Czy warto kupować części samochodowe w internecie – garść porad

Z roku na rok zakupy przez internet zyskują popularność nie tylko na świecie, ale także w naszym kraju. Nie inaczej jest w przypadku handlu częściami samochodowymi. Coraz więcej kierowców decyduje się na zakup części samochodowych w sieci. Kuszą ich znaczne różnice w cenach części oferowanych w sklepach internetowych, a tymi ze sklepów stacjonarnych albo serwisów samochodowych. Nie do przecenienia jest tez wygoda takich zakupów, Kto z nas ma czas na jeżdżenie po mieście i szukanie niezbędnych części?

 

Często popełnianym błędem przez niedoświadczonych kupujących jest kierowanie się niską ceną, jako głównym kryterium przy wyborze miejsca zakupu. Aby być w pełni zadowolonym z transakcji i nie paść ofiarą nieuczciwego sprzedawcy trzeba zwrócić uwagę również na inne aspekty. Oto kilka porad czym warto kierować się przy zakupach części samochodowych przez internet.

Jakość zamawianych części zamiennych

Wybierać warto przede wszystkim z oferty uznanych na rynku firm. Markowe części gwarantują odpowiednią jakość wykonania oraz wytrzymałość dlatego warto zwrócić uwagę na ofertę znanych producentów części samochodowych. Rynek zalany jest częściami o niskiej cenie i jakości, stąd łatwo popełnić błąd kupując część niewiadomego pochodzenia. Jeżeli nie mamy rozeznania, można popytać się wśród bardziej zorientowanych znajomych, poczytać fora internetowe. W sprzedaży jest wiele produktów od renomowanych dostawców, dlatego możemy przedstawić niektórych z nich:

  • ATE – niemiecki producent tarcz i klocków hamulcowych, pomp i szczęk hamulcowych. Jeden ze starszych i bardziej uznanych producentów układów hamulcowych w Europie
  • Nissens – duński producent chłodnic wody, skraplaczy klimatyzacji, nagrzewnic, sprężarek klimatyzacji
  • INA – to głównie rozrządy, paski wieloklinowe, rolki napinające i prowadzące, popychacze zaworowe, czyli wszystko co związane z silnikiem
  • LUK – amortyzatory, sprzęgła, koła dwumasowe, marka zwiżana z opisywaną wcześniej INA
  • FAG – następny brand powiązany z Luk i INA, dostarcza łożyska i piasty koła,
  • Valeo to klocki i tarcze hamulcowe, chłodnice wody, elektronika samochodowa.

To tylko mały wycinek z rzeszy dobrych  producentów części zamiennych dostępnych na naszym rynku. Wszystko oczywiście jest uzależnione jakiej konkretnie części szukamy i czy znajduje się ona w ofercie u wybranego dostawcy.

Wybór wiarygodnego i rzetelnego sprzedawcy

Kolejną bardzo istotną rzeczą jest wybór zaufanego sprzedawcy. Przed zakupem warto sprawdzić opinie klientów o danym sklepie internetowym. Opinie takie można znaleźć na portalach z opiniami. Także samo Google dostarcza usługę opinii o danej firmie. Wiarygodności dodaje także długa obecność na rynku oraz szerokość oferty. Dobry sprzedawca pomoże w odpowiednim dobraniu części do naszego samochodu, zaoferuje sprawdzonych dostawców. Ważne z punktu widzenia klienta są również opcje możliwości dostawy zamówionych części samochodowych. Na co warto od początku zwrócić uwagę, to żeby przede wszystkim odbyła się ona z Polski. Dostawa z zagranicy jest droższa, trwa znacznie dłużej oraz istnieje większe ryzyko niedostarczenia przesyłki. W przypadku zwrotu po zakupie źle dobranej części, kupujący ponosi także znaczne koszty odesłaia jeżeli paczka musi być wysłana do innego kraju. Istotne jest również to, czy dany sklep oferuje wiele rodzajów płatności, a w szczególności płatność za pobraniem. Taka forma płatności umożliwia sprawdzenie zawartości paczki przed zapłatą i uniknięcie kupowania kota w worku. Nie mniej wygodne są płatności elektroniczne, dokonywane przez znane portale płatnicze, np. przelewy24.pl. PayU, PayPal…

2020-01-08 12-09-50.jpg

Kupowanie tylko nowych części zamiennych

Najbezpieczniejszym wyborem jest także kupno fabrycznie nowych części samochodowych. W przypadku części używanych wzrasta ryzyko takiego zakupu. Oprócz tego, że ich stan może być gorszy od tego opisywanego przez sprzedawcę to w przypadku gdy pochodzą one z kradzieży, możemy nieumyślnie stać się paserami i ponieść z tego powodu wszelkie konsekwencje. Wbrew temu co się myśli, takie przypadki wcale nie są odosobnione.

„W ostatnich latach zauważamy wzrost świadomości kupujących… ” mówi w rozmowie z nami kierownik obsługi sklepu internetowego e-autoparts.pl. „znakomita większość z nich nie kieruje się już tylko niską ceną, ale zwraca również uwagę na jakość zamówionych części ,renomę sprzedawcy oraz szybkość przesyłki.”

Podsumowując, ważne abyśmy przy zakupach części samochodowych w internecie zachowali szczególną czujność. Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik ułatwi Wam dokonywanie rozsądnych wyborów.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności