Co trzeci pracownik planuje zmienić zawód. Najchętniej zostałby programistą

29% polskich pracowników planuje się przebranżowić. Krakowska firma WEBCON postanowiła sprawdzić, w jakich zawodach Polacy widzieliby swoją przyszłość. Na czele rankingu „TOP10 zawodów z przyszłością” znalazł się programista, na którego wskazało 11% badanych. W tym fachu kuszą przede wszystkim wysokie wynagrodzenie (55%), możliwość pracy zdalnej (46%) i stabilność zatrudnienia (38%). Logistyk, specjalista energetyki odnawialnej, influencer i fizjoterapeuta to kolejne zawody, które Polacy oceniają jako najbardziej perspektywiczne.

 

Zmiana zawodu jest dziś jednym z najczęściej poruszanych tematów na świecie. W badaniu Korn Ferry „Future of work trends 2022: A new era of humanity” na wypalenie zawodowe wskazało 89% specjalistów, a 81% przyznaje, że czuje się teraz bardziej wypalona niż w momencie wybuchu pandemii. W Polsce sytuacja nie jest aż tak zła, ale mimo to, jak wykazuje badanie firmy WEBCON, aż 29% pracowników myśli o zmianie zawodu. Im młodszy pracownik, tym większa chęć na nowe wyzwania zawodowe. Ponad połowa osób w wieku 18-24 lata, czyli dopiero wchodzących na rynek pracy, już myśli o zmianie profesji, wśród ankietowanych od 25 do 34 r.ż. ten odsetek wyniósł 38%, a w grupie wiekowej 35-44 lata otwartych na zmianę wykonywanego zawodu jest 30% Polaków. Wśród pracowników w przedziale wiekowym 45-54 lata co czwarty wyraził taką opinię.

– Zmiana zawodu to nie lada wyzwanie. By podjąć dobrą decyzję, należy stale obserwować i analizować potrzeby rynku. Jednak wybór nowej profesji to zaledwie początek – przyszłego kandydata czekają bowiem kolejne kroki, takie jak przygotowanie teoretyczne czy odświeżenie swojego CV. Końcowym i najważniejszym etapem jest zaangażowanie włożone w naukę i zbieranie doświadczenia w nowej roli zawodowej. Obserwujemy coraz większą odwagę Polaków w kwestii przebranżowenia, a nasze badanie to potwierdza. Sami zauważamy duże zainteresowanie naszymi programami stażowymi oraz naszą ofertą doszkalającą, WEBCON Academy, w ramach której przygotowujemy do pracy przyszłych specjalistów chcących budować aplikacje w technologii low-code – mówi Joanna Banachowicz, Head of Marketing w firmie WEBCON.

Programista konkuruje z influencerem

Ranking „TOP10 zawodów z przyszłością” otwiera programista. 11% Polaków wybrałoby właśnie tę profesję. Numerem dwa (ex aequo po 6% wskazań) są logistyk oraz specjalista energetyki odnawialnej. Podium zamykają influencer i fizjoterapeuta z 5% wskazań dla każdej z odpowiedzi. W rankingu dalsze pozycje zajęli, z 4% odpowiedzi, specjalista cyberbezpieczeństwa oraz dietetyk. 3% ankietowanych wybrało przebranżowienie na analityka danych (big data), inżyniera automatyki i robotyki lub doradcę finansów osobistych. Krakowski WEBCON pytał Polaków o zmianę profesji w ramach puli zawodów, które w ogólnodostępnych badaniach i raportach uznawane są przez ekspertów rynku pracy za przyszłościowe. Połowa respondentów rozważających zmianę zawodu wskazała, że myśli o innej profesji niż te wymienione w badaniu.

Choć zawód programisty to faworyt panów i pań, to jednak częściej wskazywali na niego mężczyźni. U kobiet zdobył 9% wszystkich odpowiedzi, u panów 12%. Na drugim miejscu panie wskazały profesję fizjoterapeutki (8% wskazań), a na trzecim dietetyczki (7%); natomiast panowie w drugiej kolejności najchętniej zostaliby specjalistami energetyki odnawialnej (8%), a 6% z nich inżynierami automatyki i robotyki.

Ciekawe jest to, jakie zawody interesują poszczególne grupy wiekowe. Najmłodsi z respondentów ocenili, że najchętniej rozwijaliby się jako influencerzy, a w drugiej kolejności – programiści i fizjoterapeuci (odpowiednio 13%, 8% i 8% wskazań wśród pracowników od 18 do 24 r.ż.). W grupie 25-34 lata królują programista, logistyk i influencer (odpowiednio 15%, 7%, 7% wskazań). Kolejna grupa wiekowa wybrała ex aequo zawody programisty oraz specjalisty cyberbezpieczeństwa (po 8% wskazań u osób między 35 a 44 r.ż.).

Zarabiam dużo, pracuję skąd chcę

Dlaczego numerem jeden w rankingu zawodów z przyszłością został programista? Jak wynika z badania WEBCON, ponad połowa ankietowanych uważa, że największym plusem pracy programisty są wysokie zarobki (55%). Kolejnym wysoko ocenianym atutem jest możliwość pracy zdalnej (46%). Podium zamyka stabilność zatrudnienia i popyt na pracę (38%). Polacy doceniają także pracę w perspektywicznej branży (20%), ex aequo możliwość dokształcenia się oraz pracy zadaniowej (po 17%), pracę w międzynarodowym środowisku (12%), liczne benefity pozapłacowe, pracę dla renomowanych klientów (po 9%) oraz pracę w dobrze położonym, nowoczesnym biurowcu (6%).

 

 

– Programiści obchodzą swoje święto 13 września. To 256 dzień roku – a liczba ta jest szczególnie ważna dla świata IT, ponieważ reprezentuje wszystkie możliwe wartości jednego bajtu informacji w jego najpopularniejszej, 8-bitowej postaci. Z roku na rok przybywa w Polsce specjalistów zatrudnionych w sektorze IT. Z danych Eurostatu wynika, że pod koniec 2021 r. pracowało w nim 586 tys. osób, czyli o 6% więcej niż 2020 r. Warto jednak pamiętać, że w tej branży znajdą zatrudnienie nie tylko deweloperzy. Na rynku można zaobserwować też duży popyt na posady związane z zarządzaniem projektami IT czy komunikacją z klientami. W wielu organizacjach potrzebni są też autorzy tekstów technicznych, specjaliści do spraw bezpieczeństwa i HR. Branża IT ciągle się rozwija i tworzy nowe stanowiska, aby usprawnić swoje działania. Nieustanny rozwój sektora stanowi za to szansę dla wszystkich osób zainteresowanych pracą w perspektywicznej branży. Cieszymy się, że sami mamy możliwość przyczynić się do edukacji kolejnych specjalistów. W tym roku świętowaliśmy drugie urodziny naszej inicjatywy doszkalającej. Nasi eksperci przeszkolili już 600 osób w ramach programu WEBCON Academy – zaznacza Joanna Banachowicz z WEBCON.

Metodologia badania

Badanie zostało zrealizowane przez Panel Badawczy Ariadna na próbie 1063 Polaków. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Dane zostały zebrane w dniach 12 – 15 sierpnia 2022. Metoda: CAWI.
***

WEBCON jest największym polskim producentem oprogramowania low-code i jednym z największych dostawców systemów obiegów dokumentów w Polsce (pod względem przychodów za rok 2020 według zestawienia Computerworld TOP200). Od 2006 roku krakowska firma konsekwentnie realizuje strategię opartą na trzech filarach takich jak rozwój organiczny, ekspansja międzynarodowa i budowa kanału partnerskiego. Z flagowego produktu WEBCON BPS korzysta obecnie ponad 850 firm reprezentujących różne branże na 5 kontynentach. Wśród nich są m.in. Siemens Finance, Mitsubishi Electric, Tauron, LPP, Echo Investment, Intersport, Nowy Styl, Warbud, Pratt& Whitney Canada czy MAN. 120 pracowników WEBCON pracuje w głównej siedzibie w Krakowie oraz w oddziale w Seattle w USA. Firma dostarcza swoje rozwiązania bezpośrednio, poprzez własną sieć sprzedaży oraz rozwija międzynarodową sieć partnerską, która skupia ponad 70 integratorów systemów IT dostarczających aplikacje dla swoich klientów za pomocą platformy WEBCON BPS.

Funkcjonalność, wiarygodność i rozpoznawalność firmy potwierdzili analitycy globalnego rynku IT. WEBCON jako pierwszy polski dostawca pojawił się w raporcie agencji Forrester „Now Tech: Digital Process Automation, Q4 2021”, plasując się w międzynarodowym gronie 43 wiodących dostawców technologii do digitalizacji procesów biznesowych.
Więcej informacji o firmie: www.webcon.com/pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności