lederboard

Brak węgla, droższy gaz? Żaden problem, ociepliłem dom!

Trudna sytuacja na rynku paliwowo – energetycznym może spowodować, że właściciele nieocieplonych domów odczują w okresie grzewczym srogie warunki klimatyczne panujące w Polsce.  Na szczęście jest sposób, by tego uniknąć. Rosnące ceny energii, czy nawet braki w dostawach węgla nie muszą być dla rodaków nadmiernie dotkliwe. Urzędnicy państwowi oraz eksperci przekonują do ocieplania domów, zapewniającego ciepło wnętrz oraz znaczne oszczędności na ogrzewaniu. Premier Mateusz Morawiecki gorąco zachęca do termomodernizacji i zapowiada korzystne zmiany w państwowym programie „Czyste Powietrze”, m.in. 50% zaliczkę na całkowitą kwotę dofinansowania, która może sięgać do 90 proc. kosztów, w zależności od dochodu właściciela domu.

 

 

 

Światowy wzrost cen nośników energii, m.in. prądu, gazu, oleju opałowego czy węgla nie musi być szczególnie dotkliwy dla właścicieli domów.  Popularna termomodernizacja to nie tylko obecnie najlepszy i najprostszy sposób na ciepły dom zimą, oszczędność zużycia energii na jego ogrzanie, a także ograniczenie niebezpiecznego smogu.

Ociepl ściany domu i mieszkaj komfortowo

Ocieplenie ścian znacząco ogranicza wydatki związane z zapewnieniem odpowiedniej  temperatury w domu, stanowiące jedną z najwyższych pozycji kosztowych podczas jego eksploatacji.  Średnie opłaty za ogrzewanie nieocieplonego domu wynieść mogą  nawet do 70 procent wszystkich kosztów jego użytkowania. Straty energii cieplnej w budynku w niemal 1/3 powoduje przenikanie ciepła przez niezabezpieczone lub nieprawidłowo zabezpieczone termicznie ściany. Obecna sytuacja geopolityczna i związane z nią problemy energetyczne jeszcze bardziej przekonują do wykonania kompleksowej termomodernizacji, zapewniającej komfort cieplny mieszkańcom, przynoszącej inwestorowi oszczędności liczone w tysiącach złotych rocznie oraz ograniczającej smog. Termomodernizacja to antidotum na czas kryzysu, co zauważyły również władze państwowe zwiększając ponad stumiliardowy budżet na dotacje programu „Czyste Powietrze”.  W  lipcu br. Premier RP apelował do Polaków, by ocieplali domy jeszcze przed obecnym sezonem grzewczym i korzystali z przygotowanych w tym celu programów. Dotacje w Programie Czyste Powietrze mogą sięgnąć do 90 proc. kosztów przedsięwzięcia, nawet do 79 tys. zł. Szczegółowe informacje dotyczące m.in. możliwości ubiegania się o datacje znajdują się stronie: https://czystepowietrze.gov.pl/

Bez względu na to, w jaki sposób ogrzewasz swój dom i tak zapłacisz o wiele za dużo, jeśli nie ograniczysz zużycia energii poprzez wykonanie termoizolacji domu. To  opłacalna inwestycja, super bezpieczna, a przy obecnych wzrostach cen energii i gazu wręcz nieunikniona – mówi  Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki –  Pamiętajmy, że tylko wysokie parametry jakościowe styropianu, w połączeniu z rzetelnym wykonawstwem, dają gwarancję  trwałości i stabilności systemu ocieplenia przynoszącego oczekiwane oszczędności energii. Jednym z najczęściej rekomendowanych przez ekspertów  materiałów izolacyjnych jest stosowany w budownictwie od prawie dwóch dekad energooszczędny styropian grafitowy. To obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych, ze względu na bardzo korzystny współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda), który dla najwyższej jakości płyt wynosi 0,031 W/mK.  Warto pamiętać, że mniejsze zużycie energii na ogrzanie domu redukuje również niską emisję, tym samym ogranicza smog i pozytywnie wpływa na środowisko naturalne.

Eksperci są zgodni, aby zaoszczędzić należy zainwestować w dobrej jakości ocieplenie ścian zewnętrznych. Tylko dobra jakość gwarantuje ciepło i oszczędność pieniędzy na ogrzewaniu.

Jakość gwarantuje dobrą termoizolację

Złej jakości styropiany, których wciąż niestety jest dużo na rynku, nie spełnią swojej podstawowej  roli, czyli ochrony termicznej domu. Ciepło w dalszym ciągu będzie uciekać przez ściany ocieplone słabej jakości izolatorem, a inwestor nie otrzyma spodziewanych efektów w postaci oszczędności. Aby mieć komfort cieplny w nieocieplonym lub źle ocieplonym domu będziemy zmuszeni ogrzewać go pełną parą,  a to nie wpłynie pozytywnie na zdrowy mikroklimat wnętrz i na nasz portfel. Jak wybrać dobry izolator? Zaleca się wybieranie markowych styropianów, od tych producentów, którzy latami pracują na uznanie klientów. Eksperci zalecają wybieranie produktów posiadających certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej placówki naukowo-kontrolne lub badawcze, np. renomowany Instytut Techniki Budowlanej. Istotnym źródłem informacji weryfikującej jakość styropianów jest lista wyników kontroli produktów przeprowadzanych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB). Na stronie GUNB: https://www.gunb.gov.pl/probki znajdziemy listę wyrobów, które przeszły pozytywnie kontrole oraz tych, które miały zaniżone kluczowe parametry. Eksperci budowlani są zgodni, że szczególnie należy uważać na wyjątkowo atrakcyjne cenowo produkty budowlane, które mogą być wątpliwej jakości.

Więcej na stronie: www.czystepowietrze.gov.pl , www.termoorganika.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności