Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

Gdy to nastąpi, co drugi z nas zaciśnie pasa

„Będę się starał opłacić wszystkie rachunki, ale będę oszczędzał w innych dziedzinach życia” – wskazuje co drugi Polak (52,1 proc.), którego spytano, co zrobi,...
Strona głównaWnętrza i designAukcja sztuki Orientu oraz degustacja tajwańskiej whisky w Domu Aukcyjnym DAES!

Aukcja sztuki Orientu oraz degustacja tajwańskiej whisky w Domu Aukcyjnym DAES!


Na Aukcji sztuki Orientu, która odbędzie się 6.04.2017  w warszawskiej siedzibie Domu Aukcyjnego DAES, zaprezentowane zostanie rzemiosło z Azji Wschodniej, pochodzące głównie z Japonii, Chin oraz Nepalu. Jedną trzecią obiektów stanowić będą elementy broni japońskiej, poza tym niewielkich rozmiarów chińskie figurki i japońskie netsuke, a także puzderka, inra oraz naczynia wykonane w przeróżnych technikach i materiałach: obok niewielkiej tabakierki z ametystu, na aukcji nabyć będzie można wielobarwne talerze wykonane w technice emalii komórkowej. Między innymi z Nepalu pochodzą posągi z brązu przedstawiające wschodnie bóstwa. Aukcję sztuki Orientu poprzedzi degustacja wyjątkowej, tajwańskiej whisky.

 

Bez wątpienia do najciekawszych obiektów należą elementy miecza samurajskiego. Samuraje, podchodzący z pewnego rodzaju snobizmem do swego rzemiosła, dobierali dekoracje nieprzypadkowo. Stanowiły one rodzaj „wizytówki” określającej przynależność stanową wojownika, wyznawane przez niego wartości etyczne, czy też gust estetyczny. A estetami samuraje niewątpliwie byli wybitnymi, szczególnie ci pochodzący z wysokich warstw społecznych. Dlatego kashiry, czyli nakładki na końcu rękojeści, czy też metalowe pierścienie fuchi, ze względu na finezyjne wykonanie uznawane są za samodzielne dzieła sztuki.

Samuraje podchodzili do broni wręcz z nabożnym nastawieniem. Zdarzało się, że wojownicy ofiarowywali je do świątyni, jako wotum. Przedmiotem zaprezentowanym na aukcji z taką historią będzie yari – broń używana przez samurajów oraz żołnierzy piechoty. Wykonana w 1727 roku przez Yamashironokami Kunishige’a należała do ucznia szkoły Hozorin-ryu założonej ok. 1560 roku przez Horozina In’ei’a. Egzemplarz ten przekazany został do świątyni Atago Yama, o czym świadczy inskrypcja zapisana na awersie ostrza. Zdobnicze elementy miecza zaczęto kolekcjonować w Europie w drugiej poł. XIX w. po przerwaniu izolacji Japonii, jednak zachwyt Europy nad sztuką Azji Wschodniej sięga XVII wieku. W ostatnich latach moda na chinoseries, szczególnie w wystroju wnętrz, ożywa, co zapewne ma związek z silną pozycją Chin na światowym rynku gospodarczym. Aukcja sztuki Orientu odpowiada na te zapotrzebowania, oferując przedmioty, które z pewnością nadadzą niejednemu wnętrzu nastrój dalekiego Orientu.

 

Aukcja Sztuki Orientu- zaproszenie

 

Tuż przed aukcją odbędzie się degustacja unikatowej tajwańskiej whisky. Marka Kavalan, bo o niej mowa, szturmem podbija serca i gardła miłośników bursztynowego trunku na całym świecie. Mimo relatywnie krótkiej historii – zlokalizowana w mieście Yuanshan w prowincji Yilan destylarnia Kavalan została uruchomiona raptem 10 lat temu – jej produkty są wysoko cenione na wszystkich kontynentach. Wyjątkowy smak i aromat whisky pochodzącej z tej destylarni potwierdzają przyznane jej nagrody i tytuły, na najbardziej prestiżowych zawodach, odbywających się co roku w Londynie (World Whiskies Awards):  w 2015 roku tytuł „najlepszej słodowej” (Single Malt) whisky na świecie i w 2016 roku „najlepszej słodowej whisky z jednej beczki” (Single Cask) na świecie! Degustację poprowadzi Jarosław Buss, jedyny Polak juror w prestiżowych zawodach WWA, organizator corocznego Whisky Live Warsaw.

– Uczestnicy aukcji „zmierzą się” z trzema gatunkami tajwańskiej whisky – Sherry Oak, Peaty Cask i Port Cask z edycji specjalnej Solist. Bogactwo doznań smakowych wprowadzi ich w odpowiedni nastrój i atmosferę Dalekiego Wschodu – przekonuje ekspert. Uczestnicy aukcji będą mogli zakupić degustowaną whisky na miejscu w okazyjnej cenie!

 

6 kwietnia 2017 Dom Aukcyjny DAES, ul. Piękna 28 / 34, lok. 1, Warszawa
Degustacja whisky Kavalan: godz. 17.00, wstęp wolny
Aukcja sztuki Orientu: godz. 18.00, wstęp wolny
Wystawa przed aukcyjna: 9 marca–6 kwietnia, wstęp wolny 

 

****

DAES (www.daes-antyki.pl) – największy i najstarszy antykwariat we Wrocławiu, to dawna wrocławska DESA. Istnieje od ponad 60 lat, niezmiennie przy pl. Kościuszki. W 1992 roku DESA została sprywatyzowana, jednak jeden z najstarszych wrocławskich neonów wiszących nad jej wejściem pozostał, antykwariat zaczął prowadzić Dariusz Stoces.