lederboard

Chmura dla firm w praktyce. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) niesie ze sobą olbrzymie zmiany. Szczególnie odczuwalne są one w sektorze biznesowym. Żyjemy bowiem w czasach czwartej rewolucji przemysłowej, kiedy cyfryzacja i wirtualizacja procesów weszły na zupełnie nowy poziom. Jednym z elementów biorących udział w kształtowaniu się nowych procesów jest chmura dla firm. Czym jest chmura obliczeniowa? Jak tego typu rozwiązanie wpływa na funkcjonowanie i konkurencyjność przedsiębiorstwa?

 

 

Chmura obliczeniowa dla firm

Podstawowym procesem realizowanym przez każde przedsiębiorstwo jest gromadzenie i przetwarzanie danych, co aktualnie odbywa się także w sposób wirtualny. Jeszcze do niedawna firmy musiały używać w tym celu własnego zaplecza informatyczno-telekomunikacyjnego. Ten stan rzeczy zmieniła chmura obliczeniowa. Pozwoliła ona na przeniesienie ciężaru związanego z utrzymaniem infrastruktury ICT na zewnętrznego dostawcę.

W praktyce chmura dla firm obejmuje usługę, w której zakres wchodzi:

  • przestrzeń dyskowa,
  • moc obliczeniowa,
  • oprogramowanie,
  • wsparcie techniczne.

Podmioty, które realizują usługę chmury dla firm, dysponują zazwyczaj nowoczesnymi data center, w których znajdują się odpowiednio zabezpieczone serwery. Chmura dla firm może być wykorzystana do całkowitego przeniesienia procesów biznesowych do chmury lub częściowego, na przykład do tworzenia kopii bezpieczeństwa w chmurze.

Zalety rozwiązań chmurowych w biznesie

Dlaczego chmura dla firm jest rozwiązaniem, które wybiera coraz więcej przedsiębiorstw? Zalet przeniesienia procesów do chmury jest naprawdę wiele i należą do nich przede wszystkim:

  • Bezpieczeństwo – dane przechowywane na chmurze są w pełni bezpieczne. Znajdują się one w doskonale chronionych centrach danych. Natomiast transmisja danych odbywa się w sposób szyfrowany. Dane w chmurze są oddzielone od środowiska roboczego, co zapobiega ich utracie w wyniku ataku hakerskiego czy awarii sprzętu.
  • Skalowalność – usługa chmurowa jest niezwykle elastyczna, pozwala na dostosowanie zakresu i wielkości zasobów chmury do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa.
  • Dostępność – rozwiązania chmurowe pozwalają na korzystanie z baz danych czy aplikacji chmurowych z dowolnego miejsca i przy wykorzystaniu różnych urządzeń.
  • Automatyzacja – dostawcy usług chmurowych dbają o to, aby korzystanie z ich rozwiązań było proste, szybkie i efektywne. Oferują w tym celu wygodne panele kontrolne oraz automatyzację procesów, dzięki którym korzystanie z chmury jest intuicyjne i wygodne.
  • Optymalizacja kosztów – przeniesienie procesów i zasobów firmowych do chmury pozwala na znaczną optymalizację kosztów. Wynika to z możliwości rezygnacji ze serwerów lokalnych i kosztów związanych z utrzymaniem rozbudowanej infrastruktury ICT

Chmura dla firm jako rozwiązanie strategiczne

Wirtualizacja procesów biznesowych, popularyzacja pracy zdalnej i konieczność optymalizacji kosztów prowadzenia działalności zmuszają przedsiębiorców do szukania rozwiązań tanich, skalowalnych i w pełni dostosowanych do potrzeb firmy. Chmura dla firm jest w tym przypadku rozwiązaniem strategicznym, znacząco zwiększającym konkurencyjność przedsiębiorstwa. Umożliwia ona bowiem sprawne funkcjonowanie firmy bez konieczności inwestycji w nowoczesną infrastrukturę ICT przy możliwości korzystania z takiego zaplecza na zasadzie outsourcingu.

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności