lederboard

Cyprian Chałupczak: Mieszkania w kamienicach są w dalszym ciągu produktem luksusowym

– Mieszkania w kamienicach są w dalszym ciągu produktem luksusowym. Wskazane wcześniej zalety tego typu nieruchomości, gdzie najważniejszą z nich jest lokalizacja, idą w parze z wyższą ceną, a to sprawia, że mieszkania te nie są dostępne dla każdego klienta. Taki zakup traktowany jest przez klientów premium jako inwestycja, która ma przynosić zysk z wynajmu, a w perspektywie lat – ze sprzedaży z zyskiem. – mówi Cyprian Chałupczak z Koneser Group. 

 

Swoją historię związaną z Krakowem zacząłeś tworzyć dopiero w momencie rozpoczęcia tu studiów. Czy pasja i zainteresowanie krakowskimi kamienicami pojawiła się w tym samym momencie?

Można powiedzieć, że moje zainteresowanie architekturą narodziło się dokładnie w momencie przekroczenia progu uczelni, na której studiowałem, a która w tamtych latach mieściła się w jednej z kamienic na krakowskim Kazimierzu. Ten rejon miasta bardzo szybko stał się moim ulubionym – wówczas było tu tylko kilka knajpek, a potencjał na rozwój był ogromny. Nawiasem mówiąc, nie pochodzę z Krakowa, stąd pewnie po części ogromne wrażenie, jakie wywarło nam mnie historyczne jego centrum. Choć większość budynków była wówczas w stanie opłakanym, nawet dla laika jasne było, że kwestią czasu jest ponowny wzrost zainteresowania zabytkowymi kamienicami na tym obszarze.

Praca nad zabytkowymi obiektami – zwłaszcza w mieście takim jak Kraków – nie jest chyba najłatwiejszym pomysłem na biznes…?

Faktycznie, wybór padł akurat na branżę nieruchomości, choć pomysłów, i to również tych naprawdę abstrakcyjnych miałem sporo (śmiech). Jak większość studentów na początku wynajmowałem mieszkanie, ale dość szybko zacząłem zastanawiać się nad tym, co zrobić, aby zainwestować i zarobić. W mojej najbliższej grupie znajomych było kilka osób, które stały się dla mnie inspiracją – z większym doświadczeniem w kwestii m.in. architektury i prawa. Tak narodził się pomysł na pierwsze wspólne inwestycje. Był to rok 2007, a my zaczęliśmy od zakupu pojedynczych lokali w kamienicy przy ul. Berka Joselewicza na krakowskim Kazimierzu, przeznaczonych do remontu. Następne były już całe kamienice.

Które z etapów rewitalizacji kamienic są najtrudniejsze?

Największych trudności dostarczają kwestie projektowe, uzyskanie niezbędnych pozwoleń, a także dostosowanie budynku do obecnych przepisów. Dodatkowo mogę wskazać także znalezienie odpowiednich ekip budowlanych. Gwarantujemy naszym Klientom najwyższą jakość wykończeń budynków, a więc wymagania względem fachowców przeprowadzających remont są naprawdę wysokie.

Na drugiej szali mamy moment odsłonięcia elewacji – efekt wizualny jest gigantyczny, a kamienica na nowo zaczyna cieszyć oczy przechodniów, oraz oddanie klatek schodowych i docenienie przez nowych mieszkańców nawet najmniejszych detali, takich jak klamki czy posadzka. To cieszy najbardziej.

Jakie są największe zalety mieszkań w odnowionych kamienicach?

Mieszkania w odnowionych kamienicach, oprócz niewątpliwych zalet architektonicznych takich jak wysokie okna i – ogólnie – wysokość pomieszczeń, dwuskrzydłowe drewniane drzwi czy oryginalne parkiety na podłogach, skrywają w sobie przede wszystkim wspaniałe historie gromadzone w ich murach przez lata. Często nasi Klienci pytają nas o to, kto mieszkał w danej kamienicy, jaka była jej funkcja, jak wygląda historia budynku. Kluczowa jest także lokalizacja – z racji swojego historycznego charakteru kamienice budowane były w sercach miast, tuż przy głównych szlakach komunikacyjnych i handlowych. W dzisiejszych czasach niewielka odległość od tętniącego życiem centrum to jeden z najważniejszych wskaźników, jakie brane są pod uwagę podczas podejmowania decyzji zakupowych.

Plac Na Groblach 19 - wizualizacja

W dobie budowania nowoczesnych apartamentowców, w których coraz częściej spotykamy m.in. strefy SPA dla mieszkańców czy sale zabaw dla dzieci, w gronie klientów premium kamienice są jednak nadal bardzo popularnym wyborem – jeśli nawet nie częstszym. Jak myślisz, dlaczego?

Mieszkania w kamienicach są w dalszym ciągu produktem luksusowym. Wskazane wcześniej zalety tego typu nieruchomości, gdzie najważniejszą z nich jest lokalizacja, idą w parze z wyższą ceną, a to sprawia, że mieszkania te nie są dostępne dla każdego klienta. Taki zakup traktowany jest przez klientów premium jako inwestycja, która ma przynosić zysk z wynajmu, a w perspektywie lat – ze sprzedaży z zyskiem. Czasem takie mieszkania to tzw. bazy wypadowe, z których Klienci korzystają wybierając się np. na urlop.

Praca przy tak złożonych projektach wymusza często wcielanie się także w inne role zawodowe. Jak wygląda to w branży nieruchomości? Bywasz psychologiem, prawnikiem, projektantem wnętrz…?

… A także mediatorem i doradcą inwestycyjnym (śmiech). Mocno utożsamiam się z naszym produktem i jeśli tylko doświadczenie, wyczucie wnętrza i przestrzeni pozwala mi zasugerować lepsze rozwiązanie, bardziej atrakcyjny podział powierzchni czy nawet pomysł na optymalizację kosztów inwestycji – robię to. Osobiście staram się zawsze patrzeć na dane zagadnienia dokładnie w taki sposób, jak robiłbym to gdybym sam kupował mieszkanie.

Jak widzisz przyszłość swoją i spółki Koneser Group w perspektywie kolejnych 10 lat?

W Krakowie wciąż znajduje się wiele pięknych kamienic, które wymagają remontu. Mam nadzieję, że ta dekada obfitować będzie w kolejne udane rewitalizacje oraz budowanie pozytywnych relacji z ludźmi podzielającymi naszą miłość do krakowskiej architektury.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności