Bezpieczeństwo pacjenta absolutnym priorytetem

Na temat odmładzania i upiększania mówi się dużo, można zagubić się w gąszczu informacji i stracić czujność. Czym jest medycyna estetyczna, co dziś oferuje, dlaczego warto oddać w ręce lekarza-specjalisty i czym kierować się przy jego wyborze, zapytaliśmy dr Barbarę Pardę-Głomską, lekarza z wieloletnim doświadczeniem, właścicielkę Kliniki Medycyny Estetycznej w podwarszawskim Piasecznie.

 

Jakie są trendy rozwoju medycyny estetycznej w Polsce i na świecie? Czego możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości?

– Przede wszystkim dążenie do naturalnego wyglądu. Eksperci podkreślają, żeby z zabiegami nie przesadzić: i panie i panowie powinni rozsądnie podchodzić do tzw. upiększania, żeby nie  wyglądać jakoś dziwnie … Zdecydowanie idziemy w stronę „mniej i bardziej naturalnie“. Coraz większy nacisk kładzie się na spersonalizowane procedury. Polega to na łączeniu dostępnych metod i preparatów tak, aby jak najlepiej odpowiedzieć na problem, z którym przychodzi pacjent. Coraz częściej sięgamy również po metody pobudzania naszych własnych tkanek  do regeneracji i spowalniania procesów starzenia – mam tu na myśli terapie z wykorzystaniem komórek macierzystych, czynników wzrostu, osocza bogatopłytkowego.

Nowe technologie zmieniają i ułatwiają nam życie. Czy zmieniają też branżę medycyny estetycznej?

– Dynamiczny rozwój technologii w medycynie estetycznej powoduje, że niechirurgiczne modelowanie ciała, nieinwazyjna  redukcja tkanki tłuszczowej czy korekcja powiek bez skalpela  przynosi już rezultaty zbliżone do chirurgicznych. Po latach doskonalenia urządzeń, preparatów, przebadanych klinicznie pod względem bezpieczeństwa, mamy już dostępne przełomowe metody, takie, jak chociażby kriolipoliza. To tylko nazwa technologii wykorzystanej w najnowszym systemie ZLIPO & Z WAVE  z falą pulsacyjną i następczą falą uderzeniową. Dodatkowo rzetelna ocena ilości tkanki tłuszczowej w obrazie USG pozwala bezpiecznie i efektywnie rozplanować zabiegi. Wśród trendów wymieniłam łączenie procedur i technologii, wcześniej już obecnych na rynku. Przykładem niech tu będzie synergistyczne działanie termoliftingu frakcyjnego i technologii HIFU. W moim gabinecie łączymy RF INFINI z ULVERINEM, które pozwala na szybkie i bezpieczne osiągnięcie intensywnego efektu ujędrniania i zagęszczania skóry.

Co dla Pani jest największym wyzwaniem?

– Konkurencja jest zawsze, w każdej branży. To czynnik raczej motywujący. Natomiast plagą, nie tylko w naszym kraju jest oferowanie zabiegów przez podmioty nielekarskie, a mówiąc prościej, osoby bez uprawnień. Szeroko toczą się dyskusje na temat powikłań po zabiegach estetycznych, wykonywanych właśnie przez osoby niewykształcone medycznie. Lekarz medycyny estetycznej, w odróżnieniu od tych ostatnich, jest w stanie udzielić pomocy poszkodowanemu pacjentowi. Zabiegi medycyny estetycznej są dziś dostępne niemal w sklepie za rogiem. Nie gońmy jednak za szybkością, taniością i łatwością. Wybierzmy gabinet z rozwagą, poprośmy o rekomendacje znajomych, którzy już tam byli,przyjrzyjmy się doświadczeniu i kwalifikacjom lekarza, nie wahajmy się poprosić o odpowiednie dokumenty i certyfikaty, zwróćmy uwagę, czy przed zabiegiem przeprowadzone są odpowiednie konsultacje medyczne.

A co największą wartością?

– Bezpieczeństwo i zadowolenie pacjentów, o które dbamy w naszej Klinice przede wszystkim. Nie wyobrażam sobie wykonania zabiegu bez uprzedniego wywiadu lekarskiego z pacjentem. Zdarza się, że zabieg, na który zgłasza się pacjent, jest odkładany w czasie lub w ogóle zaniechany ze względu na przeciwwskazania. Zachęcam pacjentów do szczerej rozmowy, nieukrywania drobiazgów, gdyż szczegół wydający się banałem, może zaważyć na zdrowiu i życiu. Pamiętajmy też, że zabiegi medycyny estetycznej to nie tylko upiększanie czy odmładzanie, ale wiele z nich ma kwalifikacje medyczne i leczy poważne schorzenia, np. blizny, wypadanie włosów, bruksizm  czy inne problemy skórne. Poza tym śledzimy nowości, aby pacjenci mieli szeroki wybór i dostępne innowacyjne terapie. Doskonalimy swoje umiejętności na praktycznych warsztatach, poszerzamy wiedzę i dzielimy doświadczeniami na krajowych i międzynarodowych kongresach. Dobry lekarz służy pacjentowi, aby zapewnić mu, jak powiedziałam na początku, bezpieczeństwo.

Istnieje wiele mitów na temat odmładzania, Internet chłonie wszystko – jak temu zapobiegać?

– Ważna tu jest nieustanna edukacja pacjentów oraz budowanie świadomości. O ile na Zachodzie panuje swoista moda na anti-aging i zabiegi korygujące urodę oraz opowiadanie publiczne o korzyściach z nich wynikających, to w Polsce wciąż jest to temat, z którym większość nie ujawnia się. Nie chodzi jednak o to, aby chwalić się tym, że zrobiłyśmy sobie botoks czy też powiększyłyśmy usta, ale o wymianę doświadczeń, polecanie między sobą dobrych, profesjonalnych gabinetów i poznawanie nowości – medycyna estetyczna z każdym rokiem idzie do przodu. Jak już wspomniałam, powstaje wiele bezpiecznych nowych zabiegów, nieinwazyjnych urządzeń, które pomagają nam świetnie wyglądać. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby panie, czy też coraz częściej panowie, którzy odwiedzają gabinety, mogli pochwalić się tym, że skorzystali z usług dobrego, bezpiecznego fachowca, o czym będzie świadczyć z pewnością ich twarz i ciało. Może warto, abyśmy w Polsce również zrobili krok do przodu i pogodzili się z tym, że odmładzanie skóry to nie tylko wynik stosowania dobrych jakościowo kremów czy serum, ale także albo przede wszystkim rezultat ciężkiej pracy profesjonalistów z dziedziny medycyny estetycznej.

Jak Pani dba o siebie, aby żyć w równowadze?

– Mieszkam i pracuję w cudownym miejscu z dala od zgiełku miasta. Mam to szczęście, że na co dzień wspiera mnie wspaniała rodzina: mąż i syn. O poranku mogę wypić kawę w ogrodzie z trzema ukochanymi kociakami, łaszącymi się do stóp. Staram się codziennie ćwiczyć jogę, spać tyle, ile trzeba i zdrowo się odżywiać. Nie oznacza to restrykcyjnych diet – można jeść to, co się lubi w odpowiednich proporcjach, zwracając uwagę na świeżość i jakość produktów. Wieczorem dobre kino a od czasu do czasu podróże, aby odkryć piękne zakątki naszego globu. To wszystko pozwala mi wstawać z łóżka z uśmiechem na twarzy z nadzieją na kolejny udany dzień. Z dobrodziejstwa zabiegów estetycznych też oczywiście korzystam.

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności