lederboard

Czy umysł można zhakować?

Na to pytanie będzie próbował odpowiedzieć Łukasz Płoszajski podczas swoich show pt. „Haker Umysłu”. Czy każdy może zostać mentalistą? Czy to dar, czy wiedza nabyta?

 

 

 

Ilona Adamska: Mówisz o sobie aktor, haker umysłu, mentalista? Które z tych określeń jest Ci dziś najbliższe?

Łukasz Płoszajski: Muszę przyznać, że czasami sam się sobie dziwię, ale jakoś godzę wszystkie swoje zobowiązania zawodowe. Tydzień na szczęście ma 7 dni, jednak rzadko kiedy zdarza mi się mieć wolny dzień, bo albo jestem na planie serialu, albo występuję w spektaklach teatralnych po całej Polsce, albo daję gdzieś pokaz mojego show Haker Umysłu. Można powiedzieć, że stoję na trzech nogach i każdą z nich obdarzam równym uczuciem, bo każda z nich jest spełnieniem moich marzeń.

Słowo „haker” kojarzy się z czymś negatywnym. Budzi raczej niepokój… Jesteś włamywaczem do ludzkich umysłów? Powinniśmy się Ciebie bać?

W języku polskim nie ma dobrego określenia mojej profesji, dlatego wymyśliłem nazwę Haker Umysłu. Wydaje mi się, że wzbudza ono ciekawość i pytanie: jak to, to można się włamać do umysłu? Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wszyscy żyjemy w pułapkach naszych umysłów i to, kim jesteśmy, jak się zachowujemy, jakie przejawiamy poglądy, co kochamy i za co jesteśmy w stanie oddać życie, dosłownie wszystko jest niczym innym jak programem zapisanym w naszej głowie, który bez przerwy steruje nami, pozostawiając nam złudzenie wolnej woli. Nie ma powodu, żeby się mnie bać. Jedyne, co prezentuję ludziom, to jak można kontrolować ludzki umysł, chcąc zmusić do refleksji i lepszego zrozumienia zarówno samych siebie, jak i drugiego człowieka, a przy okazji dostarczyć niesamowitych przeżyć, bo to one powinny być esencją każdej rozrywki

Czy czytanie w ludzkich myślach to dar, z którym się urodziłeś? Czy jednak spędziłeś trochę czasu nad tym, żeby się tego nauczyć?

Mógłbym mówić, że to dar i ludzie by w to uwierzyli, bo ludzie są w stanie uwierzyć dosłownie we wszystko, jednak nie ma na tym świecie ani jednego człowieka, który by taki dar posiadał. Wszystkie umiejętności, którymi się posługuję, to wiedza wyuczona i na mojej stronie internetowej znajduje się obszerna biblioteka na ten temat. Mnie ta nauka zajęła już ponad 15 lat, a wszystko zaczęło się od książki profesora Cialdini „Wywieranie wpływu na ludzi”.

Czy każdy z nas może zostać mentalistą? Trzeba mieć do tego specjalne predyspozycje? 

Nie wydaje mi się, żeby każdy mógł zostać mentalistą, ale każdy z pewnością może zacząć studia nad ludzką psychiką. Osobę, która chciałaby zacząć to zgłębiać, z całą pewnością powinna cechować wrażliwość, spostrzegawczość, racjonalizm, sceptycyzm i wielka cierpliwość.

Co takiego fascynującego jest w ludzkim umyśle, że postanowiłeś poświęcić temu sporą część swojego zawodowego życia? 

Dla mnie w ludziach nie ma nic bardziej fascynującego niż umysł, bo nasz umysł to my sami. Często zastanawiałem się, jak to jest możliwe, że wychowywaliśmy się na tym samym podwórku, chodziliśmy do tej samej szkoły, oglądaliśmy tę samą telewizję, a nasze poglądy są tak różne? Dlaczego tak ciężko wyleczyć się z nieszczęśliwej miłości lub wyjść z jakiegoś nałogu? Jak rozpoznać kłamcę i dlaczego tak łatwo nas przekonać do pseudonauki lub przeróżnych wierzeń religijnych i przesądów? Czy można śnić prorocze sny i dlaczego tak łatwo ulegamy sugestiom, złudzeniom lub jesteśmy wręcz przekonani, że musi być coś więcej? Studia nad ludzkim umysłem dały odpowiedź na każde z tych pytań w dodatku podparte dowodami, a nie domysłami.

Jak fachowo zdefiniować mentalizm? Czy ma on coś wspólnego z hipnozą?

Mentalista to ktoś, kto potrafi czytać myśli drugiego człowieka i kontrolować jego umysł. To chyba najlepiej i najkrócej nazywa to, czym się zajmuje. To również forma rozrywki, która jest nieporównywalna z niczym innym. Hipnoza może być oczywiście jej częścią, bo to także niezwykły fenomen ludzkiego umysłu. Szkoda, że tak niedobrze robione programy telewizyjne jak właśnie nadawany niedawno w polskiej telewizji cykl „Hipnoza” zbudował w odbiorcach kolejne złe przekonanie o tym fenomenie. Warto wspomnieć, że oprócz niesamowitej wartości rozrywkowej, hipnoza to także fantastyczne narzędzie w rękach psychoterapeutów, lekarzy, sportowców i wszystkich tych, którzy chcą swoje życie zmienić na lepsze.

5 kwietnia w Teatrze Palladium w Warszawie odbędzie się premiera wyjątkowego show z czynnym udziałem widzów „Haker Umysłu”. Zdradzisz coś więcej na ten temat?

Takiej rozrywki dotąd w Polsce nie było. Wyobraź sobie, że uczestniczysz w show podczas, którego ktoś czyta ci w myślach, przewiduje twoje decyzje lub nagle okazuje się, że sama odkrywasz w sobie zdolność jasnowidzenia. Myślę, że wszyscy widzowie nie dość, że będą się świetnie bawić, odkryją również, jaki potencjał drzemie w ludzkim umyśle. Każdy będzie miał szansę wejść do mnie na scenę, ponieważ uczestnicy kolejnych moich eksperymentów będą losowani z widowni i to widownia będzie przeprowadzać to losowanie, tak aby nikt nie miał złudzeń, że ktokolwiek mógłby być podstawiony i to widownia tak naprawdę będzie głównym bohaterem tego widowiska, a nie ja.

Jak można zdobyć bilety na Twoje show?

Bilety są jeszcze dostępne na popularnych serwisach biletowych oraz na stronie Teatru Palladium, w którym odbędzie się moje show jak również na stronie wydarzenia www.hakerumyslu.pl, gdzie znajduje się bardzo wiele informacji na temat widowiska, jak również opinie ludzi, którzy już uczestniczyli w moich pokazach na żywo.

Z pewnością robisz dziś rozrywkę i show, jakiego dawno nie było w Polsce. Zupełnie nowa jakość. Ciężko jest Ci się z tym przebić? Jesteśmy na taką formę rozrywki gotowi? Chętni?

To będzie show, jakiego nikt przede mną w Polsce nie zrobił i to prawda, że tworzę właśnie zupełnie nową jakość rozrywki. Czy jesteśmy na to gotowi? Wydaje mi się, że wszyscy są gotowi na to, by być zaskakiwanym, wprawionym w dobry humor, a jednocześnie zdumienie. Na świecie taka rozrywka jest tak popularna, że Teatry wypełnione są po brzegi ludźmi, bo żadna inna rozrywka nie zapewnia takich emocji. Jeśli chcesz przeżyć coś naprawdę niezwykłego, show „Haker Umysłu” jest właśnie dla ciebie.

Czy otwierasz się też na świat biznesu? Można Cię zaprosić z występem np. na wyjazd integracyjny dla pracowników firmy? Na kongres, szkolenie? 

Przez 3 ostatnie lata tak pracowałem dla największych polskich firm i wciąż pojawiają się kolejne zaproszenia do współpracy. Na mojej stronie internetowej www.lukaszploszajski.pl można wysłuchać wiele opinii wielu moich klientów, a jednocześnie widzów i uczestników mojego show. Często te pokazy łączę także ze szkoleniem np. komunikacji niewerbalnej lub mowy ciała i muszę przyznać, że wszystkich bardzo to ciekawi, ile informacji zdradza nasze zachowanie lub ubiór. Zawsze też na sali pojawia się jakiś sceptyk i zawsze taką osobę zapraszam do mnie na scenę.

Plany na rok 2020? 

Wystąpić z show „Haker Umysłu” w każdym polskim mieście, a później przygotować kolejne show. Moja głowa jest pełna pomysłów i marzeń, które chcę zrealizować.

Rozmawiała Ilona Adamska

OBEJRZYJ:

https://www.youtube.com/watch?v=Uo0qT5IXgFU&feature=youtu.be&fbclid=IwAR27sSAM6R4bnc5batQQbpGWOSfj1es_jbR_FfynlrxxW0Z9n6H4ssJ8s5Y

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności