Badania laboratoryjne – podstawowe informacje
Badania laboratoryjne to podstawa diagnostyki i profilaktyki. Kilka podstawowych analiz (jak np. morfologia krwi, badanie moczu) powinno się wykonywać regularnie, co roku, bez względu na odczuwane dolegliwości czy też ich brak. Ponadto jest to ważny element monitorowania stanu zdrowia lub postępów leczenia u osób chorych. Podobna zasada dotyczy kobiet w ciąży. Dlatego też laboratoria pracują bez zmian, a punkty pobrań nadal są czynne. Zmieniły się jedynie zasady związane z wizytami – dostosowano je w taki sposób, by minimalizować zagrożenie zakażenia COVID-19.
Badania laboratoryjne podczas pandemii – zasady bezpieczeństwa
Podczas pandemii zaleca się przede wszystkim minimalizowanie kontaktu z innymi osobami. Dlatego praca punktów pobrań jest zorganizowana tak, by było to możliwe. Najczęściej stosuje się system zapisów na wizyty – pacjenci są proszeni o przybycie o określonej porze, co pozwala ograniczyć do minimum czas spędzany w poczekalni i interakcje z innymi pacjentami czy personelem. Tak wyglądają obecnie badania laboratoryjne w Warszawie i całej Polsce – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wykonywane są zarówno badania pilne, jak i planowane. Należy jednak pamiętać, że nie można skorzystać z usług punktu pobrań bez wcześniejszego umówienia się. W większości placówek działa rejestracja telefoniczna, w niektórych można również rezerwować termin wizyty internetowo. Niekiedy istnieje również możliwość skorzystania z pobrania krwi w domu – to usługa oferowana przez część laboratoriów prywatnych.
Bezpieczne badania laboratoryjne – pamiętaj o tych zasadach!
Aby badania laboratoryjne były całkowicie bezpieczne dla wszystkich uczestniczących w nich osób, należy również pamiętać o kilku innych ważnych zasadach. Przede wszystkim na umówiony termin pobrania należy się stawić punktualnie – zarówno spóźnienie, jak i zbyt wczesne przybycie mogłoby spowodować kumulację pacjentów oczekujących w poczekalni, co jest obecnie wysoce niewskazane. Jeśli przybędziesz do punktu pobrań zbyt wcześnie, zaczekaj w samochodzie lub po prostu pod budynkiem, na powietrzu – jest to znacznie bezpieczniejsze. Do środka możesz wejść na ok. 5 minut przed umówioną godziną. Pamiętaj również, by przed badaniem odpowiednio się przygotować – zgodnie z zaleceniami dla danego typu procedury. Na większość pobrań trzeba przybyć na czczo, jednak w niektórych przypadkach obowiązują również dodatkowe wymagania (np. nieprzyjmowanie leków przez określony czas przed badaniem lub niespożywanie konkretnych produktów).
Z dokładnymi wymaganiami związanymi z epidemią, a także zaleceniami dla konkretnych badań możesz zapoznać się w placówce, z której usług korzystasz. Wiele cennych informacji znajdziesz np. na stronie CMP. Pamiętaj, że na badania wykonywane na NFZ potrzebujesz skierowania! Dostaniesz je od swojego lekarza. Obecnie skierowania często są wystawiane na podstawie telekonsultacji.