Czarne chmury nad europejską gospodarką

Presja sprzedających na euro może prowadzić notowania głównej pary walutowej EUR/USD poniżej poziomu parytetu. W efekcie w czwartym tygodniu sierpnia 2022 r. możemy obserwować poziomy z końca 2002 r.

 

Najistotniejszym czynnikiem ryzyka dla euro wydają się obawy o recesję. Mogą się one zwiększać wraz z rosnącymi cenami energii elektrycznej i gazu ziemnego. Pogłębiający się w rezultacie kryzys energetyczny i nikłe perspektywy jego zażegnania mogą wpływać negatywnie na europejską walutę w oczach globalnych inwestorów.

Wspomniane ceny gazu ziemnego zdają się zbliżać do rekordowego poziomu 300 EUR za megawatogodzinę. Może być to konsekwencja zapowiedzi rosyjskiego giganta energetycznego Gazpromu, który zapowiada zamknięcie przepływu gazu przez Nord Stream 1 do Niemiec ze względu na prace konserwacyjne pod koniec sierpnia. Wcześniej przepływ gazu został ograniczony do 20 proc., ze względu na kłopoty z turbiną. Rekordy biją również ceny prądu w kontraktach na przyszły rok. W zaledwie kilkanaście miesięcy wzrosły one z 50 do 700 EUR.

Gospodarcze kłopoty strefy euro wydają się potwierdzać dane makroekonomiczne. Sierpniowy wskaźnik Global S&P PMI pokazał, że aktywność biznesowa w strefie euro zmniejszyła się drugi miesiąc z rzędu, choć w mniejszym stopniu, niż oczekiwano. Wskaźnik S&P Global Eurozone Composite PMI spadł w sierpniu do 49,2 z 49,9 w lipcu, powyżej oczekiwań rynkowych na poziomie 49 – wynika ze wstępnego odczytu. Najnowsze dane wskazują na drugi z rzędu spadek aktywności biznesowej w całej strefie euro po 16-miesięcznym okresie wzrostu. Ogólny spadek produkcji był ponownie napędzany przez skurczenie się sektora produkcyjnego, gdzie produkcja spadła trzeci miesiąc z rzędu – wynika z opublikowanych danych.

Niemcy odnotowały najostrzejszy spadek produkcji od czerwca 2020 r., a aktywność we Francji spadła po raz pierwszy od półtora roku. Inwestorzy oczekują teraz na jastrzębi wydźwięk czwartkowego sprawozdania z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego w sprawie polityki pieniężnej, ponieważ inflacja w strefie euro nadal wydaje się bić rekordy. Przypomnijmy, że w lipcu EBC zaskoczył, podnosząc stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Obecnie rynek może oczekiwać kolejnych dwóch podwyżek po 50 punktów bazowych na posiedzeniach we wrześniu i w październiku.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd.  (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

 

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności