lederboard

Co sprawia, że złoto zyskuje na wartości?

Cena uncji złota osiągnęła dziś 1890 USD, czyli najwyższy poziom od czerwca 2021 r. Inwestorzy zdają się kierować kapitał w stronę bezpiecznej przystani m.in. w związku z obawami o zbrojną napaść Rosji na Ukrainę i potencjalnymi konsekwencjami tej agresji. Istnieją jednak także inne czynniki, które obecnie działają na korzyść złota.

 

Opublikowany wczoraj zapis z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej nie zawierał żadnych wskazówek na temat podwyżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych, co także mogło przyczynić się do wzrostu ceny złota. Prawdopodobieństwo marcowej podwyżki stóp procentowych spadło bowiem do 30 proc., jak wynika z wyceny kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych.

Mniejsze prawdopodobieństwo podniesienia poziomu stóp w USA i wzrost napięcia na wschodzie Europy może powodować zwiększony popyt inwestorów na amerykańskie obligacje. To z kolei może prowadzić do spadku rentowności, a w konsekwencji złoto może stawać się wtedy bardziej atrakcyjne. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA spadła dziś do 2 proc. Podczas poprzedniej sesji osiągnęła 30-miesięczny szczyt na poziomie 2,0645 proc.

Zawirowania na rynku ropy korzystne dla złota

Kolejnym czynnikiem potencjalnie wpływającym na ceny złota może być sytuacja na rynku ropy naftowej. Dziś cena baryłki ropy WTI zdaje się spadać do ok. 90 USD. Do czego mogły się przyczynić informacje, że porozumienie nuklearne z Iranem wydaje się dziś bliższe niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli do niego dojdzie, to USA mogą znieść sankcje z Iranu i dzięki temu wzrośnie prawdopodobnie podaż ropy na światowych rynkach, co może doprowadzić do obniżki cen.

W takim przypadku mogą zacząć spadać oczekiwania inflacyjne, jeśli ropa przestałaby drożeć. Spadek oczekiwań inflacyjnych może wpłynąć na zmniejszenie szans na tempo podwyżek stóp procentowych, a to z kolei może wpływać ponownie pozytywnie na złoto.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności