Bezpieczny zakup nieruchomości. Na co zwrócić uwagę?

Rozglądasz się za swoim pierwszym, wymarzonym mieszkaniem? Zamierzasz kupić lokum w inwestycji w początkowym etapie jej powstawania? Upewnij się, że transakcja, której chcesz się podjąć, będzie w pełni bezpieczna. Kupno nieruchomości, zwłaszcza finansowane kredytem, to przecież zobowiązanie na lata. Jak możesz sprawdzić, że dobrze lokujesz swoje pieniądze?

 

 

Prawo stoi po twojej stronie

Nawet jeśli kupujesz mieszkanie w dopiero powstającej inwestycji, nie musisz się obawiać niepewnej transakcji. Prawo stoi po twojej stronie. W 2012 roku została wprowadzona w życie ustawa deweloperska, której celem jest ochrona praw nabywcy. Umowa, jaką podpiszesz z deweloperem, musi mieć charakter aktu notarialnego. Jeżeli nie wywiąże się on ze zobowiązania do przeniesienia prawa własności, na jej mocy można dochodzić roszczenia na drodze sądowej.

Doświadczenie na rynku nieruchomości

Sprawdź, jakim doświadczeniem w branży może pochwalić się deweloper. Jaki ma staż? Ile postawił inwestycji? Czy oddawał mieszkania terminowo? Jak wiele mieszkań w inwestycjach zostało sprzedanych?

W ubiegłym roku minęło nam 20 lat na wrocławskim rynku nieruchomości. Przez ten czas mieliśmy okazję realizować zarówno inwestycje premium, jak i te bardziej przystępne cenowo. Wypracowaliśmy sobie styl, zgodnie z którym na nasze obiekty wybieramy okolice terenów zielonych, w dobrze skomunikowanych częściach miasta. Nasi klienci często poszukują właśnie tych zalet – opowiada Emil Basta z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.

Możesz także sprawdzić, czy firma jest zrzeszona w Polskim Związku Firm Deweloperskich. Jego członkowie są zobowiązani przestrzegać Kodeksu Dobrych Praktyk w relacji klient–deweloper.

Kondycja finansowa i stan prawny

Upewnij się, że deweloper jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntu, a także czy działka bądź sam obiekt nie są obciążone hipoteką. Możesz to zrobić nawet bez wychodzenia z domu – wystarczy, że skorzystasz z internetowej przeglądarki ksiąg wieczystych. Zapoznaj się z dokumentacją rejestrową dewelopera, a zwłaszcza ze sprawozdaniami finansowymi. Sprawdź, w jakiej formie prawnej działa firma. Spółki kapitałowe zdają się być bardziej wiarygodne od jednoosobowych działalności gospodarczych ze względu na obowiązek oddawania sprawozdań.

Zabezpiecz się

Jeszcze przed zawarciem umowy zażądaj od dewelopera gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej. Dzięki temu w przypadku ogłoszenia upadłości można domagać się od banku lub towarzystwa ubezpieczeniowego zwrotu kwoty wpłaconej deweloperowi. Postaraj się również, aby w umowie znalazła się informacja o karach umownych za niedotrzymanie jej zarówno przez nabywcę, jak i sprzedającego. Taki zapis pozwoli lepiej chronić twój interes. Zwróć także uwagę na to, by podczas odbioru technicznego zachować jak największą czujność. Jeśli zatrudnisz do tego specjalistę, będziesz miał większą gwarancję, że ewentualne niedociągnięcia nie umkną niezauważone.

Dowiedz się jak najwięcej

Pamiętaj, że podstawą udanej i bezpiecznej transakcji jest jak największa wiedza o deweloperze i samej inwestycji. Czerp ją z różnych źródeł. Choć Internet jest niezastąpioną skarbnicą wiedzy, to jednak możesz natrafić też na opinie pisane przez konkurencję. O wiele bardziej wiarygodna będzie zatem rozmowa z ludźmi, którzy już kupili mieszkania w inwestycjach tego dewelopera.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności