Czy środki publiczne to jedyny sposób na wspieranie projektów innowacyjnych? Firma Lange Łukaszuk przekonuje, że współpraca biznesu z uczelniami to konieczność dla rozwoju nowoczesnej gospodarki. Pomagają więc zdolnym studentom – tworzyć własne wynalazki, budować bolidy, a nawet samolot.
Kiedy pod koniec lat 80. założyciele Lange Łukaszuk, wiodącego dystrybutora branży narzędziowej, oświetleniowej i elektrotechnicznej, rozpoczynali swój biznes, kluczowe okazało się zaufanie, którym obdarzył ich jeden z producentów. Dziś pomagają spełniać marzenia innym młodym inżynierom – dostarczając im sprzęt i środki niezbędne do realizacji innowacyjnych projektów.
– Wierzymy, że współpraca między biznesem a uczelniami to jedyna droga do rozwoju innowacyjności. W polskich studentach dostrzegamy olbrzymie pokłady kreatywności, którą trzeba uwolnić – mówi Tadeusz Kumaszka, prezes zarządu Lange Łukaszuk. Efekt? Światowe sukcesy młodych inżynierów z Wrocławia i Łodzi.
Wyścig po marzenia
Bolid polskiej produkcji pędzący po profesjonalnych torach wyścigowych? Takie marzenie połączyło w 2009 roku grupę studentów Politechniki Wrocławskiej. Dziś PWR Racing Team może pochwalić się pierwszym polskim triumfem w klasyfikacji generalnej zawodów Formuły Student. W lipcu tego roku wrocławski bolid okazał się najlepszy na torze we Włoszech, wygrywając m.in. w sztandarowej konkurencji PWR Racing Team, czyli teście przyspieszenia (3,66 sekund na 75 metrów). Pierwsze zawody Formuły Student odbyły się w 1981 roku, a inicjatywa miała wspierać innowacyjne rozwiązania motoryzacyjne na etapie kształcenia młodych inżynierów. I choć wrocławianie zaczynali od wirtualnego projektu, obecnie mają na koncie konstrukcję 8 bolidów. Te nie powstałyby gdyby nie przychylność władz Politechniki i sponsorów – m.in. Lange Łukaszuk, które dostarczyło niezbędne narzędzia i elektronarzędzia do studenckiego warsztatu.
– Wsparcie uczelni i sponsorów jest dla nas bardzo ważne. To dzięki nim mamy gdzie pracować, trenować, czy możemy się szkolić w zakresie projektowania w programach do modelowania 3D – mówi Magdalena Klimek, Marketing & Management Team Leader PWR Racing Team. O potencjale studentów może świadczyć fakt, że jeden z członków zespołu projektuje dziś dla Ferrari, a PWR Racing Team zajmuje obecnie 8. miejsce na 540 zespołów sklasyfikowanych w rankingu światowym.
Bezzałogowe samoloty
Lange Łukaszuk włączyło się również w projekt JetStream, którego zostało sponsorem technicznym. Tym razem chodziło o wsparcie członków Akademickiego Klubu Lotniczego, którzy postanowili zbudować własny samolot bezzałogowy. Pomoc biznesu ma w takich przypadkach niebagatelne znaczenie. Mimo znaczących środków z budżetu przeznaczanych na innowacyjność (Ministerstwo Rozwoju obiecało na ten rok 10 mld zł), te nie zawsze trafiają do wszystkich zainteresowanych. Co najlepiej pokazuje przykład grafenu – brak dostatecznej pomocy ze strony instytucji państwowych sprawił, że materiał na masową skalę zaczęły produkować inne kraje.
– Wsparcie prywatnych firm to sposób na to, by najzdolniejsi inżynierowi i ich projekty mogły rozwijać się w Polsce. Jeśli mówimy o społecznej odpowiedzialności biznesu, to jest to jej najlepszy przykład – mówi Tadeusz Kumaszka. W przypadku JetStream takie wsparcie przełożyło się to m.in. na regularne starty w prestiżowych zawodach SAE Aero Desing i kilkanaście medali w międzynarodowych zmaganiach konstruktorów.
Fabryka kreatywności
Jednak nie tylko studenci uczelni technicznych mogą imponować kreatywnością i potencjałem, który należy wykorzystać. Przekonani o tym są założyciele łódzkiego FabLabu – otwartego laboratorium fabrykacji, gdzie młodzi twórcy mogą realizować swoje konstruktorskie marzenia, wykorzystując przygotowaną przestrzeń i narzędzia dostarczone przez sponsorów.
– Dzięki efektom naszej pracy i aktywności, udało nam się przekonać do współpracy cennych partnerów, którzy inwestując w naszą społeczność i warsztat, zwiększają nasze możliwości – mówi Grzegorz Belica, wiceprezes łódzkiego FabLabu.
To m.in. wkrętaki, szlifierki, ściski, narzędzia ogólnowarsztatowe i precyzyjne od Lange Łukaszuk pozwoliły realizować się młodym twórcom. Spod ręki łódzkich „fablabowców” wyszły takie wynalazki jak reagująca na płacz kołyska, odzyskujące energię z otwierania drzwi, czy panel sterujący komputerem dla osoby niepełnosprawnej.
*** Lange Łukaszuk jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce 20 wiodących światowych marek w branżach: elektronarzędziowej, narzędziowej, elektrotechnicznej i oświetleniowej. Jako pierwszy wprowadził do Polski szereg renomowanych producentów, jak Steinel, Panasonic, Starmix, Collomix, Proxxon czy Wolfcraft. Od 30 lat strategia rozwoju polega na rozbudowie oferty o produkty tylko wysokiej klasy. Lange Łukaszuk wprowadza na polski rynek również rozwiązania innowacyjne i przyszłościowe technologie w różnych kategoriach produktowych. Jest pionierem w dziedzinach m.in. opalarek oraz pistoletów klejowych. Firma działa na terenie całego kraju, zaopatrując blisko 30 punktów partnerskich oraz ponad 1000 sklepów specjalistycznych i marketów budowlanych. Dla wielu grup asortymentowych jest wiodącym dystrybutorem na polskim rynku narzędziowym.