Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

Zdjęcie karty kredytowej w mediach społecznościowych Ryzyko kradzieży tożsamości i naruszenie prywatności

W dobie powszechnej cyfryzacji i dominacji mediów społecznościowych, wiele osób chętnie dzieli się szczegółami ze swojego codziennego życia. Platformy takie jak Facebook, Instagram czy...
Strona głównaRozmaitościCzym jest fotografia biurowa i jaką pełni rolę w marketingu?

Czym jest fotografia biurowa i jaką pełni rolę w marketingu?

Fotografia biurowa przestrzeni użytkowych jest wyjątkowym rodzajem fotografii produktowej. Ma zupełnie odmienne wymagania niż inne produkty. Szerokokątny obiektyw, wygodny statyw i do dzieła. Od kilku lat fotografujemy przestrzenie biurowe Chillispaces.com. Sesje zawsze są przyjemnością, związaną z obcowaniem w cudownych wnętrzach, ale i każdorazowo są kolejnym wyzwaniem. Czym jest fotografia biurowa? Jak przygotować wnętrza do sesji zdjęciowej? Dlaczego dobór kadrów ma znaczenie w skutecznym marketingu?

 

 

Z czym musimy się mierzyć?

Po pierwsze powinniśmy przekazać klimat pomieszczeń, jaki chciał nadać im architekt. Wydobycie tego, co zaplanował, począwszy od wizji całości, a skończywszy na drobnych detalach, których na pierwszy rzut oka nie widać, to masz cel.

Drugim, ale równie ważnym założeniem jest fakt, że fotografia biurowa ma sprawić, aby odbiorca poczuł, że chce tam być, że to miejsce jest dla niego przyjemne. Jak to osiągnąć? Jest kilka podstawowych zasad, od których zaczynamy pracę. Finalnie to samo wnętrze narzuca nam plan działania. Podpowiada nam ono, co ma w sobie najlepszego, co należy wyeksponować, a co ukryć.

Przestrzeń – Jak przygotować wnętrza?

Zanim wciśniemy spust migawki, oceniamy krytycznym okiem wnętrze, które będziemy fotografować. Zazwyczaj są one już uporządkowane i przygotowane. Jednak zawsze jest coś, co należy poprawić, usunąć lub dołożyć dla lepszego efektu. Powinno być czysto, schludnie, ale też przyjemnie i ciekawie. Nawet zapach świeżo zaparzonej kawy da się uchwycić na zdjęciach.

W naszej pracy zwracamy uwagę na detale tj. wijące się pod stołem kable, kosze na śmieci czy pozostawione szklanki na stołach. Istotne są również równo stojące krzesła czy monitory. Każdy drobny szczegół – krzywo wiszące żaluzje czy ramki na ścianie mają ogromne znaczenie i mocno wpływa na efekt końcowy. Dlatego porządkowanie kadru to pierwszy etap pracy w fotografii biurowej. Wszystko, co może rozpraszać odbiorcę, powinno być usunięte. Jeśli nie jest to możliwe, mamy kilka sposobów na sprawienie, aby rzeczy stały się praktycznie niewidoczne. Czasem wystarczy inne ustawienie aparatu i kable „znikają” za drzwiami czy pod biurkiem. Wystarczy przesunąć doniczkę z kwiatkiem tak, aby zasłonić niepożądany element. W ostateczności można tak dobrać głębię ostrości, aby to, co nieistotne, było rozmyte i nie rzucało się w oczy.

Czas – Kiedy robić zdjęcia?

Fotografowane biura pracują głównie w dzień, ale również w długie, ciemne, zimowe wieczory. Przede wszystkim wnętrza powinny wyglądać na jasne, przystosowane do pracy o każdej porze. Fotografowanie w słoneczny dzień pozwoli uchwycić grę światła i cieni wpadających przez okno. Nada to swoisty charakter pomieszczeniom. Fotografowanie wieczorową porą odda efekt wieczornego chilloutu. Umożliwi to pokazanie, jak zaprojektowane jest oświetlenie w zależności od stref i funkcji poszczególnych pomieszczeń.

Światło – Jak odwzorować kolory?

W przestrzeni biurowej mamy różnorodne źródła światła. Sztuczne, z energooszczędnej żarówki, światło dzienne, wpadające przez okno, światła lampek biurkowych czy światło z korytarza. Wszystko miesza się ze sobą. W jaki sposób otrzymać prawidłowo odwzorowane kolory? Nie ma jednej prostej odpowiedzi.

Trzeba zdecydować, które ze źródeł ma być nadrzędne. Zazwyczaj będzie to źródło najsilniejsze i pod jego kątem należy ustawić ekspozycję oraz balans bieli. Reszta to elementy wprowadzające nastrój. Czasem można użyć lamp błyskowych lub wykorzystać dodatkowo światło odbite.

Różne źródła światła są celowym zamysłem projektantów wnętrz. Dlatego zawsze staramy się docenić ich kunszt. Wszystko to nadaje swoisty klimat pomieszczeniom, a naszym zadaniem jest, w jak najlepszy możliwy sposób, pokazać atmosferę panującą w nich.

Zabawa światłem to jeden z przyjemniejszych aspektów pracy fotografa. Uwielbiamy tę grę świateł i cieni, które są tak charakterystyczne dla przestrzeni biurowych.

Ustawienie – Dobór kadrów?

Pomieszczenia różnie się prezentują. Jedne powalają widokiem już od wejścia, inne lepiej prezentują się z góry. Czasem widok za oknem jest ogromnym atutem i należy go koniecznie wyeksponować, a niekiedy lepiej unikać kadrów w stronę okien. Przykładem może być plac budowy lub kolejny budynek w bliskiej odległości.

Poza szerokimi kadrami prezentującymi ogólny wygląd pomieszczeń szukamy ich atutów i drobnych detali, które na pierwszy rzut oka mogą być niewidoczne. Mogą to być pojedyncze nietuzinkowe meble, kolorowe neony na ścianach, regał z książkami czy ozdobna lampa. Każde pomieszczenie ma swój „smaczek”. Trzeba go tylko umieć wydobyć. Czasem wystarczy spojrzeć w górę, aby się zachwycić. We wnętrzach Chillispaces.com na sufitach dużo się dzieje, nie sposób tego nie docenić.

Inwencja własna fotografa

Naszym zadaniem jest przedstawić wnętrza w jak najlepszy sposób. W tym celu pokazujemy szeroką perspektywę, aby ukazać przestronność biur oraz detale, które często nadają klimat.

W naszej pracy staramy się być twórcze i wrażliwe. Korzystamy z naszego doświadczenia, wiedzy i umiejętność, ale nie do przecenienia jest fakt, że pomysłowość rozwiązań projektantów fotografowanych przez nas biur często nas zachwyca. Niebanalnie zaprojektowane, praktyczne przestrzenie same „wchodzą w kadr”. Profesjonalnie wykonana fotografia biurowa jest skutecznym narzędziem dla marketingu. Pozwala na szybsze pozyskiwania nowych klientów do przestrzeni użytkowych.

W fotografowaniu wnętrz i ludzi jest sporo podobieństw. W obu rodzajach trzeba znaleźć atuty modela czy produktu, starać się je wyeksponować, a niedoskonałości ukryć. Wprawdzie wnętrza nie reagują na hasło „proszę o uśmiech”, ale jak się im poświęci odrobinę uwagi, to te „uśmiechy” pojawiają się same. Piękna filiżanka z pachnącą kawą, wygodny fotel przy regale z książkami, wesoły plakat sprawiają, że wnętrza mają duszę. Jak do tego dojdzie jeszcze model w postaci biurowego kota czy psa, to wystarczy tylko obserwować i uwieczniać to, co się wydarzy.

Fotografia biurowa w przestrzeniach Chillispaces.com to ekscytująca mieszanka klasyki i nowoczesności. Wnętrza, w których wykorzystano beton, szkło, metal i drewno mają swój urok. To nie tylko klimat i harmonia miejsca, ale i doznania estetyczne. Wszystko to powoduje, że marzymy, aby w takim miejscu pracować.

Więcej na:

www.mamafoto.pl

https://www.facebook.com/mamafotopl

www.chillispaces.com