lederboard

Ceny złota w dobie koronawirusa: co się zmieniło?

Złoto od wieków uważane jest za najlepszą inwestycję w czasach kryzysu. Sprawdźmy więc, jaki wpływ na cenę złota miała dotąd szalejąca na świecie pandemia koronawirusa COVID-19. Zobaczymy również, jakie są prognozy ekspertów dla rynku złota.

Cena złota w 2020 – jak kształtowała się w I kwartale?

Pierwszy kwartał 2020 roku był jednym z najbardziej burzliwych okresów ostatnich lat. W ciągu zaledwie kilku tygodni świat musiał zmierzyć się z serią dramatycznych wydarzeń. Pod koniec 2019 roku większość analityków wskazywała, że kluczowy dla ceny złota na świecie będzie rozwój konfliktu celnego między USA i Chinami. Szybko się jednak okazało, że czynnik ten przestał mieć większe znaczenie. Pierwsze tygodnie 2020 upłynęły pod znakiem zbrojnego konfliktu USA z Iranem, określanego nawet jako groźba III wojny światowej. Napięcia te miały oczywiście swoje odbicie w cenie złota. Już od pierwszych dni stycznia utrzymywała się ona na stosunkowo wysokim poziomie powyżej 1550 dolarów za uncję.

Jednak te wydarzenia również szybko zostały przyćmione przez rozprzestrzeniającą się pandemię koronawirusa. – Światowa pandemia spowodowała wzrost ceny złota do poziomów niewidzianych od 7 lat. Rekordową cenę złota w tym roku zanotowano 9 marca. Uncja królewskiego kruszcu była wtedy wyceniana na około 1680 dolarów – podsumowuje ekspert z firmy https://skup.zlota.pl/.

Cena złota w czasie kryzysu – prognoza

Cena złota tradycyjnie już wzrasta w czasach kryzysów, napięć czy konfliktów zbrojnych. Wiele instrumentów finansowych traci wtedy na wartości, a inwestorzy zwracają swoją uwagę w stronę bezpiecznej przystani, jaką jest złoto. Pandemia koronawirusa jest jednak specyficznym rodzajem kryzysu, który winduje ceny złota w dwójnasób. Z jednej strony mamy rosnący jak zwykle w trudnych czasach, popyt na złoto. Z drugiej strony wiele krajów wstrzymało wydobycie i produkcję złota inwestycyjnego ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii. Decyzją administracyjną zamknięte zostały na przykład największe, szwajcarskie rafinerie złota w kantonie Ticino. Do tego możemy dołożyć jeszcze duże problemy logistyczne, ograniczenia w transporcie, zamknięcie granic itd. Aktualnie, w wielu krajach jest dużo więcej chętnych na zakup złota niż fizycznych monet i sztabek, które mogliby nabyć. Rosnący popyt cały czas winduje więc cenę złota na kolejne poziomy.

Cena złota w Polsce windowana jest jeszcze dodatkowo przez trzeci czynnik – słabą pozycję krajowej waluty w stosunku do dolara.

Świat stoi obecnie w obliczu globalnej recesji, widmo dalszego wzrostu cen złota jest więc bardzo realne. Wycena złota (https://skup.zlota.pl/zloto-uzytkowe) w najbliższych tygodniach zależna będzie w dużej mierze od tego, czy główni producenci wznowią produkcję wyrobów menniczych oraz od stanu światowej gospodarki. Zdecydowana większość analityków rynku złota zgadza się jednak co do tego, że czekają nas dalsze wzrosty cen.

Cena złota w skupie

Cena złota w skupie rośnie oczywiście wraz ze światowymi kursami tego metalu. Musimy jednak pamiętać, że wiele punktów oferujących skup złota będzie proponowało zaniżone ceny. Tak jest najczęściej w przypadku takich placówek, jak lombardy, kantory, punkty jubilerskie itd. Dla tego rodzaju firm skup złota jest jedynie działalnością poboczną i marże są zazwyczaj dużo większe. W wielu przypadkach kurs złota będzie w takich punktach zaniżony nawet o kilkanaście procent. Dużo zależy również od postaci w jakiej posiadamy złoto. Na najwyższy kurs możemy liczyć w przypadku złota inwestycyjnego, czyli monet bulionowych lub sztabek. Tego rodzaju złoto najłatwiej sprzedać i najłatwiej potwierdzić jego autentyczność. Z niższym kursem musimy się liczyć, jeśli chcemy sprzedać tak zwany złom złota, czyli na przykład złotą biżuterię czy przedmioty użytkowe wykonane ze złota. Jeśli chcecie skorzystać z aktualnych wysokich cen i sprzedać posiadane złoto możemy polecić sprawdzony skup złota inwestycyjnego (jak skup złota inwestycyjnego skup.zlota.pl).

Źródło zdjęcia: stock.adobe.com
Autor: supparsorn

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności