Apartamenty na wynajem – to się opłaca!

Inwestycje w nieruchomości są jedną z najbezpieczniejszych a jednocześnie jedną z najbardziej dochodowych form inwestowania kapitału. Zwiększające się zapotrzebowanie na lokale mieszkalne, a także rosnące w ostatnim czasie ceny za metr kwadratowy w dużych aglomeracjach pozwalają inwestorom ze spokojem spoglądać w przyszłość.

 

Nadal najbardziej popularny jest zakup mieszkania, wyremontowanie go i wyposażenie, a następnie szukanie najemców na własną rękę. Nigdy jednak nie wiadomo czy uda się znaleźć godnych zaufania lokatorów, którzy będą płacić czynsz i opłaty na czas, nie demolując przy okazji lokalu. Poza tym najem długoterminowy nie jest tak opłacalny jak krótkoterminowy, dedykowany np. turystom albo biznesmenom. Jest wiele korzyści, które przemawiają za tym aby zamiast wielomiesięcznej umowy z jedną osobą, wybrać opcję krótkotrwałego najmu wielu różnym gościom. Kolejnym ważnym aspektem jest minimalizacja okresu pustostanu, gdy właściciel zmuszony jest czekać na nowego najemcę.  Jeżeli właściciel decyduje się na wynajem bezpośredni zdarza się, że musi czekać co najmniej miesiąc, a nawet dwa do momentu, gdy pojawi się nowy najemca. Traci przez to zarówno źródło dochodu, jak i cenny czas, prezentując nieruchomość kolejnym potencjalnie zainteresowanym osobom. Wcześniej należy zaaranżować profesjonalną sesję zdjęciową, zamieścić ogłoszenie w portalach internetowych, odpowiadając w międzyczasie na niezliczone pytania dotyczące nieruchomości.

Ponad 750 tys. mieszkań i apartamentów na świecie wynajmowanych jest krótkookresowo – wynika z najnowszego raportu firmy Knight Frank. Najem krótkoterminowy to rozwiązanie pośrednie pomiędzy tradycyjnym oddaniem mieszkania w najem (na pół roku i dłużej) oraz standardową ofertą hotelową. Jest coraz więcej ludzi, którzy sami organizują sobie wakacje i świadomie nie wybierają opcji all inclusive, chcąc zobaczyć w danym mieście jak najwięcej, poczuć charakterystyczny dla kraju, jak i regionu klimat. Prywatne apartamenty oraz mieszkania stają się coraz popularniejsze, przede wszystkim w dużych miastach i miejscowościach bardzo turystycznych. Często są lepiej położone niż większość hoteli, a przy krótkim pobycie, na kilka dni, mogą się również okazać korzystne finansowo. Planując pobyt w takich miastach jak Kraków czy Warszawa coraz więcej turystów korzysta z alternatywnych opcji noclegowych, nie chcąc spędzać czasu w anonimowym hotelu, gdzie jednocześnie może zatrzymać się nawet kilkaset osób. In plus na rzecz apartamentów jest również świetna lokalizacja, a więc centrum miasta, bliskość starówki, znanych zabytków etc. Turyści, którzy przyjeżdżają na chwilę chcą mieć dostęp do wszelkich atrakcji, nie tracąc czasu na dojazdy komunikacją publiczną.

Wszystko to brzmi zachęcająco zarówno dla osób podróżujących, jak i przyszłego właściciela, który chciałby apartament kupić, a następnie oddać w krótkoterminowy najem. Skąd jednak wziąć czas na codzienną opiekę nad nieruchomością? Jeżeli w miesiącu zdarzyłoby się wynająć mieszkanie kilkunastu różnym gościom, inwestor musiałby być w pełni dyspozycji aby zdążyć na czas z przygotowaniem lokalu przed przybyciem nowych gości. Idealna jest więc sytuacja, gdy wyspecjalizowana firma przejmuje od właściciela wszelkie obowiązki związane z mieszkaniem tuż po jego zakupie, kompleksowo organizując cały proces – od urządzania wnętrza w taki sposób aby spełniało oczekiwania najemców, po wyposażenie go w niezbędny sprzęt: żelazko, toster, mikrofalówkę, odkurzacz, deskę do prasowania, przez regularne dostarczanie czystej pościeli, prześcieradła, ręczników, wymianę uszkodzonej zastawy czy uzupełnianie braków w sztućcach. Dlatego też w największych miastach w Polsce powstały wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, których zadaniem jest pomoc inwestorom w jak najszybszym i jak najbardziej intratnym wynajęciu zakupionego wcześniej apartamentu, a także sprawowanie bieżącej opieki nad nim.

FriendHouse Apartments to krakowska firma, w ofercie której znajduje się aktualnie kilkadziesiąt apartamentów przeznaczonych na wynajem krótkotrwały. Na mocy podpisanej przez inwestorów długoletniej umowy, uzyskują oni stały comiesięczny dochód, natomiast o wszelkie sprawy związane zarówno z urządzaniem wnętrza, obsługą gości, jak i rozwiązywaniem codziennych problemów technicznych czy obsługą prawną, dba doświadczona firma zewnętrzna. Inwestorzy mogą spać spokojnie, bez żadnych obaw.

 

logo fh

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności