lederboard

Czym jest faktoring i kto z niego korzysta?

Zarządzanie płynnością finansową jest jednym z najważniejszych elementów prowadzenia działalności. Jeśli nie będziesz mógł regulować zobowiązań na bieżąco, w skrajnym przypadku może doprowadzić cię to do bankructwa. Sprawdź, jak skutecznie zarządzać płynnością finansową w firmie.

 

Utrata płynności finansowej zmusza przedsiębiorców do sięgania po różne instrumenty – w tym m.in. kredyty. Zamiast jednak wiązać się z bankiem, możesz zdecydować się na faktoring. Dzięki uzyskanym w ten sposób pieniądzom firma ma podstawy do dalszego funkcjonowania, niezbędne środki na inwestycje, a w konsekwencji – na dalszy rozwój.

Jak działa faktoring?

Faktoring to usługa finansowa, która polega na przekazaniu przez przedsiębiorcę praw do nieprzeterminowanych należności firmie faktoringowej. Decydując się na skorzystanie z takiego rozwiązania, nie musisz czekać na opłacenie faktury przez kontrahenta, gdyż należność pomniejszoną o koszt usługi niemalże natychmiast wypłaci ci faktor (w ramach przyznanego wcześniej limitu faktoringowego). Cała procedura może potrwać zaledwie 5 minut, a do tego wszystko załatwisz online.

Czy twój kontrahent zostanie poinformowany o tym fakcie? Wszystko zależy od rodzaju usługi, na który się zdecydujesz. Jeśli skorzystasz z faktoringu jawnego, który jest najpopularniejszy, twój klient szybko dowie się o cesji wierzytelności, ponieważ otrzyma od firmy faktoringowej specjalny numer konta, na który będzie musiał przelać kwotę widoczną na fakturze. Możesz jednak zdecydować się na tzw. faktoring cichy, czyli cesję wierzytelności bez informowania o tym fakcie kontrahenta. W tym przypadku, po opłaceniu przez niego faktury, to ty rozliczysz się z faktorem.

Faktoring cichy, z którego można skorzystać np. na stronie https://nfg.pl/, nie jest jeszcze tak popularny jak jawny, ale niewątpliwie posiada wiele istotnych zalet:

  • pozwala podtrzymać pozytywne relacje z klientami,
  • umożliwia zachowanie płynności finansowej,
  • pomaga w zbudowaniu rzetelnej marki,
  • daje gwarancję dyskrecji,
  • ułatwia dokonywanie nowych inwestycji, dzięki wolnej gotówce.

Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że jest nieco droższym rozwiązaniem, a dodatkowo wymaga dokonania przez firmę faktoringową oceny wypłacalności faktoranta.

Kto korzysta z usług firm faktoringowych?

Faktoring to jedno z najskuteczniejszych narzędzi do zarządzania płynnością finansową. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie wystawia się faktury z odroczonym terminem płatności, m.in. w branżach transportowej i budowlanej. To usługa szczególnie przydatna tym przedsiębiorcom, którzy za swoje usługi czy towary rozliczają się w dłuższych terminach – tak jak freelancerzy, którzy pracują dla dużych korporacji.

By móc kontynuować działalność i wywiązywać się z warunków zapisanych w kontraktach, zarówno mikroprzedsiębiorcy, jak i małe oraz średnie firmy mogą korzystać z refinansowania faktur. Dzięki temu szybko i bez zbędnych formalności otrzymują środki niezbędne do pokrycia bieżących zobowiązań.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności