lederboard

Aranżacja wnętrz a naturalna równowaga

Konsekwencją rosnącej świadomości ekologicznej jest zwrócenie się w wystroju wnętrz w kierunku natury. Filozofia eko w aranżacji domowych przestrzeni wykorzystuje piękno przyrody. Stworzenie wnętrza w zgodzie z naturą zapewnia harmonię, która udziela się domownikom jako poczucie równowagi i spokoju. Istnieje kilka sposobów na to, jak nadać aranżacji charakter odpowiedzialnej i zgodnej z naturą.

 

Naturalny skład

Materiały zastosowane w wykończeniu, meblach i dodatkach powinny być przyjazne dla środowiska naturalnego. Dobrze również, gdyby podlegały recyklingowi. Uniwersalnym materiałem jest drewno – im mniej przetworzone, tym lepiej. Warto wykorzystać nie tylko drewniane meble, ale również dekoracje, których bazę stanowi ten materiał, np. jako podstawy lamp.

– Dzięki popularnemu trendowi na naturalne materiały wiele dodatków wykonanych jest m.in. z bambusa, rattanu, wikliny czy juty. Zamiast sztucznych tkanin należy zakupić te, które są nie tylko ekologiczne, ale również bezpieczne dla zdrowia – len czy bawełna. Dekoracje z kamionki i gliny również dodadzą wnętrzu naturalnego charakteru. Doskonałym uzupełnieniem zastosowania materiałów przyjaznych dla środowiska jest odpowiednia kolorystyka – najlepiej barwy ziemi – stonowane zielenie i żółcie, ciepłe beże i brązy czy subtelne odcienie błękitu – mówi Karolina Nożewska, ekspert ds. ekologii, niedalekodoeko.com.

Drugie życie

Innym sposobem na stworzenie aranżacji w stylu ekologicznym jest upcykling, czyli przetwarzanie starych rzeczy i nadawanie im drugiego życia. Pozwala to na ograniczenie ilości produkowanych odpadów oraz uzyskanie niepowtarzalnych dekoracji. Przykładem upcyklingu we wnętrzach są m.in. popularne meble z palet. Również przedmioty z odzysku wpisują się w trend less waste. Stare meble można z łatwością odświeżyć, co nie tylko wpływa na ochronę środowiska, ale również oszczędność pieniędzy.

Zielono tu

Wnętrza, w których nie brakuje roślin, działają kojąco i odprężająco. Rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze z toksyn oraz tworzą korzystny mikroklimat. Świetnie sprawdzają się w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach. By pozostać w duchu less waste, warto udekorować wnętrza polnymi kwiatami, trawą pampasową czy własnoręcznie przygotowanym wiankiem. Dobrodziejstwa przyrody świetnie spisują się jako naturalne dekoracje i ożywiają wnętrze.

Karolina Nożewska – ekspert ds., ekologii, niedalekodoeko.pl. Od lat propaguje zdrowe nawyki i zachęca ludzi do życia zgodnie z szacunkiem dla natury.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności