Coraz chętniej inwestujemy w mieszkania

Coraz częściej kupujemy mieszkania pod wynajem. Ulokowanie oszczędności w nieruchomościach jest uważane za pewną lokatę. Większość osób, które oferują najemcom przynajmniej jedno lokum, w przyszłości planuje zainwestować w kolejne.

 

Według danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, w poprzednim roku aż 51% inwestorów zdecydowało się na lokowanie kapitału właśnie w mieszkaniach. Nierzadko wolimy kupić kilka lokali – choćby niewielkich – niż jeden duży. Jak wskazuje raport REAS, 70% wszystkich mieszkań na wynajem to 1- i 2-pokojowe. Najczęściej nie przekraczają one powierzchni 40 metrów kwadratowych.

Co najważniejsze, na nowego nabywcę nie trzeba długo czekać. Niemal połowa respondentów twierdzi, że potrzebuje jedynie tygodnia na znalezienie najemcy. 94% uważa zaś, że poszukiwania nie przekroczą miesiąca. Popyt na mieszkania jest naprawdę duży – zwłaszcza w większych miastach, takich jak Wrocław, do których rokrocznie przyjeżdżają studenci i poszukujący pracy. To właśnie w stolicy Dolnego Śląska, a nie w Warszawie, najszybciej drożeją mieszkania. Sama perspektywa późniejszego sprzedania lokum wydaje się korzystna.

aranzacja

Mieszkanie kupione w celach inwestycyjnych to nie tylko możliwość zysku i bezpiecznego lokowania pieniędzy, lecz także alternatywa przyszłość: dla dzieci, wnuków czy na jesień życia. Wiele osób myśli o tym jako o źródle dodatkowego dochodu, np. na emeryturze.

Deweloperzy coraz częściej dostosowują się do potrzeb rynku. W ich ofercie nie brakuje mieszkań o metrażu do 50 metrów kwadratowych, nierzadko z zamkniętą kuchnią, dwiema łazienkami czy dwoma balkonami: takich, które idealnie nadają się pod wynajem na pokoje.

Dla przykładu, wrocławski deweloper WPBM “MÓJ DOM” S.A. wystartował na Facebooku z akcją #mieszkaniepodwynajem, w której co tydzień prezentuje jeden lokal, który potencjalnie nadaje się na zakup inwestycyjny. Atutami proponowanych nieruchomości są lokalizacja, metraż lub układ pomieszczeń. Za każdym razem prezentowany jest rzut mieszkania i jego charakterystyczne cechy. To korzystna opcja dla tych, którzy rozważają zakup inwestycyjny.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności