lederboard

Astygmatyzm oka

Teoretycznie rogówka i soczewka oka powinna mieć kształt idealnie okrągły. W praktyce każdy ma minimalne odchylenie od tej normy. Jeżeli jest większe niż 0,5 dioptrii astygmatyzm oka wymaga korekty.

Tego typu wada dotyczy aż 40% populacji zmagających się z wadami wzroku. Astygmatyzm oka nazwany inaczej niezbornością może być korygowany na 3 sposoby. Pierwszy to tradycyjne okulary korekcyjne ze szkłami cylindrycznymi, drugi to specjalne soczewki kontaktowe – soczewki toryczne, trzeci to zabieg operacyjny techniką laserową. Wybór metody podejmuje lekarz okulista wspólnie z pacjentem. Nieleczony astygmatyzm oka może prowadzić do wielu przykrych dolegliwości – uporczywych bóli głowy, zmęczenia wzroku a nawet do trwałego niedowidzenia. Dlatego jeśli mamy problemy z ostrością widzenia, oceną odległości, zmęczeniem wzroku podczas pracy na komputerze, zaburzeniami równowagi, bólami głowy i łzawieniem oczu należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą – to typowe objawy astygmatyzmu oka.

Gdzie leczyć astygmatyzm oka?

Niezależnie od wady wzroku nigdy nie należy próbować korekcji na własną rękę. Każde okulary czy soczewki kontaktowe powinny być dobierane po profesjonalnym badaniu wzroku. Warto skorzystać z usługi kompleksowej. Nie każdy ma czas chodzić do lekarza okulisty, a potem odwiedzać zakłady optyczne w poszukiwaniu odpowiednich okularów czy soczewek. Warto zarejestrować się na stronie mojepierwszesoczewki.pl. Można tu odnaleźć specjalistyczny zakład w dogodnej dla siebie lokalizacji i umówić się na badanie wzroku. Mojepierwszesoczewki.pl współpracują z najlepszymi salonami optycznymi, gdzie bezpośrednio po badaniu lekarz lub optometrysta dobierze właściwą moc soczewek i przeszkoli w ich użytkowaniu. Na miejscu można od razu nabyć odpowiednie soczewki gwarantowanej jakości. Stali, zarejestrowani klienci mojepierwszesoczewki.pl nabywają prawa do korzystania z różnego rodzaju promocji i atrakcyjnych bonusów.

Czy na astygmatyzm oka można używać soczewek kontaktowych?

Większość wad wzroku, w tym astygmatyzm oka może być korygowana za pomocą soczewek kontaktowych. Okulary o cylindrycznych szkłach, szczególnie przy większej wadzie mogą być grube i niewygodne w użytkowaniu. O ile okulista nie stwierdzi przeciwwskazań (a zdarza się to bardzo rzadko, tylko poniżej 1% uskarżających się na wady wzroku nie może używać soczewek) to najbardziej komfortowa metoda korekcji.  Astygmatyzm oka dotyka często dzieci. Nie ma ściśle ustalonego wieku od którego dzieci mogą stosować soczewki kontaktowe, jednak należy upewnić się, że nauczą się je prawidłowo zakładać, zdejmować i dbać o higienę. Wbrew panującym mitom prawidłowo dobrane soczewki kontaktowe nie szkodzą w żadne sposób narządowi wzroku.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności