lederboard

Czy kampanie e-mailowe mogą przynosić zysk dla Twojej firmy?

Nie ulega wątpliwości, że Internet zajmuje dzisiaj bardzo ważne miejsce w strategiach marketingowych firm. To świetny kanał, który daje praktycznie nieograniczone możliwości. Z pewnością zgodzisz się także, że e-mail marketing to narzędzie, które może służyć nie tylko do promocji, ale także do kontaktu z konsumentami. Jakie korzyści niesie ze sobą ta forma prowadzenia komunikacji?

 

Po pierwsze daje możliwość nawiązania i utrzymania stałego kontaktu z klientami oraz budowania pozytywnego wizerunku w ich oczach. A przede wszystkim pozwala na wzbudzenie zainteresowania oferowanymi produktami i usługami.

Wprowadzenie strategii e-mail marketingowej trzeba bardzo dobrze przemyśleć, szczególnie w przypadku firm, które dopiero budują swoją bazę kontaktów. Dobrze przygotowana baza oraz odpowiedni komunikat dają dużą szansę na dotarcie do potencjalnych klientów za jednym kliknięciem. Wymaga to jednak precyzyjnego zaplanowania całej kampanii – wybrania grupy docelowej, ustalenia celu, stworzenia chwytliwej kreacji i szaty graficznej. Warto zwrócić uwagę, że jest to jednak narzędzie, na które może pozwolić sobie wiele małych i średnich firm, które nie dysponują wielkimi budżetami marketingowymi, jak nie jedna korporacja.

Wdrożenie strategii e-mail marketingu wiąże się z dość niskimi kosztami, a jednocześnie daje możliwość generowania sporych przychodów.

Jakie są plusy kampanii e-mail marketingowych?

Szybkość realizacji kampanii

Bez wątpienia dużym plusem jest łatwość i szybkość zrealizowania kampanii mailingowych. Treści docierają praktycznie od razu do odbiorcy. Daje to możliwość dynamicznego reagowania na nowe, zmieniające się okoliczności. Analiza takiej kampanii także jest bardzo szybka, ponieważ mamy możliwość sprawdzenia na bieżąco, ile osób przeczytało wysłane wiadomości.

Segmentacja odbiorców

Drugą, bardzo ważną zaletą tego typu kampanii jest personalizacja treści, która trafiają do klientów. Dzięki różnym możliwościom targetowania bazy, przekaz możemy dostosować do konkretnego profilu i potrzeb klienta.

Niewielki koszt kampanii

W porównaniu z innymi kanałami do komunikacji marketingowej, działania podejmowane w ramach e-mail marketingu generują stosunkowo niskie koszty.

Mobilność

Praktycznie wszyscy korzystamy ze smartfonów. To właśnie na tych urządzeniach często sprawdzamy pocztę elektroniczną. Z tego względu kampanie mailingowe pozwalają na szybki i stały kontakt z klientem.

Zwiększenie sprzedaży i skuteczność

Nie ulega wątpliwości, że odpowiednio skonstruowana kampania e-mail marketingowa jest skutecznym kanałem dotarcia do odbiorców. Pozwala wygenerować większą sprzedaż.

Masowość

Ogromnym plusem jest to, że prowadząc działania mailingowe, możesz dotrzeć do bardzo dużej liczby potencjalnych klientów bez względu na ich lokalizację i strefę czasową.

Co jest niezbędne w systemie do masowej wysyłki e-maili:

• Bogaty wybór profesjonalnych szablonów

Bardzo ważny jest wygląd e-maila. Nie masz swojego grafika? Nie przejmuj się i skorzystaj z gotowych szablonów. Zostały one stworzone przez osoby, które świetnie się na tym znają. Możesz wybrać pasujący Ci układ, wersję kolorystyczną i wiele innych elementów.

• Zarządzaj jakością danych

Uzupełnienie imion na podstawie adresu e-mail, rozpoznanie płci po imieniu, dodanie miast według kodu pocztowego, to tylko kilka możliwości budowania bazy kontaktów. Automatycznie zweryfikuj też poprawność adresów pocztowych.

• Raportowanie

Ważne jest kontrolowanie wskaźnika konwersji, którego analiza może przynieść Ci wiele korzyści. Weź pod uwagę jak m.in. wskaźnik otwarć, mierzenia klików za pomocą Linków, sprawdzanie geolokalizacji. Możliwe jest również wyciągnięcie adresów mailowych osób, które nie otworzyły wiadomości, aby przeprowadzić do nich ponowną wysyłkę.

• Kody kreskowe i QR

Możesz przesyłać indywidualne kody kreskowe i kody QR wraz z informacją na przykład o kodzie rabatowym, adresie strony internetowej, czy z danymi kontaktowymi. Taka funkcja ułatwia prowadzenie konkursów i akcji sprzedażowych.

• Integracja z Google Analytics

Zbadaj wskaźnik konwersji. Śledź dane na czytelnych wykresach wygenerowanych przez Google Analytics.
Możesz kierować ruch na dedykowaną stronę www. Wszystko po to, by zbierać dane potencjalnych klientów i wzbudzać ich zainteresowanie oferowanymi usługami i produktami.

• Targetowanie

Istotne jest dobranie grupy odbiorców wiadomości pod kątem takich elementów, jak: miejsce zamieszkania, wiek, zainteresowania. Bazy danych mogą być targetowane pod kątem płci, wiek, czy miejsce zamieszkania.

• Spam test

Zdecydowanie warto wykorzystać funkcje, które dopilnują, aby wiadomości nie zostały uznane za spam. Prowadzą one analizę grafiki i treści wiadomości.
Nie da się ukryć, że dzisiejsza dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość wymusza na przedsiębiorcach stosowanie nowych rozwiązań. Muszą oni podążać za nowościami związanymi z reklamą i marketingiem. Internet to miejsce, które daje ogromne możliwości przedsiębiorcom. Mimo, że kampanie mailingowe są od wielu lat częścią działań marketingowych, to obecnie ich możliwości są znacznie większe niż jeszcze kilka lat temu. Kampanie e-mailowe to coś, co powinien wdrożyć do firmy każdy przedsiębiorca. Warto jednak pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad, takich jak na przykład: nie spamować, czy też przetwarzać dane osobowe zgodnie z RODO.

Autor: Karolina Prusaczyk

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności