Badanie: 73 proc. aktywnych fizycznie Polaków chce uprawiać sport niezależnie od rozwoju pandemii

Aż 79 proc. aktywnych fizycznie Polaków przyznaje, że ćwiczenia poprawiają ich samopoczucie i efektywność w pracy. Dla 41 proc. sport stał się sposobem na łagodzenie stresu związanego z pandemią – wynika z najnowszej edycji badania MultiSport Index 2020 przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie Benefit Systems. W ostatnich latach poziom aktywności fizycznej Polaków systematycznie wzrastał – średnio o ponad 2 p.p. w skali roku. Wiosenny lockdown sprawił, że Polacy ograniczyli ćwiczenia, głównie z powodu zamknięcia obiektów sportowych. Wraz z ich ponownym otwarciem w czerwcu, aktywność fizyczna społeczeństwa wzrosła do poziomu 63 proc., co pokazuje jak duży, korzystny wpływ na aktywny styl życia Polaków ma sama dostępność infrastruktury sportowej.

 

 

Na początku 2020 r. 65 proc. Polaków podejmowało aktywność fizyczną przynajmniej raz w miesiącu. Z powodu wiosennego lockdownu aż 43 proc. miłośników sportu przyznało, że ograniczyło treningi, a ogólny poziom aktywności fizycznej społeczeństwa spadł do 61 proc. Choć mieszkańcy Polski nie chcą rezygnować z ruchu i czują się bezpiecznie w obiektach sportowych, to obowiązujące ograniczenia dostępności infrastruktury mogą wywołać ponowny spadek aktywności fizycznej społeczeństwa. Eksperci podkreślają, że taki scenariusz może mieć długofalowy negatywny wpływ na zdrowie publiczne.

Obecnie Polacy mogą korzystać ze szkół jogi, szkół sztuk walki, ścianek wspinaczkowych, kortów do tenisa lub squasha, a także z części siłowni i klubów fitness, które  prowadzą np. zorganizowane zajęcia sportowe. Wszystkie te obiekty działają w wyśrubowanym reżimie sanitarnym, który obejmuje m.in. zachowanie dystansu społecznego, ograniczenie liczby ćwiczących na danej powierzchni oraz obowiązek dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego.

 Polacy są spragnieni aktywności fizycznej, obserwowaliśmy to zwłaszcza po ponownym otwarciu obiektów sportowych w czerwcu. Z miesiąca na miesiąc systematycznie zwiększała się liczba osób powracających do treningów w obiektach sportowych. Jak wynika z naszego badania aż 94 proc. klientów klubów fitness czy siłowni czuje się w nich bezpiecznie. Powinniśmy to przekuć w realne działania państwa i podmiotów prywatnych chodzi o to, by wspólnie wspierać aktywny styl życia Polaków, jako integralny element profilaktyki zdrowotnej. Długofalowo wpłynie to pozytywnie na jakość i długość życia aktywnych mieszkańców naszego kraju i przełoży się na realne oszczędności pracodawców w obszarze kosztów ponoszonych z tytułu absencji chorobowych i niskiej motywacji pracowników. Aktywne społeczeństwo to także mniejsze wydatki budżetu państwa na ochronę zdrowia czy środki farmakologiczne. Według Instytutu Badań Strukturalnych gdyby co druga niećwicząca osoba w naszym kraju, stała się aktywna, w samej służbie zdrowia dałoby to każdego roku blisko pół miliarda oszczędności – zaznacza Bartosz Józefiak, Członek Zarządu Benefit Systems, firmy będącej twórcą Programu MultiSport.

Mniejsza aktywność fizyczna odbija się na  zdrowiu

Wcześniejsze badanie MultiSport Index Pandemia zrealizowane podczas wiosennego lockdownu pokazało, że wśród osób, które ograniczyły aktywność fizyczną, 74 proc. odczuło pogorszenie samopoczucia, 65 proc. zauważyło negatywny wpływ zmniejszonej liczby treningów na zdrowie, a 61 proc. na sylwetkę.  Eksperci wskazują, że niższy poziom aktywności fizycznej wpływa w znacznym stopniu na poziom występowania i przebieg chorób cywilizacyjnych, które w czasie pandemii stały się jeszcze większym problemem.

Brak aktywności fizycznej jest bezpośrednim powodem występowania 27 proc. przypadków cukrzycy oraz 30 proc. przypadków choroby niedokrwiennej serca. To bardzo znaczący odsetek, jeśli spojrzymy na statystyki zachorowań. Na cukrzycę choruje w Polsce około 3 mln ludzi, z nadciśnieniem tętniczym zmaga się co trzeci dorosły Polak. Innymi słowy, brak aktywności fizycznej odpowiada za prawie milion przypadków cukrzycy i prawie cztery miliony przypadków nadciśnienia tętniczego. Modele statystyczne Instytutu Badań Strukturalnych pokazują, że gdyby co drugi nieaktywny fizycznie mieszkaniec Polski zaczął ćwiczyć, to roczna liczba zawałów serca zmalałaby o blisko 11 tysięcy. Liczba osób z nadwagą zmniejszyłaby się o 190 tys., a z otyłością o 64 tys. w skali roku. Rocznie byłoby również o nawet 25 tys. zgonów mniej. Jeśli Polacy będą rezygnowali z aktywności fizycznej powinniśmy spodziewać się wzrostu częstotliwości występowania chorób cywilizacyjnych, które zwłaszcza w czasie pandemii wciąż stanowią największe zagrożenia dla zdrowia i życia współczesnych społeczeństw – mówi dr hab. n. med. Ernest Kuchar, specjalista medycyny sportowej i chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na rosnący problem chorób cywilizacyjnych w obliczu pandemii zwraca uwagę także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która zaktualizowała wytyczne dotyczące aktywności fizycznej. WHO rekomenduje osobom dorosłym podejmowanie od 150 do 300 minut umiarkowanego bądź intensywnego wysiłku fizycznego w tygodniu. Dziś niedobór ruchu odpowiada za blisko 5 milionów zgonów w ciągu roku na całym świecie.

Sport pomaga w łagodzeniu skutków pandemii

Obecna sytuacja ma znaczący wpływ na codzienne funkcjonowanie całego społeczeństwa, w tym na styl życia i pracy Polaków. Stanowi także bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia oraz negatywnie oddziałuje na samopoczucie.

– Przed pandemią wspieranie zdrowia fizycznego było zdecydowanie najczęściej wskazywanym powodem podejmowania aktywności fizycznej – w styczniu taką motywację zgłaszało aż 47 proc. aktywnych fizycznie Polaków.  Dziś, po blisko roku zmagań z pandemią i po okresie lockdownu, który znacząco nadwyrężył nasze zdrowie psychiczne i spowodował przyrost nadprogramowych kilogramów, wszystkie motywacje dotyczące zdrowia (23 proc.), samopoczucia (24 proc.) i sylwetki (23 proc.) stały się równie ważne. Dodatkowo aż 41 proc. aktywnych fizycznie Polaków odnalazło w sporcie sposób na złagodzenie stresu wywołanego pandemią. 79 proc. przyznaje, że regularny ruch poprawia samopoczucie i efektywność w pracy– mówi Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia.

Aktywność fizyczna zmniejsza negatywne skutki pracy zdalnej – wśród ćwiczących pracowników aż 42 proc. wskazuje, że nie odczuwa konsekwencji home office, podczas gdy podobną deklarację składa jedynie 29 proc. nieaktywnych fizycznie pracowników. W efekcie, 73 proc. ćwiczących Polaków nie chce rezygnować z aktywności fizycznej, niezależnie od rozwoju pandemii.

Wspieranie aktywności fizycznej ma znaczenie

W czasie pandemii powinniśmy szczególnie zachęcać Polaków do podejmowania regularnej aktywności fizycznej i stwarzać im ku temu możliwości. Na przykładzie polskich pracowników, którzy korzystają z benefitów pozapłacowych, obejmujących sport i rekreację widzimy, że takie wsparcie ma realny wpływ na poziom aktywności fizycznej, który w tej grupie wynosi aż 76 proc.  – to wynik lepszy o 13 punktów procentowych w porównaniu ze średnią społeczeństwa, która wynosi 63 proc. Obecnie najbardziej popularną formą takich benefitów są karty sportowe, do których dostęp ma 60 proc. pracowników dużych firm – dodaje Bartosz Józefiak.

Istotnym elementem wpływającym na podejmowanie aktywności fizycznej w czasie pandemii są także rozwiązania online.

– W czasie wiosennego lockdownu z treningów online korzystało aż 74 proc. użytkowników Programu MultiSport, podczas gdy w ogólnej populacji aktywnych fizycznie Polaków z takiego rozwiązania korzysta 32 proc. osób.  W tym wypadku znów widoczny staje się wpływ, jaki na utrzymanie zdrowych nawyków ma sam dostęp do rozwiązań umożliwiających treningi np. w warunkach domowych  – podkreśla Bartosz Józefiak.

W październiku, czyli w miesiącu, w którym działalność wielu obiektów sportowych została ponownie ograniczona, popularność treningów online wśród użytkowników Programu MultiSport wzrosła o ponad 100 proc. w porównaniu z wrześniem bieżącego roku.

Profil najbardziej aktywnych Polaków nie zmienia się od lat

Zarówno przed, jak i w tracie trwania pandemii osobami, które najchętniej podejmują aktywność fizyczną są Polacy między 18. a 24. rokiem życia (85 proc.), mieszkańcy miast powyżej 200 tys. (74  proc.) i osoby zarabiające powyżej 5 tys. złotych (84 proc.), które dziś są bardziej aktywne niż przed wybuchem pandemii.

Badanie MultiSport Index 2020 „Aktywność fizyczna Polaków wymaga wsparcia” zostało zrealizowane przez Kantar na zlecenie Benefit Systems (twórcy Programu MultiSport) na reprezentatywnej, losowej próbie 1200 Polaków powyżej 18. roku życia (wrzesień 2020), losowej próbie 1000 Polaków powyżej 18. roku życia (kwiecień 2020) oraz losowej próbie 1800 Polaków powyżej 18. roku życia (styczeń 2020). Badania przeprowadzono z wykorzystaniem techniki wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo (CATI) w dniach od 15 stycznia do 29 stycznia 2020 roku, od 23 do 30 kwietnia 2020 roku oraz od 21 sierpnia do 7 września 2020 roku.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności