Cięcie laserowe blach – na jaką technologię warto postawić?

Cięcie blachy laserem stanowi szybki i dokładny sposób obróbki. Chcąc uzyskać wysoką jakość, trzeba zastanowić się nad odpowiednim urządzeniem. Najczęściej stawia się na lasery CO2 oraz Fiber. Czym różnią się te rozwiązania? W latach 80. XX w. stosowano głównie lasery CO2. Obecnie w powszechnym użyciu są również lasery fibrowe. Co lepiej się sprawdza? Jaka technologia charakteryzuje się wyższą wydajnością?

 

 

Wszystko, co musisz wiedzieć o laserach CO2 oraz fibrowych

W laserze CO2 źródłem wiązki jest mieszanina gazów (dwutlenku węgla, azotu, helu). Laser Fiber wykorzystuje natomiast technologię światłowodową. Jego działanie bazuje na przeprowadzeniu wiązki przez włókno optyczne. Wytworzone w ten sposób promieniowanie pozwala na obróbkę blach o dowolnej powierzchni. Aktualnie korzysta z nich wiele firm, w tym https://stomilex.pl/.

Lasery Fiber charakteryzują się niższymi kosztami eksploatacyjnymi. Zużywają mniej energii w porównaniu do technologii CO2. Cechują się niską długością fali oraz wysoką gęstością energii. Dzięki temu działają wydajnie i precyzyjnie. Do ich zalet należy również stosunkowo cicha praca. Z kolei lasery CO2 odznaczają się brakiem ograniczeń w kwestii mocy minimalnej. Wykonawcy cenią je także za szeroki zasięg ogniskowej.

Cięcie laserowe blach – jakie technologie wybrać?

Laserów CO2 używa się do cięcia:

– tworzyw sztucznych i materiałów nieżelaznych,

– różnorodnych metali,

– grubych blach (nawet do 40 mm).

Urządzenia nie nadają się jednak do obróbki miedzi, aluminium oraz mosiądzu.

Lasery fibrowe stosuje się do obróbki:

– miedzi,

– mosiądzu,

– stali konstrukcyjnej,

– aluminium,

– stali kwasoodpornych.

Laserowe cięcie blachy – podsumowanie

Lasery Fiber wyróżniają się dużą dokładnością i wydajnością. Do ich zalet zaliczają się również niskie koszty eksploatacji. Dodatkowo urządzenia zużywają mniej energii elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji. Niezbędne jest usuwanie smarów i pyłków po skończonej pracy. Przestrzeganie zaleceń producenta pozwala na długoletnie użytkowanie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności