lederboard

Ból, łzy i… lalki. Sztuka, która pokazuje więcej


10 kwietnia w warszawskiej Galerii Przechodniej rusza nietypowa wystawa. W ramach projektu „Badrooms” w witrynach przy Wiejskiej wyeksponowane zostaną wyjątkowe… lalki.

Kojarzą się przede wszystkim z zabawą, radością i beztroskim dzieciństwem. Specjalnie przygotowane lalki, bo to o nich mowa, na potrzeby ekspozycji zostaną umieszczone we wnętrzach otwartych, kolorowych gablot – tak, by umocnić pozytywne skojarzenia widza.

IMG_7670

Pozornie przepełniona radością i kolorem wystawa będzie posiadać jednak drugie oblicze. Smutne i mocne, bowiem projekt „Badrooms” dotyka istotnego problemu – molestowania dzieci. Każda z prezentowanych prac będzie opowiadała inną, mroczną historię opisaną trudnym i dającym do myślenia tekstem. Jednak mimo różnic wszystkie historie będą posiadać jeden element wspólny – opowieść o skrzywdzonych w dzieciństwie ludziach, którzy w swoim dorosłym życiu dalej nie mogą uporać się ze wspomnieniami.

– Na pierwszy rzut oka prace będą wydawać się miłe i niewymagające. Obserwator zobaczy przyjemny dla oka świat zabawy i beztroski, lecz gdy podejdzie bliżej pozna opowieść o skrywanym przez lata bólu. – mówi autorka projektu Anne Plaisance.

Anne Plaisance, autorka „Badrooms”, to francuska artystka wizualna. Jej prace można było oglądać zarówno na wystawach indywidualnych w naszym kraju, jak i na międzynarodowych ekspozycjach zbiorowych – m.in. w galerii Factory-Art w Berlinie, See Me w Nowym Jorku oraz w Operze Narodowej w Kairze.

Plaisance w swojej twórczości konsekwentnie ukazuje i rozprawia się z problemami współczesnego świata. W oryginalny i przemyślany sposób zderza ze sobą rzeczy piękne ze strasznymi, przyjemne z odpychającymi, a spokojne z burzliwymi. Kontrasty nadają jej pracom wyjątkowego charakteru, dzięki któremu widz przeżywa wszystko w dwojaki sposób.

IMG_7707

Galeria Przechodnia, w której od 10 kwietnia będzie można oglądać prace Plaisance, to niekomercyjna galeria zewnętrzna mieszcząca się przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. Galerię tworzy osiem gablot zawieszonych na ścianie jednego z budynków. Przestrzeń wystawiennicza w samym centrum miasta pozwala przechodniom kontaktować się ze sztuką w zwykłej przestrzeni miejskiej, a artystom daje możliwość dotarcia do widzów w nietypowy sposób, zupełnie inny niż w tradycyjnych galeriach.

– Prace będą mogły poruszyć zwykłego przechodnia wracającego z pracy, czy idącego na zakupy. Jeżeli choć na chwilę zatrzyma się przy witrynach, a lalki sprowokują jego reakcję, wyostrzą uwagę i dadzą do myślenia to dobrze, o to mi chodzi. Mam nadzieję, że dzięki temu w pewnym sensie uda się uratować kogoś, choćby jedno dziecko… – dodaje artystka.

Prace będzie można oglądać do 10 maja. Więcej o projekcie „Badrooms”, artystce oraz galerii można dowiedzieć się na stronach: www.facebook.com/badroomsproject, www.anneplaisance.com oraz www.galeriaprzechodnia.art.pl.

 

Wystawa „Badrooms”
Wernisaż: 10.04.2015, godzina 18:00
Miejsce: Galeria Przechodnia, ul. Wiejska w Warszawie
Patroni: Fundacja Dzieci Niczyje, Instytut Francuski, Le Petit Journal, Imperium Kobiet, Art. Imperium, Power of Art., Portal o Sztuce.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności