Czy to już koniec dobrej passy dolara?

Bieżący tydzień może się zakończyć spadkiem wartości dolara. Wcześniej amerykańska waluta rosła przez sześć tygodni z rzędu, osiągając najwyższy poziom od 20 lat, co odciskało swoje piętno na innych rynkach.

 

Notowania dolara oraz indeksów giełdowych, obligacji, złota, srebra czy kryptowalut, dość jasno wskazują na korelację. Gdy umacniała się amerykańska waluta, inne instrumenty finansowe taniały, a sześć minionych tygodni przyniosło kapitulację każdego rynku rozliczanego w USD. Obecnie jednak passa dolara może zostać przerwana.

Cykl podwyżek stóp procentowych traci moc oddziaływania?

Systematyczne umacnianie się USD mogło się wiązać zarówno z oczekiwaniami na podwyżki stóp procentowych w USA, jak i pogorszeniem sentymentu inwestorów względem ryzykownych aktywów, na co wpłynęła rozpętana przez Rosję wojna z Ukrainą.

I chociaż cykl podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych zaczął się ledwie w marcu br., a najistotniejsze ruchu mogą być jeszcze przed nami, to inwestorzy mogli już w pełni zdyskontować jego wpływ na rynek.

Inwestorzy zaczynają wyceniać łagodzenie polityki finansowej

W pewnym momencie rentowności 10-letnich obligacji USA przekroczyły 3,1 proc. Tymczasem stopy procentowe w USA mają wzrosnąć do 3,00-3,25 proc. Wydaje się to o tyle istotne, że w ujęciu historycznym rentowności obligacji 10-letnich najpierw rosły – w myśl zasady, że rynek dyskontuje przyszłość – do progu, do którego następnie wzrastała stopa funduszy federalnych.

Jeśli zatem obecnie rynek znajduje się już w punkcie, gdy ceny obligacji uwzględniają pełny cykl podwyżek stóp procentowych, kolejnym krokiem może być wycena łagodzenia polityki monetarnej w USA. To z kolei otwiera drogę do zwrotu notowań innych aktywów. I wydaje się, że właśnie dzięki temu obserwujemy obecnie odbicie cen szlachetnych kruszców czy kryptowalut, a rentowności obligacji w przypadku amerykańskich „10-latek” wracają poniżej poziomu 3 proc.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności