lederboard

BRONIEWSKI MŁODY. Impresje.

Życiem Broniewskiego, jak i jego talentem, można by obdzielić nawet kilka bujnych literackich biografii. Był oficerem Legionów Piłsudskiego i trwał w wierności do nich od chwili ,gdy jako 17-latek z gimnazjum zaciągnął się do wojska po swoje dni ostatnie, choć wydawałoby się, że admiracja Naczelnika nie da się połączyć z komunizowaniem. Tak jak patriotyzm pochodzący z jego rodzinnej szlacheckiej tradycji z lewicowymi poglądami. A jednak w Broniewskim układało się to naturalnie obok siebie. Człowiek z etykietą poety rewolucji, który emocjonalnie grał Chopina i recytował romantyków. Nałogowo palił i czytał. No i pił…nałogowo.

 

 

Interesowała go literatura, alkohol, gra w karty i kobiety. Wdawał się we flirty, romanse, żenił nie raz i był niewierny. Jego stałość przejawiała się w miłości do gór, nart, jazdy na rowerze i pisania. Wszystkie rysy jego osobowości widoczne są już w młodości. Uparty, szczery, porywczy, poszukujący przygód jako sposobu na nudę życia. Zobaczymy to w impresji do tworzącego się spektaklu „Broniewski Młody”, który powstaje m.in na podstawie owianych nieco skandaliczną legendą „Pamiętników z lat 1918-1922”.

Impresja do spektaklu zanurzona jest w przedwojennej muzyce. Opowieści Broniewskiego pełne są zmysłowości, której dopełnienie stanowią liryczne wiersze. Do tego ruch, taniec, śpiew i impresje muzyczne.

TWÓRCY SPEKTAKLU:

Scenariusz i reżyseria RENATA DYMNA
Asystentka reżyserki Agnieszka Senderowska-Rucińska
Poeta HUBERT MATYSIAK
Pianista jazzujący Jacek Prokopowicz
Szansonistka Magdalena Daszkiewicz
Tajemnicze postaci kobiet Małgorzata Czaczkowska

16 października 2021 r. godz. 19.00 Sterta Scen – Al Jana Pawła II 23

Wejściówki do nabycia na miejscu w przedsprzedaży (20 zł) oraz w dniu spektaklu (30 zł) rezerwacje miejsc na teatr.temat@gmail.com.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności