lederboard

Czym jest body leasing i dlaczego warto z niego korzystać?

Zdarzają się sytuacje, podczas których firma w celu realizacji danego projektu, potrzebuje wyspecjalizowanego w danej dziedzinie pracownika. Na dłuższą metę jednak, zatrudnianie go może okazać się bardzo obciążające i nieopłacalne. Utrzymywanie go pozbawia firmę części przychodów, a i z drugiej perspektywy, mocno ogranicza rozwój personalny.

 

 

Z tego względu, wymyślono konkretną usługę i nazwano ją body leasingiem. Jest to określenie nieco niezrozumiałe, jednak w ogólnym rozrachunku łatwe do pojęcia.

Body leasing – czym tak naprawdę jest?

Z wcześniejszego wstępu można się już domyślać, na czym konkretnie polega ta usługa. Głównym celem body leasingu jest zatrudnienie pracownika w formie wypożyczenia na czas bliżej nieokreślony. Często pojęcie to jest mylone z outsourcingiem, jednak obie te formy są od siebie bardzo dalekie. Outsourcing polega na wykonaniu konkretnej usługi, zleconej przy użyciu konkretnych wytycznych. Tak zwana firma zewnętrzna działa wtedy u siebie i ma określony termin na wykonanie zadania. Body leasingiem nazywamy natomiast wynajęcie pracownika lub kilku pracowników do siebie do firmy. Mamy wtedy za zadanie zapewnić im biuro i zadbać o atmosferę wewnątrz. Przez jakiś czas osoba zatrudniona będzie należeć do naszego zespołu, aż do momentu uzyskania wspólnego celu.

Jakie zalety ma taka forma pozyskania pracownika?

Okazuje się, że body leasing jest często wykorzystywaną formą zatrudniania pracowników. Często zdarza się, że potrzebny jest w firmie ktoś, kto zajmie się czynnością, którą należy wykonać jednorazowo. Pierwszą, nasuwającą się zaletą jest brak konieczności utrzymywania i rozliczania takiego pracownika. Płatność odbywa się jak za usługę, a sam pracownik wszystko opłaca sobie indywidualnie.

Dość kluczową cechą jest również brak konieczności tworzenia procesu rekrutacyjnego. Organizacja takiego przedsięwzięcia wymaga zazwyczaj sporo czasu, a i tak nie wiadomo, czy uda się kogokolwiek znaleźć. W przypadku body leasingu, dostajemy od razu pracownika z doświadczeniem, długim stażem i odpowiednimi umiejętnościami. Za wynajem pracownika płacimy mniej niż za outsourcing. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju inwestycja, która zwróci się po czasie.

Gdzie najczęściej napotkamy na body leasing?

Bez żadnego zastanowienia możemy powiedzieć, że z body leasingiem najczęściej kojarzona jest branża IT. To właśnie w tym zakresie przeważnie pojawiają się oferty. Można posłużyć się oczywiście przykładem. Uznajmy, że tworzymy jakąś aplikację. Nasza firma nie ma działu zajmującego się pisaniem skryptów w jednym z języków programowania, a takowy jest niezwłocznie potrzebny. W ten sposób, zamiast powiększać liczbę pracowników, możliwe jest uzyskanie specjalisty poprzez jego wynajem.

Informatyka nie jest natomiast jedyną branżą, w której występuje to zjawisko. Udostępnienie pracownika jest spotykane chociażby w energetyce, automatyce bądź zakładach produkcyjnych, gdzie potrzebne jest niekiedy wykonanie swego rodzaju szablonu czy oprogramowania.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności