Certyfikacja ISO – jak wygląda wdrożenie?

Polski rynek rozwija się prężnie i dynamicznie. Co rusz pojawiają się na nim nowe podmioty, które starają się osiągnąć możliwie jak najwyższą pozycję w swojej branży. Sposobów na zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw jest wiele. Jeśli jednak interesuje Cię jeden ze skuteczniejszych to, pomyśl o certyfikacji ISO. Jest ona efektem wdrożenia stosownych procedur a certyfikat stanowi dla klientów i kontrahentów, a także dla dostawców cenną informację o tym, że w danej firmie przywiązuje się wagę do realizacji najlepszych praktyk.

 

 

Etapy certyfikacji

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, w jaki sposób wdrożyć zapisy norm dotyczących jakości w swojej organizacji? Pierwszym i najważniejszym krokiem jest podjęcie stosownych decyzji w tej sprawie, z pełną świadomością wiążących się z całym przedsięwzięciem trudności (choćby ze zharmonizowaniem procesu produkcyjnego).

W dalszej kolejności należy dokładnie przeanalizować aktualnie wykorzystywane systemy zarządzania, porównując je ze standardami ISO, po to by stworzyć wewnątrzorganizacyjne procedury opisujące najważniejsze procesy wymagane przez daną normę. Oczywiście kolejnym krokiem jest ich wdrożenie. Tu bardzo ważne są szkolenia dla pracowników.

Na dalszym etapie postępowania przeprowadzany jest audyt wewnętrzny. W zależności od okoliczności może się tym zająć albo dedykowany zespół w przedsiębiorstwie ubiegającym się o certyfikat albo wybrana przez zarząd firma konsultingowa. Choć krok ten nie jest obowiązkowy w procedurze certyfikacyjnej, warto go zrealizować po to, aby poznać ewentualne braki i niedociągnięcia do wyeliminowania. Po wdrożeniu poprawek organizuje się właściwy audyt.

Później podpisuje się umowę z firmą certyfikującą, która dokonuje finalnego audytu, na podstawie którego przyznaje certyfikat lub nie.

Zasady przyznawania certyfikatu ISO

Należy mieć świadomość, że certyfikatu ISO nie uzyskuje się na zawsze, należy bowiem co jakiś czas potwierdzać zasadność jego posiadania. Dokonuje się tego podczas przeprowadzanych przynajmniej raz do roku audytów kontrolnych. Certyfikacja ISO uznawana jest przez podmioty ze wszystkich krajów europejskich. Więcej informacji na ten temat przeczytasz na stronie https://www.bureauveritas.pl/needs/certyfikacja-iso-9001.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności