzinach życia.
Wealth Dynamics i Talenty Gallupa to narzędzia, które pomagają odkryć potencjał drzemiący w talentach. Jak te metody wspierają rozwój kariery i jakie rezultaty może osiągnąć osoba, która je zastosuje?
Jedno i drugie narzędzie opiera się na wieloletnich badaniach, które bardzo dokładnie potrafią zdefiniować nasze talenty oraz opisują je w bardzo obszerny sposób wraz z możliwościami ich wykorzystania w życiu prywatnym i zawodowym. Jest to baza pozwalająca nam łatwiej dopasować się i znaleźć naszą własną niszę we wszechświecie. Tylko nasze unikalne miejsce. Ułatwiają nam filtrowanie informacji, zwracanie uwagi na okazje odpowiednie dla nas, inspirowanie się ludźmi o podobnych talentach, którzy już odnieśli sukces w swoich dziedzinach i wyciąganie wniosków, co jest zgodne z nami. Pokazują nam też, jak funkcjonują inne talenty i profile, co dla nich jest ważne, jak się komunikują… Otwiera to oczy na ludzką różnorodność. Zwiększa nasz poziom zrozumienia drugiego człowieka. Rezultaty osiągamy takie, na jakie jesteśmy gotowi.
Co według Pani jest najczęstszą przyczyną problemów finansowych ludzi i jaką radę dałaby Pani osobie, która zmaga się z długami lub brakiem oszczędności?
Domowe wydatki większość ludzi traktuje bardzo lekko, a przecież to jest nasza podstawowa działalność gospodarcza. Gdy rejestrujemy firmę, pilnujemy wszystkich paragonów, faktur, co miesiąc rozliczamy i płacimy podatki. To, co wpada do domowego budżetu, nie podlega jednak takiej weryfikacji. Kosze na śmieci za kasami w sklepach są przepełnione paragonami, które przecież powinny być w naszej domowej dokumentacji finansowej. Tak często słyszę, że komuś się szybko rozpływa wypłata i nawet nie wie na co. Ta wiedza leży w tych koszach właśnie. Kupujemy bez zastanowienia, zamiast opracować konkretne budżety i fundusze oszczędnościowe. Tego właśnie uczę. Opracowania konkretnego planu finansowego, aby nasze pieniądze spełniały nasze prawdziwe potrzeby i marzenia.
Indywidualne podejście do klienta wydaje się jednym z Pani kluczowych atutów. Jak dostosowuje Pani swoje metody do różnych typów osobowości i sytuacji finansowych?
Indywidualne podejście wynika właśnie z moich talentów. Dostrzegam unikalność każdej osoby i jej potrzeb. Nawet jeżeli przerobimy to samo szkolenie, proces, każdy z nas będzie miał inne wnioski, przełomy, pytania. Każdy będzie potrzebował trochę innego podejścia, motywacji. Możemy się inspirować innymi ludźmi, ale nigdy nie będziemy stuprocentową kalką. Zależy mi na tym, aby każda osoba, która ze mną pracuje, potrafiła dostrzec w sobie tę unikalność i stać się autentyczna bez lęku przed innością. Ta umiejętność przekłada się na finanse.
Jakie cele ma Pani na przyszłość?
Moim głównym nurtem pozostaną talenty i praca z różnymi metodami, które je określają. Edukacja finansowa jest z nimi powiązana, więc będzie nam również cały czas towarzyszyć na każdym etapie rozwoju. Cały czas szlifuję też swój warsztat szkoleniowy, metody, procesy, które pozwalają na jeszcze głębszą i trwalszą transformację. Chciałabym jednak zwrócić uwagę, że jest to oferta tylko jednej z moich marek. Jest jeszcze ASANKA Zmierz się z przygodą, która oferuje najróżniejsze szkolenia i eventy sportowo-rekreacyjne, aktywności outdoorowe, jak również związane z pierwszą pomocą. Tutaj od roku podnoszę swoje kwalifikacje i za dwa lata z ratownika awansuję na ratownika medycznego. Oba te nurty spotkają się wkrótce na wyjazdach outdoorowo-rozwojowych, które mam w planach i na które już dzisiaj serdecznie zapraszam.
Rozmawiała: Ilona Adamska
fot. Beata Wróblewska