Centrum medyczne: co warto wiedzieć o diagnostyce chorób tarczycy?

Nieleczone choroby tarczycy mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Chociaż większość nie jest możliwa do wyleczenia trwale, konieczne jest jak najszybsze zdiagnozowanie problemu i rozpoczęcie przyjmowania leków. Testy diagnostyczne w kierunku chorób tarczycy można wykonać natychmiast w dobrym centrum medycznym. Zobacz, czemu naprawdę warto potraktować ten temat poważnie!

 

Diagnozowanie chorób tarczycy

Chociaż prywatna opieka zdrowotna rozwija się w niezwykłym tempie i nawet w mniejszych miejscowościach możemy wykonać szereg specjalistycznych testów diagnostycznych, wiele osób wciąż nie podejmuje takich kroków. Diagnostyka ma jednak kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia, ponieważ w sytuacji wykrycia choroby liczy się jak najkrótszy czas reakcji. Nie inaczej jest w przypadku chorób tarczycy.

Choroby tarczycy obejmują najczęściej niedoczynność lub nadczynność, zapalenie tarczycy, a także choroby onkologiczne. Z powodu dolegliwości tego organu częściej cierpią kobiety (nawet 5% populacji), ale zagrożenie nie omija mężczyzn. Przez ostatnie dekady obserwuje się tendencję wzrostową, jeśli chodzi o stosunek zdiagnozowanych chorób tarczycy względem całej populacji. Tym ważniejsze staje się wykonanie podstawowych badań, które pozwolą oszacować zdrowie tarczycy.

Testy obrazujące pracę tarczycy można wykonywać bez skierowania w dobrym, prywatnym centrum medycznym. Rekomendowana placówka medyczna powinna oferować nie tylko pomiar TSH, ale także trójjodotyroniny (FT3), wolnej tyroksyny (FT4). Bardziej zaawansowane badanie stwierdzi również, czy posiadamy przeciwciała przeciw peroksydazie tarczycowej (TPO) i tyreoglobulinie (TG). Właśnie taki kompleksowy badań oferuje renomowane centrum medyczne, do którego już teraz warto się zapisać!

Dlaczego monitorowanie stanu tarczycy jest tak ważne?

Nadczynność i niedoczynność tarczycy to choroby, które najczęściej mają genezę genetyczną. Mniej lub bardziej każda osoba jest na nie narażona. Mogą bowiem powstać na skutek przyjmowania niektórych leków, zbyt niskiej lub wysokiej podaży jodu, przechodzonego zapalenia tarczycy lub leczenia onkologicznego.

Osoby cierpiące na problemy z tarczycą mogą doświadczać szeregu trudności, w tym zmian nastroju, apetytu i uczucia ciężkości. Nadczynność tarczycy może wiązać się z chorobami serca (arytmia, kołatanie), wzmożoną pobudliwością i wysokim ciśnieniem.

Wykonanie testów diagnostycznych jest niezbędną i jedyną metodą dokładnego poznania tego, w jaki sposób działa nasza tarczyca. Badania te zalecane są dla każdego, dlatego już teraz warto odwiedzić wybrane centrum medyczne. Szczególnie istotne jest zdiagnozowanie stanu tarczycy przed staraniem się o potomstwo. Nieleczona tarczyca kobiet w ciąży może powodować bardzo poważne zmiany u dzieci, prowadzące między innymi do poważnego upośledzenia intelektualnego. Przyszłe mamy powinny więc jak najszybciej wykonać test i udać się do doświadczonego endokrynologa. Ryzyko chorób tarczycy może rosnąć z wiekiem, dlatego nie należy zapominać o naszych bliskich: rodzicach i dziadkach, u których również powinno się regularnie przeprowadzać tego typu badania.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności