Biura w Warszawie urosły o 8% rok do roku. Ich powierzchnia przekroczyła 6 mln mkw.

W pierwszym kwartale 2021 roku na warszawskim rynku biurowym przybyło 167 tys. mkw. powierzchni, a wynajęto 109 tys. mkw. W sumie zasób biur w stolicy wynosi obecnie 6,04 mln mkw., co oznacza wzrost o 8% rok do roku – wynika z najnowszego raportu CBRE. Struktura popytu w pierwszym kwartale br. odbiegała od wcześniejszego standardu rynkowego. Aż 57% wynajętej powierzchni stanowiły nowe transakcje, głównie poza centrum. Najbardziej aktywny był sektor usług finansowych, który odpowiadał za jedną czwartą popytu. Eksperci CBRE zwracają uwagę, że pomimo ciągłej niepewności związanej z pandemią poziom absorbcji powierzchni biurowej wzrósł o 28% rok do roku.

 

 

– Na początku pandemii wielu ekspertów zakładało drastyczne zmiany w sektorze biurowym. Teraz wiemy, że do rewolucji nie doszło. W pierwszych miesiącach roku wynajęto 109 tys. mkw., co oznacza spadek o zaledwie 21% rok do roku. Nadal jest widoczna ostrożność najemców, co odzwierciedla się w niskim udziale ekspansji. Natomiast absorpcja wyniosła 22,6 tys., co oznacza 28% wzrost rok do roku. Warto przy tym zauważyć, że absorpcja w budynkach klasy A wyniosła 62 tys. mkw., natomiast w budynkach klasy B była ujemna i wyniosła -39 tys. mkw. Negatywna absorpcja w budynkach klasy B utrzymuje się od kilku kwartałów, co pokazuje, że wśród najemców umacnia się potrzeba posiadania biura w dobrej jakości budynku – mówi Mikołaj Sznajder, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE.

Deweloperzy aktywni, najemcy nadal ostrożni

Powierzchnia biurowa na warszawskim rynku wzrosła w pierwszym kwartale 2021 roku o 167 tys. mkw. Na tę liczbę składa się osiem projektów, które są obecnie w ok. 50% wynajęte. Największy z nich to Skyliner (48,5 tys. mkw.) zrealizowany przez Karimpol. W stolicy w budowie pozostaje blisko 400 tys. mkw. biur, z czego 174 tys. mkw. ma zostać ukończone do końca 2021 roku. Już teraz zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie przekroczyły 6,04 mln mkw., co oznacza wzrost o 8% rok do roku.

Duży wzrost podaży idzie w parze z aktywnością najemców, choć w ich zachowaniu nadal widać ostrożność. W pierwszym kwartale 2021 roku wynajęto 109 tys. mkw., co oznacza spadek o 21% rok do roku. Struktura popytu odbiegała od wcześniej ustalonego standardu rynkowego, bo 57% powierzchni wynajęto w ramach nowych umów, co było szczególnie widoczne w strefach poza centrum. W CBD przeważały renegocjacje, natomiast lokalizacje poza centrum charakteryzowały się dużym udziałem nowych umów, w kilku strefach nawet do 100%.

Ostrożność najemców znalazła odzwierciedlenie w niskim udziale ekspansji, który stanowił zaledwie 2,3% popytu. Nadal jednak na plusie utrzymuje się poziom absorbcji powierzchni biurowej, który w wielu miastach na zachodzie Europy przez wpływ COVID-19 spadł i jest na dużo niższym poziomie, co potwierdza mocną pozycję stołecznego rynku. Najbardziej aktywne sektory w Warszawie to usługi finansowe, produkcja oraz usługi konsumenckie. Natomiast za największą umowę odpowiadała spółka z sektora publicznego, czyli ZTM, która wynajęła niemal 10 tys. mkw. w PZO – mówi Mikołaj Sznajder, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE.

Czynsze stabilne, więcej pustostanów

Średni współczynnik pustostanów w Warszawie w pierwszym kwartale 2021 roku wyniósł 11,4%, co oznacza wzrost o 1,5 pp. w porównaniu do ostatniego kwartału 2020 roku. W sumie w stolicy dostępnych jest ponad 691 tys. biur.

Średnie stawki czynszów w Warszawie wahają się od 16,75 do 22,00 euro mkw. na miesiąc. W lokalizacjach poza centrum ten koszt spada do 12,5-14,5 euro mkw. na miesiąc. Natomiast w najlepszych centralnych lokalizacjach czynsz waha się od 22,5-24,5 euro mkw. za miesiąc.

O CBRE

CBRE Group, Inc. (NYSE: CBRE), spółka z listy Fortune 500 i S&P 500 z siedzibą w Dallas, jest największą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych i inwestycyjną (na podstawie przychodów z 2020 r.). Firma zatrudnia ponad 100 000 pracowników w ponad 100 krajach. CBRE oferuje szeroki zakres zintegrowanych usług, doradztwo strategiczne w zakresie inwestycji i wynajmu, usługi korporacyjne, usługi zarządzania nieruchomościami oraz projektami, administrację firm, bankowość hipoteczną, wyceny, usługi deweloperskie, usługi zarządzania inwestycjami oraz usługi konsultingowe i analityczne. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.cbre.pl.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności